Do vesnic vpadli vrazi. Snad to lidi někdy přebolí, říkají starostové

  19:22aktualizováno  19:22
Když se v obou obcích stala dopravní nehoda, byla námětem hovorů nejméně na několik dnů či dokonce týdnů. Jenže ve Skřipově na Opavsku a v Raškovicích na Frýdecko-Místecku se teď lidé vzpamatovávají z mnohem většího šoku. Do vesnic vpadli vrazi, kteří zavraždili jejich sousedy.

Pro občany Raškovic a Skřipova byly vraždy v jejich obci obrovským šokem. Dění v obcích se převrátilo naruby. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podobnou hrůzu byste v kronikách Skřipova a Raškovic hledali marně. Lidé, kteří si zvykli na klid a pocit, že svět na ně dočista zapomněl, se najednou ocitli uprostřed rozsáhlých policejních akcí. A sledují, jak se o jejich obci hovoří a píše v médiích.

Skřipovský vrah stále uniká

Některou z těchto dvou dárkových tašek zakoupil pravděpodobně poslední zákazník...
Některou z těchto dvou dárkových tašek zakoupil pravděpodobně poslední zákazník...

Některou z těchto dárkových tašek zakoupil poslední zákazník zavražděné pošťačky. Nepoznáváte? Neviděli jste ji u někoho?

Kriminalisté vyslechli jednu z posledních zákaznic pošty v osudné pondělí 30. září. Žena si vyzvedla balík a koupila tři losy. Před zavírací sedmnáctou hodinou však přišel na poštu ještě poslední zákazník. Neznámý zakoupil papírovou obálku formátu A4 a dárkovou tašku.

"Žádáme tohoto zákazníka, případně další svědky, kteří dárkovou tašku tohoto typu, konkrétní barva nebyla dosud zjištěna, viděli po spáchání činu u další osoby, aby nás kontaktovali na lince 158. Tato informace může být pro pátrání klíčová," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Kriminalisté také pátrají po osádkách dvou osobních vozidel, která byla poslední zářijový den mezi 15:00 a 18:00 hodin zaparkovaná před skřipovskou poštou.

"Přivítáme jakékoli další svědectví osob, nejen místních, ale zásadní informace si mohl všimnout případně také někdo, kdo Skřipovem tehdy jen projížděl," dodala Holčáková.
 

Do Skřipova, obce se zhruba tisícovkou obyvatel, v pondělí 30. září přijel vrah, který lačnil po bezpracném zisku. Vybral si zdejší poštu s jedinou úřednicí, devětatřicetiletou místní ženou.

Zřejmě se mu postavila na odpor a on ji asi kamenem nebo kladivem utloukl. "Místo dostala asi před rokem. Byla moc ráda, že má práci pár metrů od baráku a nemusí dojíždět," posteskla si jedna ze skřipovských žen.

Po setmění se ven nechodí

Starosta Skřipova Radim Čech přiznává, že atmosféra v obci se od osudného dne znatelně změnila. "Lidé se po setmění bojí vycházet, stále to je tématem většiny hovorů. Ptají se mě, jestli něco nevím o vyšetřování."

Na otázky krčí rameny, od kriminalistů žádné zprávy nemá, vrah je stále neznámý. Stále si však stojí za tím, že se ohavného činu dopustil někdo přespolní, nikoliv místní. "Byla to velmi hodná paní a to, že se z pošty ztratilo dost peněz, jen mé přesvědčení posiluje."

Policisté zatím jen požádali veřejnost o pomoc případných svědků, kteří si snad všimli neznámých automobilů nebo dárkové tašky, kterou zřejmě koupil vrah, aby měl záminku oslovit poštovní pracovnici. "Máme několik výpovědí, které však zatím nevedly k významnému posunu ve vyšetřování," sdělila policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Otevřít znovu poštu? Na řešení je moc brzy

Zastupitelé Skřipova zvažovali, jak pozůstalým pomoci. "Jen žádali, aby je neobtěžovala média. Jinak nic. Ostatně, jak a čím je chcete utěšit? To ani nejde."

Jeden problém na vyřešení ale skřipovské zastupitele čeká. Ode dne vraždy zůstala pošta v obci zavřená. A nikdo neví, kdy se otevře, když s ní souvisí hrdelní zločin. A našla by se vůbec nová poštovní úřednice? "To opravdu nevím, asi by to bylo pro tu osobu hodně náročné. Problém pošty zatím neřešíme, přeci jen je vše ještě hodně živé," řekl starosta Čech.

