Na Velkém Kosíři vyroste rozhledna, kde jména dárců budou na schodech

  8:01aktualizováno  8:01
Na Velkém Kosíři už za pár týdnů začne vyrůstat turistická rozhledna. Svazek obcí Kosířsko totiž nechal původní dražší projekt, na který se nenašlo dost peněz, "osekat" a navíc získal i klíčovou třímilionovou dotaci. Dění kolem dlouho plánované stavby na "hanáckém Mont Blancu" se tak daly do pohybu.

Vizualizace podoby turistické rozhledny na Velkém Kosíři. | foto: Studio New Work

Nyní už obce vybírají toho, kdo objekt za zhruba sedm milionů korun postaví. Základy mají dělníci položit v říjnu. A první návštěvníci by měli šplhat na rozhlednu vystavěnou na místě, kde už v minulosti dřevěná vyhlídka stála, už příští rok.

"V říjnu už by se mělo začít stavět. Zhruba do května příštího roku by mohla být stavba hotová," potvrdila starostka Těšetic a předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová.

Výběrové řízení na stavební firmu má skončit na sklonku září. Stavební povolení už vydané je. Budování rozhledny má platit hlavně Svazek vesnic z Kosířska. Krajská finanční pomoc, kterou na vybudování objektu ze dřeva a železa získali, tak pro ně byla klíčová.

"Olomoucký kraj je připravený významně se na celé akci podílet, protože rozhledna na Kosíř patří. A jistě přispěje ke zvýšení zájmu návštěvníků o tuto lokalitu," dodal mluvčí hejtmanství Ivo Heger.

Na rozhlednu může přispět každý, stačí si "koupit" schod

Přispět ovšem může kdokoli. A to obrazně řečeno "koupí" jeden z 217 schodů, po kterých budou lidé objektem stoupat vzhůru. Na "zaplaceném" schodu bude vytesané jméno dárce, kolik přispěl a text, který tam chce mít. V této veřejné sbírce se zatím sešlo zhruba 640 tisíci korun.

"Vím, že by se už v říjnu mělo začít stavět. Jako starosta to vítám, protože Čechy pod Kosířem jsou jedním z nástupních míst na Velký Kosíř. Předpokládáme, že se zvedne návštěvnost naší obce," podotkl starosta Čech pod Kosířem Milan Kiebel. Protože ale nejsou členem "svazku", podpořili celou snahu právě zakoupením jednoho ze schodů.

Svou roli v plánech hrají také Lesy České republiky. Jednak kvůli pronájmu pozemku a také úpravám porostů tak, aby z rozhledny byl hezký výhled.

"Jsme na případné úpravy okolí plánované rozhledny na vrchu Velký Kosíř připraveni. Jakékoli úpravy však budou muset být v souladu s příslušnými předpisy," uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Úpravy okolí ale začnou až po zahájení stavby a jak přesně se vrchol kopce změní bude jasné až po dalších jednáních.

Na místě už před druhou světovou válkou rozhledna stála

Na Velkém Kosíři měl podle prvního návrhu z brněnského ateliéru architekta Svatopluka Sládečka stát betonový skelet opláštěný kameny. Převedení plánu do reality by ale stálo přes deset milionů.

Architekt proto navrhl levnější variantu. Ta má podobu komolého kuželu obepnutého šroubovicí schodiště. Základním materiálem je dřevo a kov.

"Spodní patro, zázemí, zůstává kamenné," podotkla Rozsypalová. Starosta Slatinek Jaromír Crha věří, že se jim podaří díky probíhajícímu výběrovému řízení konečnou cenu ještě o něco srazit. "Jakmile bude jasná konečná částka, máme z čeho vycházet," dodal Crha. Na budování totiž ještě část peněz chybí.

Stavba má stát na místě bývalé rozhledny vztyčené roku 1927 místním turistickým spolkem. Tehdy šlo o jednoduchou dřevěnou 26 metrů vysokou konstrukci. Tato rozhledna však byla kvůli špatnému technickému stavu v roce 1939 zbourána.

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Další z rubriky

Neslyšící a přesto hasič. Nemohu ale pomáhat, jak bych chtěl, říká mladík

Životní touhou Martina Látala je být profesionálním hasičem. Je však neslyšící,...

Od dětství chtěl být profesionálním hasičem. Tento sen se Martinu Látalovi nesplnil, od narození je neslyšící. V...

Jeseník řeší záchranu centrálního vytápění, odpojujících se lidí přibývá

Ilustrační snímek

Jesenická radnice zvažuje vypovězení smlouvy s firmou Sateza zajišťující zásobování teplem a teplou vodou. Podle vedení...

Po pádu z koloběžky praskla chlapci přilba, sjížděl z Dlouhých strání

Zraněného chlapce převezl do nemocnice vrtulník. (18. července 2019)

Těžké zranění hlavy utrpěl jedenáctiletý chlapec, který sjížděl po asfaltové silnici od horní nádrže elektrárny Dlouhé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz