„Tři mladí nedospělí makakové se opravdu dostali ven, když krátce po vypuštění do výběhu přeskočili ven ze stromu. Čtvrtý se pak dostal ven dodatečně, ale nemám informaci, jakým způsobem to přesně bylo. Jejich matky ale zůstaly ve výběhu a v současné době spolu obě skupiny komunikují přes plot,“ popsala v poledne mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková.
„Předpokládáme, že si samice mláďata přivolají a ta se zase sama vrátí zpět. Případně se tak stane po zahájení krmení. Strom samozřejmě zabezpečíme, v rámci rekonstrukce už jsme ohradili všechny stromy, které jsme považovali za potenciálně využitelné k útěku. Tento jsme vzhledem k velké vzdálenosti od plotu nezahrnuli, mláďata nám ale předvedla, že ji dokážou překonat,“ dodala.
Zoo podle ní zatím neplánuje velkou odchytovou akci a bude pohyb opic spíše jen monitorovat, protože by hrozilo, že nezkušená mláďata v pro ně neznámém prostředí spíše vystraší a ta utečou od výběhu pryč.
„Všechny uprchlé opice jsou samice, které se drží kolem samce, proto jsme jednoho umístili v kleci do výběhu. Také tam mají nachystané krmení a zvenku jsme k plotu přistavili kůly, které jim zjednodušují návrat. Jedna z nich už se o něj i pokusila, ale pak ji něco vyrušilo. Předpokládáme, že se pokusí dostat zpět večer či v noci, kdy ve výběhu ustane pohyb návštěvníků,“ shrnula mluvčí odpoledne.
„Pro návštěvníky nepředstavují uprchlí makakové žádné nebezpečí, nejsou zvyklí na pohyb lidí ve svém blízkosti, takže se od nich budou držet dál. Nyní se drží spolu na mýtince zhruba dvacet metrů od výběhu, sami jsou nejspíš docela vyplašení, mimo jiné ani nemají z minulosti zkušenosti s tak velkým výběhem,“ doplnila Břečková.
Nejslavnější uprchlík Tatin už zůstal na svobodě
Průchozí výběh makaků červenolících patřil hned od otevření k jednomu z největších lákadel zoologické zahrady na Svatém Kopečku. Pracovníci ale několikrát řešili útěky zvířat. Ta se většinou buď vrátila, nebo se je podařilo odchytit ještě v areálu zahrady. Slavné „uprchlické duo“ z června 2010 Tatin a Šimpy ale před pěti lety návrat neplánovalo.
Útěk makaků z výběhu |
Šimpy byl nakonec odchycen až v únoru 2011 v Licibořicích na Chrudimsku v sousedním Pardubickém kraji. A protože už věděl, jak se z výběhu na Svatém Kopečku dostat, putoval nakonec do zoo na Ukrajině.
Tatinův osud pak zůstává zahalen tajemstvím. Naposledy byl spatřen v srpnu 2011 na Libavé a podle odborníků už s největší pravděpodobností nežije, pravověrní fanoušci, které si oba opičáci získali, ale věří, že se v hlubinách vojenského prostoru úspěšně schovává dodnes.
„Tatin a Šimpy byli výjimkou. Ostatní makakové se vždy vrátili, protože ve výběhu zůstal zbytek skupiny a navíc tam bylo krmení. Zmínění dva ale byli samci těsně před dospělostí a u těch je zvykem, že v tomto období svou skupinu opouští a jdou vytvořit novou,“ shrnula mluvčí zoologické zahrady.
Rekonstrukce vylepšila plot i ohradníky
V roce 2012 průchozí výběh kvůli častým útěkům zahrada uzavřela a začala jeho rekonstrukce s cílem zlepšit zabezpečení.
„Cílem bylo mimo jiné kompletně vyměnit oplocení, protože to bylo uděláno nevyhovujícím způsobem a už bylo vytahané. Tudíž si tam makakové nacházeli skuliny, kterými byli schopni dostat se ven. Také byly zrekonstruovány ohradníky. Dokud se ale všechno nevyzkouší v praxi, nikdy není jistota, že jsme mysleli na všechno. Druhá strana je totiž chytrá a vynalézavá,“ uvedla Břečková.
Před zahájením rekonstrukce se například ukázalo, že makakové vysledovali vypínání elektřiny v ohradníku ve chvíli, kdy dovnitř nebo z výběhu vjíždějí pracovníci. Když pak opice zahlédly, že se lidé připravují k průjezdu vstupní branou, shromáždily se k útěku. Jedna z nich poté ohradník vyzkoušela a když se potvrdilo, že je vypnutý, dala ostatním signál k útěku.