V Olomouci začala oprava barokního Salmova paláce, vznikne zde pasáž

  11:23aktualizováno  11:23
Jedna z nejvýznamnějších budov v centru Olomouce, Salmův palác na Horním náměstí, se po letech chátrání konečně dočkal oprav. Památkáři, kteří s jeho novou podobou dlouho nesouhlasili, totiž ustoupili, a do budovy se tak místo úředníků radnice "nastěhovali" řemeslníci a stavební dělníci.

Vizualizace plánované podoby rekonstruovaného barokního Salmova paláce, který stojí na olomouckém Horním náměstí. | foto: Martin Křivák

Podnikatel, jemuž palác město před lety prodalo, si nakonec prosadil zastřešení dvorního traktu, se kterým památkáři původně nesouhlasili. Přesvědčilo je mimo jiné to, že díky skleněné konstrukci na dvoře vznikne nová městská pasáž, která spojí ulici 28. října s Riegrovou ulicí. V samotném paláci pak budou kanceláře.

"Příprava této investice byla velmi složitá. Někteří z nás už byli nervózní, říkali jsme si, že po těch letech, co uplynuly od prodeje Salmova paláce, by bylo dobré, kdyby už stavba začala," přivítal zahájení prací primátor Olomouce Martin Novotný.

Olomoucká radnice prodala barokní budovu, ve které dlouho sídlily některé odbory magistrátu, za 51 milionů korun v roce 2006. Tehdejší radní tvrdili, že město nemá peníze na opravu památky. Znalci rekonstrukci totiž odhadli na devadesát milionů korun. Minimálně tuto částku slíbil do paláce investovat jeho nový majitel Pavel Binar.

Podnikatel, který v Olomouci provozuje síť směnáren, měl studii nové podoby Salmova paláce hotovou už v roce 2007. Odbor památkové péče magistrátu ji však původně odmítl kvůli skleněné konstrukci, která měla zastřešit nádvoří. Úředníci magistrátu po letech nakonec souhlasili, i když odborníci z olomoucké pobočky Národního památkového ústavu mají dodnes jiný názor.

Jedni památkáři se skleněnou střechou souhlasí, druzí ne

"S památkáři jsme měli řadu jednání. Nakonec se nám podařilo prosadit zastřešení tak, jak jsme ho představili na začátku. Skleněná střecha bude mít podobu pavučiny a umožní nám zužitkovat plochu, která by za jiných okolností zůstala nevyužitá," popsal zástupce investora Karel Žurek.

Památkáře z magistrátu, kteří mají v rozhodování definitivní slovo, přesvědčil fakt, že nádvoří Salmova paláce už před lety znehodnotila vestavba, která slouží jako zázemí restaurace McDonald´s.

Vizualizace plánované podoby dvora rekonstruovaného barokního Salmova paláce, který má zastřešit skleněná střecha ve tvaru pavučiny.

"Vzhledem k tomu, že dvůr ztratil charakter palácového nádvoří, přistoupili jsme k hodnocení jinak. Dá se říct, že dnes je to běžná dvorní plocha," shrnula vedoucí oddělení památkové péče olomoucké radnice Vlasta Kauerová, která tvrdí, že majitel paláce musel původní návrhy na zastřešení přepracovat.

Národní památkový ústav, který od začátku upozorňoval, že zastřešení na dvůr barokní památky nepatří, pohled na věc nezměnil. "Využili jsme všech zákonných možností, abychom prosadili svůj názor. Nicméně se to nepodařilo. Respektujeme proto práva, která investor nabyl správním rozhodnutím," komentoval výsledek ředitel olomoucké pobočky Národního památkového ústavu František Chupík.

Majitel paláce zrestauruje i barokní malby, přestože by nemusel

Rekonstrukce Salmova paláce by měla skončit v polovině příštího roku. Přízemí opravené budovy si i nadále budou pronajímat komerční provozovny, v patrech pak budou kanceláře.

Salmův palác se dočkal větší opravy naposledy v padesátých letech minulého století. Současná rekonstrukce by na budovu měla mimo jiné vrátit i původní barevnost fasády, kterou se odborníci snaží nyní odhalit. Majitel také nechá zrestaurovat vzácné pozdně barokní figurální malby v prvním patře zvaném Piano nobile (vznešené patro), které odhalil památkový průzkum.

Barokní Salmův palác, který stojí na olomouckém Horním náměstí, před zahájením...
Vizualizace plánované podoby rekonstruovaného barokního Salmova paláce, který stojí na olomouckém Horním náměstí.

Salmův palác dnes a po rekonstrukci, která mu má přibližně vrátit původní barevnost fasády.

"Velmi to vítáme, protože nemáme nástroje, jak soukromého vlastníka přinutit, aby restauroval nalezené věci. Mohl by je pouze zakonzervovat a zaomítat," vyzdvihla přístup majitele paláce Vlasta Kauerová.

Salmův palác stojí na místě někdejších tří gotických domů. Na konci 17. století jej jako dvouposchoďový barokní palác vystavěl Julius Salm. V letech 1785-1885 na pravé straně přízemí fungovala kavárna. Třetí patro má budova od roku 1792, kdy se také stala největší světskou palácovou stavbou v Olomouci.

Nejčtenější

Lehly si vedle sebe a čekaly na smrt. Kamarádky z Prostějovska přejel vlak

Místo u obce Pivín na Prostějovsku, kde si v sobotu 23. března 2019 lehly na...

Ještě před dvěma týdny se osmnáctiletá Veronika z Prostějova chlubila na sociální síti fotografií s novým přítelem. V...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Tři mladí lidé jeli v autě nepřipoutaní, po nárazu do stromu dva zemřeli

Při tragické nehodě na okraji Jeseníku narazil vůz se třemi lidmi do stromu,...

Mladý řidič vezoucí dva další pasažéry o víkendu při nehodě v Jeseníku narazil do stromu. Na místě zemřel on i jeho...

Další z rubriky

Přípravy unikátní jízdy lodí pod náměstím brzdí komplikace i hledání peněz

Nečíz je jedním z vodních toků, díky nimž je Litovel známá jako Hanácké

Litovel na Olomoucku plánuje učinit zadost své přezdívce Hanácké Benátky a zařadit do stálé nabídky pro turisty...

Prostějov postaví psům překážky a rozšíří výběhy pro volný pohyb

Noční procházka městským parkem v Ostravě

Prostějovská radnice připravila vyhlášku o pohybu psů na veřejném prostranství, která upraví a rozšíří plochy určené...

Olomouc vykope pod tratí podchod navzdory petici, lidé ho nechtěli

Olomoučané přišli o zkratku vedoucí přes železniční trať, protože zchátralou...

Zchátralou lávku přes koleje u olomoucké části Hejčín město loni zbořilo, na stole byly tři možnosti, jak ji nahradit....

Najdete na iDNES.cz