Původní podoba vědecké knihovny, takzvané Černé kostky.

Původní podoba vědecké knihovny, takzvané Černé kostky. | foto: Kuba a Pilař architekti

Černá kostka se vrací. Moravskoslezský kraj věří v pomoc státu

  • 3
Krajští zastupitelé těsně podpořili oživení projektu nové vědecké knihovny v Ostravě, známého pod názvem Černá kostka. Odložení kvůli vyjasnění financování marně žádali zastupitelé ČSSD a KSČM

Po osmi letech, kdy se už zdálo, že Černá kostka skončila na architektonickém smetišti, se tak projekt vrací na výsluní. Pokud vše půjde podle představ krajského úřadu, tak po nutném přepracování projektu a vyřízení propadlých povolení by se mělo poklepávat na základní kámen knihovny v roce 2020. A o dva roky později se má otevírat.

Budova u ulice 28. října naproti ostravskému Domu kultury přijde podle předběžných propočtů na 1,35 miliardy korun.

Kraj zatím přislíbil 150 milionů korun, ostravský magistrát stejnou sumu. A po ministerstvu kultury žádají 800 milionů korun.

Projekt prošel v zastupitelstvu jen o dva hlasy

Z vnějšku se knihovna nebude lišit od dříve projektované podoby, a to včetně vodotrysků v okolí. Uvnitř však má splňovat všechny moderní požadavky. „Současná krajská vědecká knihovna je v tristním stavu. Musíme ji postavit,“ konstatoval hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Minulý týden přivezl od ministra kultury Ilji Šmída psaný příslib, že ministerstvo s krajem podepíše memorandum o spolupráci: „Financování by začalo v roce 2020 a celkem to bude 800 milionů.“

Exhejtman Miroslav Novák (ČSSD) upozornil, že pouhý příslib ale nic nezaručuje. „V klubu sociálnědemokratických zastupitelů jsme se dohodli, že dokud nebude vyřešené financování, tak to nemůžeme podpořit,“ řekl Novák. Zdůraznil, že proti Černé kostce nic nemají. „Jde nám jen o zajištění financování,“ zdůraznil.

Nováka podpořil i jeho bývalý krajský náměstek, komunista Svatomír Recman. „Myslím, že odložení do červnového zastupitelstva je ideální,“ řekl.

Ministerstvo: Knihovna je mezi prioritami vlády

Lidovec Lukáš Curylo, současný krajský náměstek pro kulturu, označil případné odložení za nešťastné. „S naším projektem jsme v konkurenci jiných měst, proto bychom neměli váhat,“ vysvětlil.

V 65členném zastupitelstvu nakonec projekt podpořilo 34 zastupitelů, prošel tak jen o dva hlasy.

Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková sdělila, že důležitosti nové moravskoslezské vědecké knihovny si jsou vědomi.

„Tento projekt je zařazen k prioritním zájmům vlády. Ministr kultury bude projekt na jednáních vlády prosazovat tak, aby spolufinancování ze strany státu bylo dořešeno,“ uvedla.

Spoluautor Černé kostky už nedoufal v oživení vize

Projekt počítá i s parkováním. Jak řekl náměstek Curylo, celé první podzemní parkoviště knihovny bude vyhrazeno automobilům, s dalšími místy se počítá v okolí. „A Ostrava tam plánuje postavit parkovací dům,“ řekl Curylo.

Současná knihovna od roku 1951 sídlí v provizorních prostorách v části Nové radnice na Prokešově náměstí. „Proto velmi vítám současný vývoj. Pokud Černou kostku otevřeme, nabídneme lidem komfortní služby 21. století,“ reagovala ředitelka knihovny Libuše Foberová.

Spoluautor Černé kostky Ladislav Kuba přiznal, že v oživení vize už nedoufal. „Pořád si myslíme, že projekt za deset let samozřejmě potřebuje změny, ale rozhodně není morálně zastaralý,“ řekl.

Projekt vznikl v roce 2006. Jenže o dva roky později krajská koalice ČSSD a KSČM přesměrovala 600 milionů korun určených na knihovnu do zdravotnictví a školství. Nakonec v roce 2010 Nečasova vláda zrušila i dotaci 490 milionů.