Devatenáctiletý Vít Budina z olomoucké Střední školy průmyslové se druhým rokem...

Devatenáctiletý Vít Budina z olomoucké Střední školy průmyslové se druhým rokem věnuje technickému modelování na 3D tiskárně. | foto: Vít Budina

Olomoucký kraj ocenil talenty roku, bodují v Česku i v zahraničí

  • 0
Žákovský mistr republiky v cyklistice Lukáš Raška, vítěz národního šampionátu technického modelování Vít Budina nebo mladá mistryně světa v baletu Laura Mohylová. To jsou nejvýraznější jména ze šesti desítek mladých lidí, kterým jejich nadání spojené s pílí vyneslo v těchto dnech také ocenění Talent roku Olomouckého kraje.

Ceny odborná porota udělila v pěti kategoriích – humanitní, přírodovědné, sportovní, umělecké a technicko-dovednostní.

Právě v poslední oblasti zazářil devatenáctiletý Vít Budina z olomoucké Střední školy průmyslové, který se druhým rokem věnuje technickému modelování. Vyhrál v něm uplynulé národní mistrovství.

„Soutěž se konala distanční formou, s organizátory jsme byli v kontaktu prostřednictvím videohovoru. Měli jsme vypracovat zjednodušený model elektrické kytary. Porotci je pak posuzovali na základě správnosti a rychlosti odevzdání,“ popsal Budina.

K modelování se dostal na střední škole, když se s potřebným softwarem začal učit. „Ale už na základní škole jsem si hrával s jednoduššími programy,“ podotkl s úsměvem.

Dnes si koníčkem mimo jiné přivydělává a část výtvorů nabízí na sociálních sítích nebo vyrábí na zakázku.

„Většinu nabízím zdarma, placené jsou jen ty obzvlášť složité,“ nastínil. Jeho motivací je ukázat, čeho jsou dnešní 3D tiskárny schopné.

„A tím přivést k tomuto užitečnému koníčku více lidí. Podle mě je jich málo. Přitom existují bezplatné programy, díky nimž si modelování mohou vyzkoušet i hobby uživatelé,“ přemítá a oceňuje, že mu jeho škola dala možnost si modelovací software nainstalovat i na osobní počítač.

Baletka se věnuje i zpěvu, divadlu a hudbě

V umělecké oblasti ocenil kraj třeba dvanáctiletou baletku Lauru Mohylovou z olomouckého Gymnázia Hejčín, které se po celkovém vítězství ve třech z pěti oborů stalo „nejtalentovanější“ školou.

Laura v červnu dokonce získala titul mistryně světa v baletu, kromě tance se navíc věnuje i zpěvu, divadlu a hraní na čtyři hudební nástroje.

„Nejvýrazněji se rozvíjím v sólovém zpěvu, který bych do budoucna možná chtěla zkombinovat s tancem,“ přiblížila.

Balet ji však uhranul nejvíc. A to i díky tomu, že když se učila tomuto umu v olomouckém Moravském divadle, bylo obvyklé, že se budoucí tanečníci dostali i do zákulisí či na jeviště.

„Děti tančily ve stejném sále jako dospělé baletky a tanečníci. Když vidíte ty nádherné kostýmy, nemůžete si balet nezamilovat,“ zasmála se Lauřina matka Lenka Mohylová.

Baletkou kvůli plochým nohám

Z dcery přitom baletka vůbec být neměla. S tancem začala ve třech letech po radě dětské lékařky kvůli plochým nohám.

„Paní doktorka nám však řekla, že nemáme počítat s tím, že by byla baletka,“ pokrčila rameny Mohylová.

Přesto nakonec Lauru její dovednosti dostaly například na prkna Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě či domácího Moravského divadla, kde tančila v operkách podle Zdeňka Svěráka.

Že je Laura Mohylová velkým talentem, je zřejmé. Podle ředitele základní školy Bohuňovice Jindřicha Daňka je u takových dětí důležité, aby je rodiče nepřetěžovali řízenou činností, hlavně pak v mladším školním věku.

„Musí mít čas na odpočinek, individuální činnosti a trávení času s kamarády. Pokud mají v útlém věku třeba pět řízených aktivit týdně, nemusí to psychicky vydržet a mohou později ztratit motivaci,“ varuje.

Úspěšný cyklista má i cenu fair play

S velkými talenty má zkušenost, neboť žák jeho školy Lukáš Raška získal krajské ocenění ve sportovní kategorii. Mladý cyklista dokázal vyhrát mezinárodní Závod míru a stal se též cyklistickým mistrem republiky pro rok 2022. Navrch obdržel i cenu fair play za pomoc německému rivalovi.

„Je jasné, že to stojí spoustu úsilí. Rodiče i jeho. Ale když se povedou takové úspěchy, je to velká motivace pro něj i okolí. Přál bych mu, aby jednou jel na Tour de France, po čemž touží i on,“ dodal Daněk, který oceňování mladých talentů hodnotí jako dobrou iniciativu, neboť motivuje děti k rozvoji.

„Snažím se naše žáky v tomto maximálně podporovat,“ podotkl. Současně odmítl, že by kvůli koníčkům nebo podobným soutěžím žáci zanedbávali své školní povinnosti. Největší talenty ocenil kraj letos už posedmnácté, tentokrát šlo celkem o 62 žáků základních a středních škol.

„Chceme dát najevo, že je pro nás talent důležitý a že ocenění jsou budoucností našeho regionu,“ vyzdvihl krajský radní pro oblast školství Aleš Jakubec.

Ceny převzalo i dvanáct nejúspěšnějších škol společně s pedagogy. Kraj rovněž rozdělil dary v celkové hodnotě 350 tisíc korun.