Na louce najdete celou řadu léčivých bylinek. Poradíme vám, co sbírat

  • 12
Na každé trápení se najde bylinka, tvrdily naše prababičky. Právě teď v srpnu jich na loukách nejdete nespočet. Jenže než chodit loukou, hledat je, sbírat a sušit, zvykli jsme si zajít jednoduše do lékárny. Co roste a jak nám, která bylinka může pomoct? Zeptali jsme se Zuzany Martínkové.
Dobromysl neboli oregano

Dobromysl obecná na duši i trávení

Pokud se necítíte „ve své kůži“, hledejte růžovofialové květy oregana, čili dobromysl obecnou. Už její název napovídá, že vám udělá dobře, a to zejména na duši. Bylinka je totiž skvělým přírodním antidepresivem, stejně jako třeba třezalka tečkovaná nebo kozlík lékařský, ale i některé další bylinky. Dobromysl nám může pomoct i při křečovitých bolestech trávicího traktu, při střevních potížích, bolestech žaludku spojených zejména s nadměrnou konzumací nevhodné stravy.

Jak připravit čaj

Čaj z dobromysli připravíme přelitím 1 čajové lžičky dobromysli 2,5 dcl horké vody, necháme 10 minut vyluhovat a poté vypijeme po doušcích. Čaj připravíme třikrát denně. 

Společně s yzopem lékařským je vhodná také při astmatických stavech, pomůže při suchém, dráždivém kašli. Dobromysl mohou použít i lidé, kteří mají problémy se srdcem a je u nich diagnostikovaná angina pectoris, neboť má blahodárný vliv na srdeční sval už tím, že zlepšuje prokrvení a prohlubuje jeho činnost. Vzhledem k její schopnosti periferního i srdečního prokrvení doporučuji čaj užívat preventivně i lidem, kteří nemají žádné potíže se srdcem.

Sedmikrásky v lednickém parku

Sedmikráska obecná - proti zánětům i bolestem hlavy

Čaj proti zánětům

Rovným dílem namícháte čaj z květů sedmikrásky a celíku zlatobýlu, bylinky spaříte vroucí vodou, necháte 10 minut vyluhovat, přecedíte a šálek čaje vypijete. Doporučuji třikrát denně. 

Na první pohled je to nenápadná, jemná bylinka, její účinky jsou však velmi hojivé a znatelné. Utrhněme si její květy a jen tak je přidejme k jídlu, například velmi krásně vypadá na špagetách. Budeme příjemně překvapeni. Nebo jí ozdobme letní zeleninový salát. Nebojme se toho a zkusme její květy přidat i na kopeček vanilkové zmrzliny nebo narozeninový dort pro sebe či někoho blízkého. Už jen úsměv, který takto ozdobený pokrm vykouzlí na vaší tváři, je uzdravující.

Sedmikráska má přírodním antibiotické vlastnosti, a tak ji můžeme použít jako protizánětlivý prostředek při potížích s močovým měchýřem či obecně s močovými cestami. Má také uklidňující účinky a může zabránit migréně, pokud vypijte čaj při bolestech hlavy, která jí předchází.

Divizna velkokvětá

Divizna velkokvětá - proti kašli a nachlazení

Také divizna velkokvětá je ideální pro čas, kdy trpí vaše průdušky a průdušinky a sužuje vás úmorný kašel. Žluté květy divizny, které nasbíráte postupně tak, jak rozkvétají, je dobré nasušit na slunci a uložit do tmavé skleněné nádoby. Budou po ruce, až přijde nachlazení a s ním chrapot a ztráta hlasu. Je velmi vhodná do směsí, a to nejen s výše uvedenými bylinkami sedmikráskou a dobromyslí, ale také s jitrocelem, květem prvosenky jarní, yzopem, proskurníkem, majoránkou a dalšími bylinami.

Jitrocel roste podél cesty.

Jitrocel kopinatý - hojí rány, tlumí kašel

Sirup z jitrocele

Sirup připravíme z čerstvých listů v srpnu, a to tak, že listy rozmělníme, přidáme med a vše postupně zahříváme na mírném ohni tak dlouho, až se vytvoří hustý sirup, který plníme do lahví a uchováme v chladnu. Užíváme při potížích jednu čajovou lžičku několikrát denně.

