(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jarní detox? Nenechte se ošálit, není nezbytný a zdraví vám nezajistí

  • 10
Těch výzev je všude plno. Na jaře je nutné pročistit organismus! Pijte zeleninové šťávy, speciální oleje, polykejte tablety! Opravdu? Týdeník 5plus2 rozebral pětici mýtů o jarní detoxikaci.

Mýtus 1: Pravidelný detox těla je nezbytný

Nevěřte všem reklamám. I když jsme denně vystavováni celé řadě toxinů, není pravda, že musíme svůj organismus pravidelně uměle pročišťovat.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Skutečnost je taková, že lidské tělo má proti toxinům velké množství přirozených obranných mechanismů – kromě kůže také ledviny, játra, plíce a střeva. Je ale třeba upozornit, že přirozené očišťovací procesy organismus zatěžují, proto je vhodné, aby jich probíhalo co nejméně,“ vysvětluje hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová.

Mýtus 2: Po detoxu rychle a efektivně zhubnete

Detoxikační diety jsou velmi populární i kvůli vidině zhubnutí. Odborníci před tím ale varují. „Drastické detoxikační diety sice mohou vypadat jako rychlé a efektivní řešení, jak se zbavit kil navíc, jenže případný rychlý počáteční úbytek na váze je zapříčiněn hlavně tím, že je člověk v kalorickém deficitu – hladoví. Kromě toho první ztracená kila tvoří z velké míry voda,“ upozorňuje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Kateřina Hollerová.

„Proti očistě těla nic nemám, dokonce ani proti zařazování jednodenního půstu například 1–2x měsíčně, ale ne v souvislosti s hubnutím. K tomu je zapotřebí změnit celkový životní styl,“ dodává trenérka.

Mýtus 3: Při detoxu mizí z těla toxiny i tuky

Obojí je mýtus. Toxinů se tělo zbavuje průběžně samo, nepotřebuje k tomu žádné zázračné detoxikační diety. Co se týká úbytku na váze, je důležité si uvědomit, že ztráta tuku nerovná se ztrátě hmotnosti.

„Při detoxikační dietě je značně omezen příjem jídla, přičemž deficit se týká i důležitých vitamínů, minerálních látek a v neposlední řadě bílkovin. To má za následek dočasný úbytek na váze, ale i možné zdravotní potíže, zvlášť pokud zvolíte několikatýdenní očistný program,“ varuje nutriční specialistka Bartolomějová.

Navíc jakmile detoxikační dietu ukončíte a vrátíte se ke klasickému stravování, kila půjdou opět nahoru.

Jarní detox nefunguje

Podle odborníků může i ublížit

Mýtus 4: Po detoxu se budete cítit jako znovuzrození

„Ve své praxi jsem slyšela příběhy spousty lidí, kteří tvrdili, že se po detoxu cítí skvěle, jsou plní energie, zbavili se akné, lépe se jim spí a dokonce jim jde i lépe hubnutí. To je podle mě pravda tak napůl. Při detoxikaci člověk nejí průmyslové či jinak nezdravé potraviny, nepije kofein a alkohol, tedy se může cítit lépe než před samotným detoxem. Stále však platí, že neexistuje žádný důvěryhodný důkaz o tom, že jakýkoliv detox má na tělo pozitivní účinky v podobě očisty,“ tvrdí nutriční specialistka.

Své může při hodnocení účinku detoxu udělat i starý známý placebo efekt.

Mýtus 5: Účinky detoxikace zvyšuje saunování

I když si naordinujete očistu těla a budete chodit pravidelně do sauny, neznamená to, že se díky tomu zbavíte škodlivin a z těla se vám vypaří nechtěný tuk.

„Sauna je ideální na posilování imunity. Kromě toho zlepšuje náladu a v určitých případech i stav pokožky. Stěží se však sauna může stát základem detoxikace. Pocením se z těla vylučují zejména voda a minerální látky. Toxinů se během pocení v sauně vyloučí pouze zanedbatelné množství,“ říká Bartolomějová.

Hubnutí? Maximálně 2 kilogramy za měsíc

Hlavní a vlastně banální rada tedy zní: Detox neznamená popíjet měsíc pouze zeleninové smoothie. Chcete-li mít čisté tělo, nechte ho dělat svou práci. Pokud toužíte po tom být štíhlí, zdraví a plní energie, zaměřte se na kvalitní stravování s obsahem všech důležitých živin. Zařaďte do svého života pohyb a dostatečný odpočinek.

Když potřebujete zhubnout, zaměřte se na dostatečný přísun vody a nezatěžujte tělo kouřením a alkoholem. „Při nezdravě rychlém hubnutí se může uvolnit velké množství toxinů naráz a může dojít i k nevratnému poškození jater a ledvin. Proto by mělo být hubnutí pozvolné, tedy maximálně do 2 kilogramů za měsíc,“ radí trenérka Hollerová.