Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Firma chtěla testovat děti bez potřebného povolení, školy ji odmítly

  5:44
Letos už podruhé čelí kritice necelý rok fungující společnost KoRo Medics. Ta v únoru v Prostějově neoprávněně testovala zaměstnance magistrátu a městské policie, za což byla potrestána. Teď zase v projektu Zdravý Prostějov nabízela školám dobrovolné testování nad rámec státních plošných testů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ota BartovskýMAFRA

KoRo Medics s nabídkou testování obesílala školy i přesto, že měla vše nejprve projednat s krajskou hygienickou stanicí. To však neudělala.

Kdyby se pak firma do testování pustila, porušila by zákon o ochraně veřejného zdraví a také zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. K tomu nakonec nedošlo kvůli nezájmu škol.

„Můžeme potvrdit, že se společnost KoRo Medics na Krajskou hygienickou stanici Olomouckého kraje s žádostí o provádění komerčního testování ve školách v Prostějově neobrátila,“ sdělila mluvčí státní organizace Markéta Koutná.

Dodala, že poskytování zdravotních služeb mimo zdravotnické zařízení je s krajskou hygienickou stanicí podle zákona vždy nutné projednat.

Firma odmítá, že by se něčím provinila. „Dělali jsme ve školách jen anketu a to se přece s žádným orgánem konzultovat nemusí,“ oponuje jednatel Jiří Rolný.

E-mail nabízel testy i vitaminy

Podle rozeslaného e-mailu chtěla firma testovat žáky základních škol i pedagogické pracovníky, kteří nejsou z nějakého důvodu očkovaní. K tomu dětem nabízela rovněž zdravotní balíčky.

„Projekt Zdravý Prostějov zahrnuje antigenní a PCR testování žáků základních škol. Nabízíme možnost nechat děti otestovat jednou týdně antigenními testy a dvakrát měsíčně PCR testy. Kromě samotného testování chceme podpořit také imunitu dětí. Žákům, kteří se budou testovat, proto nabízíme hodnotné vitaminové balíčky zdarma. Abychom podpořili jejich zájem o zdraví a také připravenost pomoci sobě nebo svým blízkým, máme pro ně nachystáno také bezplatné školení první pomoci prováděné našimi odborníky,“ psal ve zprávě školám jednatel společnosti Rolný.

Ve stejném e-mailu stojí i to, že náklady uhradí KoRo Medics a další prostějovské firmy, jejichž zájmem je překonat nynější vlnu epidemie.

„Zjišťovali jsme jen, jestli bude o testy zájem, ale neřešili jsme, kdo je následně zaplatí,“ reagoval Rolný na žádost o vysvětlení, jak by se testování financovalo.

Ukázalo se přitom, že testy dětí měly být hrazeny ze zdravotního pojištění, což však ve zprávě školám nebylo uvedeno.

„Děti do 18 let mají nárok na testování zdarma,“ uvedl mluvčí Revírní bratrské pojišťovny Ivo Čelechovský.

Děti si však podle e-mailu měly testy provádět samy. Zdravotní pojišťovny se neshodnou, zda by takto prováděné testy ze zdravotního pojištění proplácely, nebo ne.

„Nejspíš by se nejednalo o testování hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ řekla třeba mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jana Schillerová.

KoRo Medics by totiž nesplňovala podmínku mít platné oprávnění k poskytování zdravotních služeb od krajského úřadu se souhlasem krajské hygienické stanice. Navíc by měl odběr biologického materiálu a vyhodnocení antigenního testu provádět od začátku do konce kvalifikovaný zdravotnický pracovník.

K posílání dětí na víc testů není důvod

Podle Revírní bratrské pojišťovny ale nezáleží, kdo testy provede. „My platíme za vykázaný výkon. To, jestli si ty testy dělají děti samy, nebo ne, musí prokázat někdo jiný,“ vysvětlil Čelechovský.

I ředitel Základní a mateřské školy Jana Železného Dalibor Ovečka rodiče upozornil, že testování žáků bude hrazeno ze zdravotního pojištění, a požádal je, aby vyjádřili souhlas, nebo nesouhlas s testováním v dotazníku.

„Zájem o preventivní testování projevilo ani ne dvacet procent rodičů, proto by to rozhodně nemělo význam. Rodiče žáků totiž potřebují testy hrazené zdravotními pojišťovnami využít v jinou dobu než v tu, kdy jim to zrovna někdo určí. Kvůli tomu jsme nabídku společnosti odmítli. Jsem v kontaktu i s ostatními řediteli základních škol a vím, že nikdo z nich nabídku nepřijal,“ shrnul Ovečka.