Výrazné protizánětlivé antibiotické účinky má jitrocel kopinatý, bylinka, která se sbírá od května do srpna, než se objeví květní stvoly. Tlumí kašel, je velmi účinný v podobě sirupu, který se hodí hlavně pro malé děti na kašel a odkašlávání. Jitrocel se podává i při Crohnově nemoci a při onemocnění tlustého střeva.

Čerstvé listy hojí puchýře, z preventivních důvodů je můžete vložit do bot, přikládají se na místa po bodnutí hmyzu a jsou účinné i při spáleninách a oděrkách. 

Máta peprná

Máta peprná a meduňka - na trávení a nervy

Atlas bylin a jejich využití

Zemědým lékařský

Máta peprná se především užívá při zažívacích problémech, protože tlumí křeče trávicí soustavy. Je vhodná při nadýmání a bolestech žlučníku. Neměla by se však užívat dlouhodobě.

Vedle máty peprné je třeba zmínit meduňku lékařskou, bylinku tišící mírné nervové stavy, která je „předstupněm“ před použitím třezalky tečkované nebo kozlíku lékařského, zejména při problémech s usínáním. Meduňka se svými tišícími účinky je vhodná pro lidi, kteří trpí srdeční arytmií, zklidňuje a zmírňuje lehčí deprese i žaludeční a střevní nevolnosti spojené právě s psychickými problémy.

Zlatobýl obecný, celík

Zlatobýl celík - močové cesty a ledviny

Čaj na podporu ledvin a močových cest

Výborná je kombinace především s měsíčkem, kdy je vhodné smíchat 2 díly zlatobýlu s jedním dílem měsíčku, přelít vroucí vodou, vyluhovat 10 minut, přecedit a čaj pít třikrát denně po jídle. Neužíváme dlouhodobě, ale pouze po dobu obtíží. 

Pokud se v srpnu vydáme do přírody na bylinky, neměli bychom zapomenout na zlatobýl, jednu z nejvhodnějších bylinek pro potíže s ledvinami a močovými cestami. Sbírá se celá nať těsně před rozkvětem. Její síla a energie má schopnost rozpouštět ledvinové kaménky, je močopudná s desinfekčními účinky. Může se kombinovat s přesličnou rolní, s truskavcem či s měsíčkem lékařským. Pokud se jej rozhodnete sbírat v přírodě, je nutné si být opravdu jistý, že jde o tuto bylinku, proto ji lze snadno zaměnit. Proto použijte herbář nebo internetový program na určování bylin.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský - univerzální léčitel

Olej a mast

Olej: květy měsíčku naplníte do 2/3 sklenice a dolijete mandlovým olejem. Měsíc nechte macerovat a každý den pečlivě protřepejte, pak slijte a použijte jako základ při potížích s kloubním a cévním aparátem.
Mast: květy měsíčku vložte do rozpuštěného, nesoleného vepřového sádla. Nechte přes noc macerovat, druhý den směs rozpusťte a přidejte další hrst čerstvých květů. Třetí den se vše zopakuje. Poté směs přeceďte a přidejte včelí vosk, aby mast vydržela určitou dobu. Skladujte v chladu. 

Byliny jsem sama na sobě energeticky testovala a měsíček lékařský je jedna z těch s nejsilnější energií. Jeho účinky jsou všestranné: řeší problémy trávicího traktu, zejména jater a žlučník, ale i s tenkým a tlustým střevem, žaludkem. Je vhodný i na dýchací potíže, lze ji použít i při kašli a astmatu a velmi pomůže při léčbě pohlavních orgánů a nervové soustavy.

Měsíček může být skvělým základem do směsí s ostatními bylinkami. Nasušte si buď jen okvětní jazýčky, nebo celý květ s kalichem bez stonku. Bude se vám hodit, třeba na přípravu dárkového vánočního čaje.

Levandule podle Anny Nové Kučerové získává stejně jako víno charakter a kvalitu...

Levandule pravá - zklidní tráveni i mysl

S měsíčkem lékařským lze velmi dobře kombinovat také květ levandule pravé, která účinkuje v trávicím traktu stejně hojivě jako měsíček. Pro zlepšení trávení ji kombinujeme i s heřmánkem nebo zemědýmem. Naši mysl utiší a zklidní spolu s meduňkou lékařskou, dobromyslí, mateřídouškou a kozlíkem lékařským. Olej z květu levandule je vhodný na potírání spánku při bolestech hlavy, které vznikají z psychického přetížení.

