Básník Ivan Motýl slisoval básně o Ostravě do antologie Briketa

  7:53aktualizováno  7:53
Básník a publicista Ivan Motýl sestavil výbor poezie, která vznikala v Ostravě nebo se jí věnuje. Nejstarší verše v ní mají vročení 1894 a povahu kruté písně kramářské.

Ostravský básník Ivan Motýl na snímku z roku 2011. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Přes sto let se v bývalém ocelovém srdci republiky veršuje. Zjistí to čtenáři antologie nazvané příznačně Briketa.

Kromě básníků z regionu se v ní objevují jména Jaroslava Seiferta, Milana Kundery, Jana Skácela nebo J. H. Krchovského.

Ukázka

PAVEL NĚMEC

Podniky

Ve Spolku měli telefon na mince. U Tří králů zase záchody v patře. V Krušovicích džúbox. Pod platanem oplocenou zahrádku. (Jednou jsem plot přelezl.) V Baníku měli obří obrazovku. V Kenkenu měli stůl pro domácí. V Desperadu na Stodolní se tančilo na barovém pultu. V E99 na Stodolní promítali diskošku z předešlé noci. Do Rozkrocku se chodilo po schodech do sklepa. V Barvách měli jen lahvové pivo. Ještě si vzpomínám.

Vedle jmen známých z čítanek i poetických činů písničkářů (Streichl, Nohavica) ale i ti, kteří poezii psali jen příležitostně. A taky samozřejmě Petr Bezruč. Ty všechny spojuje jediné - Ostrava.

"Nejstarší ostravská báseň, kterou výbor obsahuje, pochází z roku 1894," řekl Ivan Motýl, který knihu sestavil.

Do výboru nakonec zařadil 163 básní z původně vybraných tří set osmdesáti.

"Je tam zastoupeno 120 autorů, někteří se opakují, aby zůstával rytmus a atmosféra. Antologii editor člení do čtrnácti oddílů a každý je uvozen citacemi z dobového tisku," poznamenal Pavel Řehořík z brněnského nakladatelství Větrné mlýny, které Briketu "vylisovalo".

Každého autora Ivan Motýl uvedl stručným a úderným medailonem, až na poslední kus - Ei, o které napsal: malířka. Svou historizující pouť poezií zarámoval přelomovými událostmi dějin.

"Ostravský literární život z období od něžné revoluce do roku 2000 ale důkladně zmapuje až sborník V srdci Černého pavouka, uspořádaný - či spíše vysezený - v pověstném lokálu Černý pavouk básníkem a performerem Milanem Kozelkou," popsal jednu z důležitých etap v doslovu.

"Druhé porevoluční desetiletí zatím na zmapování čeká, obraz ostravské literární scény je ale zčásti zaznamenán kulturním časopisem Protimluv, který od roku 2002 vydává Jiří Macháček," naznačil Motýl.

O poctivosti editorské práce Ivana Motýla svědčí postřeh Petra Minaříka z Větrných mlýnů.

"Celkové řazení textu, mikroúvody (citace) na počátku jednotlivých kapitol, zvláštní tematické 'řezy' napříč časem, které do sousedství vřazují jinak značně odlišné básnické typy a poetickým naturelem protichůdné autory, drží knihu víc než náležitě pohromadě a udržuje čtenáře v pozitivním napětí, kdekoli knihu otevře. Antologie má svůj nezaměnitelný ráz, je to briketa poctivá, která ohřeje."

Veršování na Facebooku

Motýl proplul od nejzazších časů až k současnosti. "Nastupuje generace facebookových básníků, blogerů či slampoetristů a hranice mezi nízkým a vysokým nebo dobrým a špatným se stále více stírají. Měřítkem kvality se často stává jen klikání internetových přátel," poznamenává.

Ač se Větrné mlýny specializují především na dramatické texty, vydaly už několik básnických antologií.

Poprvé to před dvaceti lety byl výběr mladé jihomoravské poezie Uprostřed průmyslové noci od J. A. Pitínského, ale také při příležitosti Eura 2004 první tuzemskou fotbalovou antologii Tak dobrá je to hra.

Přátelé literáti: Jan Balabán a Petr Hruška v ostravském klubu Černý pavouk

Přátelé literáti: Jan Balabán a Petr Hruška v ostravském klubu Černý pavouk. Oba autoři jsou v antologii zastoupeni.

"Vydali jsme i sborník básní Kdybych vstoupil do Kauflandu, byl bych v Brně. Protože se v Ostravě cítíme skoro tak dobře jako v Brně, Briketa je pro nás jen logickým pokračováním Kauflandu,“ prozradil Pavel Řehořík.

Ivan Motýl se podle něho zhostil i nebezpečenství, jež bohužel k výborům neodmyslitelně patří.

"Vydávat básnické antologie je adrenalinová zábava. Vždycky se najde někdo, na koho zapomeneš, anebo jeho text z různých důvodů nezařadíš. Z toho pak vyplývají zajímavé situace, pár lidí tě už nepozdraví a podobně," podotkl Řehořík.

Obrana je, anebo není lehká, jak se to vezme. "My jsme všem nezařazeným slíbili, že ještě někdy vydáme druhý díl, Briketu dva. Ve skutečnosti je to tak, že ti všichni zařazení tvůrci neodvratně zastupují všechny ostatní, kteří kdy o Ostravě něco napsali. V tom je možná i smysl takových antologií, koncentrují své téma a určují tak směr - kdyby někoho zaujalo natolik, že by chtěl sfárat hlouběji," naznačil.

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Jediný český kybernetický nůž dosluhuje. Přibývá poruch, říká onkolog

Přednosta onkologie Jakub Cvek s dosluhujícím ozařovacím přístrojem.

Lékař Jakub Cvek je už dva roky přednostou onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Je mu 40 let, patří tedy...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku Ostrava, který o něj měl...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Ostrava? Pro dítě z vesnice velkoměsto, vzpomíná Dita Pepe

Fotografka Dita Pepe v roce 2012 získala ocenění Osobnost české fotografie a o...

Fotografka Dita Pepe se věnuje zejména portrétní fotografii. Nejznámější je její dlouhodobý cyklus Autoportréty, kde se...

Salamander zachrání nohy diabetiků před amputací pomocí kostní dřeně

Cévní specialista Václav Procházka při zákroku.

Lidé, jimž kvůli ucpaným cévám hrozí amputace nohy, mají i po vyčerpání všech možností léčby šanci na záchranu. Díky...

I po aféře s lahví vína povedou Dětský ráj dosavadní nájemkyně, zaplatí víc

Dětský ráj v Ostravě tvoří venkovní hřiště i vnitřní herna s kavárnou.

Rozruch kolem budoucnosti Dětského ráje v ostravských Komenského sadech končí. Rodiče dětí, kteří podepsali petici na...

Najdete na iDNES.cz