Pohled na takzvanou malou halu vedle olomouckého zimního stadionu, v pozadí strojovna s chlazením.

Pohled na takzvanou malou halu vedle olomouckého zimního stadionu, v pozadí strojovna s chlazením. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomoucká radnice chce dát za pozemky a halu u zimního stadionu 80 milionů

  • 2
Letitá patová situace ohledně strategické půdy u olomouckého zimního stadionu směřuje k rozuzlení. Vedení radnice navrhne pravděpodobně už v září zastupitelům, aby kývli na nabídku dosavadního vlastníka a město mu zaplatilo za majetek u hokejové haly částku 80 až 90 milionů korun.

Pozemky u zimního stadionu, který radnice vlastní už od roku 2004, jsou evergreenem, který se marně snažilo vyřešit několik radničních koalic. A současně také problémem, jímž politici vysvětlovali zmařené plány na modernizaci sportoviště. I proto vedení města vidí v nákupu majetku jednu z mála možných a pravděpodobných cest k definitivnímu vyřešení celé kauzy.

„Máme zájem o veškerý majetek, který nám společnost Hokejová hala Olomouc nabídla. Materiál by mohl jít do zářijového zastupitelstva. Ještě předtím budeme jednat se všemi politickými kluby, tedy koaličními i opozičními. Cílem vedení města je najít širokou shodu,“ podotkl náměstek primátora Martin Major.

Radnice již má v rukou posudky ohledně ceny takzvaného souboru nemovitého a movitého majetku. Podle primátora Antonína Staňka závěry autorů analýzy zhruba odpovídají požadavku majitele, tedy částce zhruba 80 až 90 milionů korun.

„Jednání s vlastníkem jsou velice vstřícná,“ doplnil Staněk.

Na nákupy stadionů nejsou peníze, řešením mají být splátky

Letošní rozpočet města ovšem se zmíněnými částkami, respektive s nákupem majetku u zimního stadionu nepočítá. Major zároveň před časem uvedl, že vytvořit v městské kase rezervu v řádu desítek milionů korun ekonomové radnice nejsou schopní, aniž by neubrali jinde. I přesto zaplacení kupní ceny nepovažuje za neřešitelný problém.

„Nepočítáme s tím, že bychom ty investice (město zároveň zvažuje i získání fotbalového Androva stadionu – pozn. red.) zaplatili najednou. Platby, tedy pokud k akvizicím dojde, bychom si chtěli rozložit do několika let,“ uvedl před nedávnem v rozhovoru pro MF DNES (přečíst si ho můžete zde).

Podle zdroje MF DNES společnost Hokejová hala nabídla městu majetek přednostně s tím, že pokud o něj radnice nebude mít zájem, poohlédne se po jiném kupci.

„Pozemky i nemovitosti je společnost připravena ve druhé fázi nabídnout v dražbě,“ uvedl.

První pokus byl v roce 2003, ve druhém šest milionů nestačilo

O půdu přiléhající k hale se město začalo poprvé zajímat už v roce 2003. Tehdy zamýšlelo, že pozemky ovládne díky plánovanému vstupu do komanditní společnosti HC Car, které plocha u stadionu patřila. Transakce, která by městskou kasu tehdy přišla na čtyři miliony korun, ale nakonec zkrachovala.

Stejným výsledkem skončil i pokus z let 2006 a 2007, kdy radnice podala u likvidátora firmy HC Car nabídku za šest milionů korun. Podle tehdejšího znaleckého posudku měl dotčený majetek cenu necelých pěti milionů, i přesto však nabídka města neuspěla – skončila dokonce až na šestém místě za ostatními konkurenty. Vítězem se tehdy stala jedna ze společností podnikatele Karla Kuropaty, jehož firma Hokejová hala Olomouc vlastní pozemky dodnes.

„Nabídku města nový vlastník výrazně přeplatil. Majetek na něj likvidátor převedl za téměř 17,5 milionu korun,“ přiblížil události roku 2007 někdejší náměstek primátora Jaromír Czmero.

Samotný zimní stadion radnice získala v roce 2004 v dražbě, transakce ji vyšla na zhruba 11 milionů korun.