Tužebník jilmový

Tužebník jilmový - tiší revma i horečku

Tužebník jilmový najdeme především na vlhkých místech u potoka. Čaj z této byliny čistí organismus, v kombinaci s olejem zmírňuje otoky a vzhledem k tomu, že stimuluje pocení organismu, lze ho využít i při redukci váhy. Díky této vlastnosti z něj farmaceutický průmysl vyrábí aspirin. Sbírá se bílý květ a suší se a uchovává v temnu a suchu.

Velmi dobré zkušenosti mám s bylinkou při léčbě revmatických potížích a artrózy velkých kloubů. Kromě pití čaje je dobré si bolestivá místa zevně potírat několikrát denně tužebníkovým olejem. 

Svízel syřišťový - bylinka vhodná na řešení problémů s otoky.

Svízel syřišťový - lymfatický systém

Další vhodná bylinka na řešení problémů s otoky i s lymfatických systémem je svízel syřišťový. Působí močopudně, lze ho užít do směsi se zlatobýlem. Působí silně protirevmaticky. Užívá se vnitřně, a to dvakrát denně v čaji, ale i zevně, formou kašovitých obkladů.

Třezalka skvrnitá

Třezalka tečkovaná - zmírňuje úzkost, tiší bolest

Určitě ji doporučuji nasbírat všem, kteří trpí bolestmi zad, páteře a kloubního aparátu. Třezalka sice začíná kvést už okolo svatojánské noci koncem června (oleji z třezalky se říká svatojánský), ale ještě teď v srpnu je šance ji natrhat.

Svatojánský olej je vhodný při potížích s hemoroidy nebo na popáleniny (například rozpáleným olejem). Po natření přichází úleva velmi rychle. Natírat můžeme i bolavé údy po dlouhých tůrách a výletech, když nejsme moc zvyklí na zátěž a po návratu domů nás všechno bolí. Po natření olejem se však chraňte před sluncem. Citlivá pokožka může zareagovat alergicky či zvýšenou pigmentací.

Užívá se také při psychickém napětí, stresu, panických obavách, depresích. Můžeme ji také pít v podobě čaje v kombinaci s dobromyslí nebo meduňkou. Kdo však užívá antidepresiva, pro toho se čaj z třezalky tečkované nehodí, protože zvyšuje jejich účinnost. Lidé s roztroušenou sklerózou mohou čaj užívat dlouhodobě.

Majoránka

Majoránka zahradní - tiší bolesti svalů

Olej z majoránky zmírňuje bolesti svalů po fyzické činnosti. Sklenici naplníme do dvou třetin natí majoránky a zalijeme mandlovým či olivovým olejem lisovaným pouze za studena. Použijeme olej nejvyšší kvality. Bylinky necháme v oleji působit minimálně tři týdny, spíše doporučuji měsíc. Poté olej přecedíme a uchováváme v tmavé lahvi. Bolavé svaly natíráme několikrát denně.

Olej můžeme přidat při únavě i do koupele a je vhodný i na zánětlivé ekzémy a další kožní problémy.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský - čistí játra

Čistí játra, v menší míře také žlučník a trávicí ústrojí. Užívají se plody, ale pokud by se vám zdála složitá domácí příprava, vzhledem k tomu, že jde o bodlák a plody se musí vymlátit ze suchých uzrálých šištic, můžete zakoupit plody ostropestřce v bylinné lékárně, a to buď celé nebo již mleté. Pro ochranu jaterní tkáně je vhodná i ostropestřcová tinktura, kterou lze užívat preventivně do vhodného čaje na harmonizaci trávicích orgánů. Doporučení: 10 - 20 kapek, užívat třikrát denně 4 týdny.

Z růžových okvětních lístků si připravíme báječný růžový olej.

Růže - tip na vánoční dárek

Z růžových okvětních lístků si připravíme báječný růžový olej. Stačí dvě hrsti růžových květů, kterými naplníme skleněnou nádobu (množství květů závisí samozřejmě na velikosti vhodné nádoby). Přidáme mandlový olej lisovaný za studena. Dobře uzavřeme a květy necháme v oleji až do prosince. 

Lahvičku minimálně jednou za týden protřepeme. Těsně před Vánoci olej přecedíme a nalijeme do dárkové skleničky, kterou pak opatříme ručně vyrobenou etiketou a s přáníčkem darujeme někomu blízkému nebo sami sobě. Olej vtíráme po koupeli do pokožky před spaním.