Rolný výsledek ankety nedostal

Jednání firmy kritizovalo opoziční hnutí Na rovinu!.

„Není žádný opodstatněný důvod pro takové komerční testování bez vazby na celonárodní systém testování řízený krajskou hygienickou stanicí. Není třeba testovat děti každý týden antigenně a dvakrát do měsíce PCR testy. K efektivnímu testování populace obecně naprosto stačí frekvence oficiálně stanovená ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy,“ uvedlo hnutí na svém webu.

Vyzvalo rovněž veřejnost, aby k podobným nabídkám vždy přistupovala obezřetně.

Nesouhlasí ani prostějovská poslankyně Hana Naiclerová. „Máme nějak nastavená pravidla. Děti by se neměly vystavovat zbytečnému dalšímu testování, které je mimo systém a ničemu nepomůže,“ řekla.

Firma použila název podobný projektu města

Radnice organizuje už řadu let projekt Zdravé město Prostějov a pořádá v rámci něj různé akce, jako například Jarní dny zdraví. KoRo Medics svou činnost provádí pod značkou Zdravý Prostějov, což je jménu městského projektu nápadně podobné a nepozorný člověk si název snadno splete.

„Snaha zaměnit název projektu za projekt Zdravé město Prostějov měla přimět rodiče k tomu, aby si mysleli, že je testování zaštítěné městem. Já si ale myslím, že to tak být nemá. V podstatě se kšeftuje s rodnými čísly dětí. Firmě nejde o jejich dobro, ale o zisk,“ míní Naiclerová.

Hlavním majitelem KoRo Medics je prostějovský podnikatel Jiří Rolný, který vlastní mimo jiné i firmu, která prodává dveře, vrata, okna a lodžie. Společnost měla problémy s dodržováním zákonů hned po svém vzniku, který se datuje do letošního ledna.

Na začátku roku totiž testovala zaměstnance prostějovského magistrátu i městské policie, přičemž na testy zval primátor František Jura. Akce se však zpočátku konala bez potřebného zákonného povolení, to firma získala až v březnu, kdy rozhodnutí nabylo právní moci. Kvůli tomu dostala od krajského úřadu pokutu deset tisíc korun.

1. září 2021

  • Nejčtenější

Srážka nákladních vlaků na Přerovsku omezila koridor na Ostravu

Ve stanici Prosenice na Přerovsku se v noci srazily dva nákladní vlaky. Tři vozy se dřevem a lokomotiva vykolejily na...

Prosila jsem ho, ať mě nezabije, popisovala znásilněná žena bez domova

Před krajským soudem stanul Namdaldonir Nyamjav z Mongolska, který je obžalovaný ze série znásilnění žen bez domova v...

Kostlivec v pohraniční skříni. Vyrovnání s Poláky může stát obce pozemky

Premium Od roku 1958 se táhnou problémy územního vyrovnání mezi Polskem a Českou republikou. Řešení pozemkového dluhu vůči...

Posel lepších časů. Český talent je blízko průlomu. A zahraje si se svou milou

Premium V Melbourne Parku nepříjemně fičelo. Tenisté přestali úzkostlivě dbát na taktiku a snažili se aspoň nějak trefit míč....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z VOLEJE: Drulák bez servítků o Peltovi či Berbrovi. Proč nesleduje ligu?

Z voleje odpovídal Radek Drulák. Český Fotbalista roku 1995, vicemistr Evropy, dvojnásobný nejlepší střelec ligy, se...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Lednová a únorová data plná dvojek snoubence lákají, svatba v úterý nevadí

Uzavřít sňatek v dobře zapamatovatelném či výjimečném dni touží řada snoubenců. Rok 2022 nabízí z hlediska čísel...

Nadšenec vyrobil da Vinciho vynálezy ze dřeva, lidé je uvidí v Šantovce

Předchůdce vrtulníku, krokoměru či jízdní kolo. Nejen tyto vynálezy renesančního génia Leonarda da Vinciho jsou k...

Auto po smyku na ledě narazilo do autobusu a zůstalo viset nad svahem

Kolizi mezi linkovým autobusem a vozidlem značky Dacia Duster vyšetřovali o víkendu šumperští policisté. Za viníka...

Šéfem olomouckých hřbitovů se stal radní. Politická trafika, říkají kritici

Premium Za politickou trafiku označili olomoučtí Piráti a Starostové jmenování dosavadního radního za KDU-ČSL Ladislava...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...