Ukázal to dotazníkový průzkum mezi deváťáky bruntálských základních škol, studenty všech bruntálských středních škol i vysokoškoláky.
„Účelem bylo zjistit skutečné názory generace, která bude užívat výsledky současného plánování, projektování a investování,“ vysvětlil mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.
Bruntál totiž aktuálně se státem spolupracuje na přípravách lokality Za Mlékárnou na severozápadním okraji města, kde mají vzniknout nové obytné domy. Plánovaná výstavba naváže na stávající zástavbu ulic Čs. armády, Sadová, Nová a Česká.
V příštích letech tam z prostředků ministerstva financí vznikne kompletní technická infrastruktura, vše včetně stavebního povolení je připraveno, hledá se pouze zhotovitel.
Strojmetal v Bruntále bude dodávat pro Mercedes-Benz |
S tím, že i po studiích zůstane v Bruntále, však jednoznačně počítá jen zhruba 23 procent oslovených zástupců mladé generace. Naopak šedesát procent se chystá odejít. Zbytek prozatím neví.
„Více než dvě třetiny mladých by rády žily v rodinném domě, ať už koupeném, nebo nově postaveném na získaném pozemku. Většina těch, kteří preferují bydlení v bytě, pak upřednostňuje osobní vlastnictví před nájemním bydlením. Současná nabídka bydlení v Bruntále je podle většiny nedostatečná,“ nastínil představu mladých o bydlení ve městě mluvčí Ondrášek.
S nabídkou bydlení v Bruntále je spokojených jen jedenáct procent dotázaných. Přímo v nové lokalitě Za Mlékárnou by chtěla žít necelá čtvrtina. Pokud by si měli vybrat, drtivá většina dotázaných chce žít ve svém, ne v nájmu. Nejčastěji v bytě o velikosti 3+1. S balkonem, vyhrazeným parkovacím místem pro auto a sklepem.
Prezentace výsledků dotazníkového šetření |
O garsonky a jednopokojové byty mají zájem minimální, samozřejmostí jsou pro ně naopak bezpečnostní prvky v domech jako kamerový systém, alarm či bezpečnostní zámky. V případě koupě by upřednostnili částečně vybavené byty a v blízkosti by chtěli mít prodejnu potravin, značná část i dětské hřiště.
Jasno mají mladí z Bruntálu také v tom, kolik jsou za bydlení ve městě měsíčně ochotní platit. „Pro největší skupinu je přijatelné 5 až 8 tisíc korun měsíčně, druhá nejpočetnější skupina by platila 8 až 10 tisíc,“ uvedl Ondrášek.
Kromě konkrétních odpovědí souvisejících s bydlením se zástupci bruntálské radnice od mladé generace dozvěděli, proč vlastně její větší část nechce v Bruntále zůstat.
Odchod plánují nejčastěji kvůli studiu či kvůli tomu, že je Bruntál malé město, jež se nerozvíjí. Zmínili málo pracovních možností či absenci kulturního vyžití, ale také negativní vliv nepřizpůsobivých.
Bruntál čekají první práce před stavbou východního obchvatu, odstartují letos |
Bruntál by podle nich měl více dbát na jejich názory, vytvořit pro ně lepší pracovní podmínky či podpořit je v podnikání, vytvořit místa ke scházení a motivovat je k návratu.
Průzkum uskutečnili členové poradní komise mladých a výsledky předložili radním a seznámili je s nimi. Představitelé města s novými informacemi mohou pracovat nejen při dalším plánování lokality Za Mlékárnou, ale i v dalších oblastech týkajících se mladé generace.
„Jsem rád, že členové komise přišli s iniciativou oslovit mladé lidi, potenciální zdejší zaměstnance a obyvatele Bruntálu a zjistit, co jim tady skutečně chybí a v čem by jim město mohlo pomoci,“ okomentoval dotazníkové šetření místostarosta města Radek Zatloukal.
Propagační video Bruntálu z roku 2017
9. ledna 2017 |