Lidé proto zatím dojíždějí na poštu do osm kilometrů vzdáleného Hradce nad Moravicí.

Raškovice zaplatí náklady na pohřeb zavražděných

Když se o pět týdnů později v Raškovicích stala dokonce dvojnásobná vražda, skřipovského starostu zamrazilo. "Dovedu si představit, co tam lidé prožívají. "To je pravda. Dokud o takových věcech jen slyšíte, vůbec nevíte, co to ve skutečnosti znamená. Obec se značně změnila," připustil raškovický starosta Jiří Blahuta.

V podbeskydské vesnici se v pondělí 4. listopadu jednatřicetiletý učitel z Novojičínska choval jako šílenec. Zavraždil sedmnáctiletou dívku, vlastní žačku, a také jejího čtyřiasedmdesátiletého dědečka. Jedenasedmdesátiletou babičku těžce zranil. Všichni to byli starostovi známí. "Nikdy nepochopím, proč někdo kvůli nějakému rozchodu začne vraždit celou rodinu," povzdychl si.

Smutek Skřipova a Raškovic

I v Raškovicích se brzy po vraždách sešli na mimořádném jednání zastupitelé a dohodli se, že obec zaplatí náklady na pohřeb. "Více pomoci neumíme. A myslím, že ani nemůžeme. Bohužel," podotkl starosta.

Objevilo se dost polopravd, říká starosta Raškovic

Také tady se snad o ničem jiném nedebatuje. Ale jen mezi svými a maximálně v hospodě. S cizími občané hovoří jen obezřetně. "Televizí a novinářů tady bylo opravdu hodně, nejsme na takový zájem zvyklí. Vím, muselo to být, chápu ten zájem. Jen mě překvapilo, kolik se objevilo polopravd či dokonce nepravd," podivil se Blahuta.

Zmínil například informaci, že se otec zavražděné dívky dozvěděl strašnou zvěst ještě v místním pohostinství na přednášce o kompostérech. "Nebylo to tak. Dozvěděl se to až ve chvíli, když doběhl domů. Slyšeli jsme policejní sirény, ale policisté nechtěli říct, proč přijeli," vysvětloval.

Oba starostové se shodují, že tíživá atmosféra v obci ještě dlouho potrvá. V případě Skřipova by jistě pomohlo dopadení vraha, v Raškovicích se už konala naplánovaná akce seniorů a nedávná hrůza ji naštěstí příliš nepoznamenala. "Z paměti lidí to však nikdo nevymaže. Musíme se s tím nějak všichni vypořádat, snad to někdy přebolí," shodli se starostové.

Autor:

Nejčtenější

Soud potrestal znalce z kauzy Kramný, za křivé výpovědi dostali podmínku

Radek Matlach u Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Okresní soud v Ostravě udělil podmíněné tresty Radku Matlachovi a Igoru Fargašovi za křivé výpovědi v kauze Petra...

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Dívka surově zbila spolužačku. Poté zavolala matce o cigarety na uklidnění

Ilustrační snímek

Patnáctiletá dívka surově zmlátila svou spolužačku v jedné ostravské prodejně. Po příjezdu strážníků si agresorka...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame Diopem z Ostravy.

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Další z rubriky

Jsme ve stavu nula, obnova potrvá léta, říká kastelánka janovického zámku

O zámek v Rýmařově-Janovicích se stará kastelánka Jitka Slaná. Objekt čeká...

Prázdné místnosti, zdi plné fotografií z doby jeho největší slávy. Zámek v Rýmařově-Janovicích na Bruntálsku nabízí...

V Moravskoslezském kraji chybí řidičům tisíce parkovacích míst

ilustrační snímek

Tisíce parkovacích míst chybí obyvatelům jednotlivých měst v Moravskoslezském kraji. Ovšem řešení problému s vysokým...

VIDEO: Hmyzích hotelů přibývá. V Karviné jich nově pořídili šest

Hmyzí hotely v Karviné umístili například do parku Boženy Němcové.

Šest hmyzích hotelů instalovali zástupci Karviné na několik míst ve městě. Uměle vytvořená skrýš slouží drobným...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz