ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Klíšťová encefalitida versus borrelióza. Jak se liší projevy a léčba?

  • 4
Klíště je tak nebezpečné proto, že přenáší onemocnění, která mohou mít dlouhodobé následky. Nejobávanějšími jsou klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza. I když obě onemocnění přenášejí stejní paraziti a prvotní příznaky jsou podobné, jejich podstata je zcela odlišná.

Lymeská borrelióza

Pro lymeskou borreliózu je typický vícefázový průběh. V rané fázi, tj. během několika dní až tří týdnů po přisátí nakaženého klíštěte, se pacienti potýkají s únavou, bolestí hlavy a zvýšenou teplotou.

Onemocněla jsem klíšťovou encefalitidou i boreliózou, potíže mám dodnes

U přibližně poloviny nakažených se objevuje typická červená skvrna, která může mít vybledlý střed. Tento projev je jasnou známkou lymeské borreliózy a usnadňuje diagnostiku i včasnou léčbu.

V druhé fázi borreliózy (několik týdnů až měsíců po nakažení) mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Do třetího stadia se nemoc může dostat až po několika letech od nákazy.

Lymeskou borreliózu, kterou u nás v loňském roce onemocnělo přes 4 000 pacientů, lze úspěšně léčit antibiotiky, a pokud je léčba zahájena včas, pacienti zůstávají zcela bez následků.

Informace o lymeské borrelióze a klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida

Toto závažné virové onemocnění postihuje nervovou soustavu. Po přisátí infikovaného klíštěte se objevují první příznaky za 7 až 14 dní. Potíže zpočátku připomínají chřipku a nakažení pociťují slabost, bolest svalů a mají zvýšenou teplotu. Po ústupu obtíží a několika dnech „klidové fáze“ nastává druhé stadium onemocnění, pro které jsou typické silné bolesti hlavy, světloplachost či zvracení.

Fakta o nákaze

Klíšťata nakažená virem klíšťové encefalitidy můžete chytit kdekoli. Česká republika totiž patří k tzv. plně endemickým územím. V roce 2020 bylo zaznamenáno 853 případů. Klíšťata se pomalu rozšiřují i v evropských státech, kde se dosud vyskytovala jen v určitých oblastech. Příkladem může být Švýcarsko či Německo. Proč dochází k rozšíření výskytu infikovaných klíšťat, není jasné, jednou z teorií je, že roli může hrát mírné klima a relativně teplé zimy. 

Komplikace v podobě obrny horních končetin, postižení nervů či poruch sluchu ztěžují rekonvalescenci a pacientům velmi znepříjemňují každodenní život. Přibližně u 30 až 60 procent případů může mít onemocnění dlouhodobé i trvalé následky.

I po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy nebo částečnou obrnou. U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů a může dojít k selhání životně důležitých center a ke smrti.

U klíšťové encefalitidy antibiotika žádný efekt nemají, terapie se zaměřuje výhradně na tlumení projevů nemoci – pacienti dostávají léky na srážení horečky, proti bolesti a zvracení a na zmírnění otoku mozku.

U nekomplikovaného průběhu je nutné počítat s dvoutýdenní hospitalizací. Pracovní neschopnost trvá u pacienta s „lehčím průběhem“ 4 až 6 týdnů. Těžší průběh vyžaduje delší hospitalizaci a může též znamenat dlouhodobější pobyt v rehabilitačních zařízeních. Na rozdíl od borreliózy existuje u klíšťové encefalitidy očkování, které je spolehlivou prevencí.

Komerční sdělení
Výhra v soutěžním kvízu měsíce

V květnu se na stránkách Zdraví a Hobby věnujeme klíšťatům. Na toto téma jsme na pondělí 24. 5. připravili náš pravidelný soutěžní kvíz, pět vítězů antiparazitárního obojku Scalibor oznámíme o týden později.

Antiparazitární obojek Scalibor

Scalibor je antiparazitární obojek pro psy obsahující účinnou látku deltametrin.

Obojek pro psy obsahuje účinnou látku deltametrin. Tato účinná látka patří ke skupině pyretroidů, které jsou známy svými okamžitými odpuzujícími (repelentními) a rychle usmrcujícími (insekticidními/akaricidními) účinky na parazity. Scalibor ochrání psa proti klíšťatům a pakomárům po dobu 5 - 6 měsíců, proti komárům po dobu 6 měsíců.

Nečekejte s ochranou až na chvíli, kdy na svém zvířeti najdete první klíště, klidně by to totiž mohlo být jedno z té čtvrtiny infikovaných. Navštivte svého veterináře a informujte se o moderních způsobech ochrany před parazity. Více informací o nemocech přenášených parazity najdete na webu www.zdrave-zvire.cz. O vlivu změn jednotlivých ročních období na domácí mazlíčky se dozvíte na www.protectourfuturetoo.com/cz.