Místo cestování láká olomoucké vysokoškoláky práce. Ale dobře placená

  14:00aktualizováno  14:00
Po škole raději hned pracovat než trávit čas cestováním. Ovšem když do práce, tak za pořádný plat. Plány i priority studentů se oproti dřívějšku mění, ukázal to rozsáhlý průzkum mezi studenty Univerzity Palackého, který uspořádal její Vědeckotechnický park.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Výsledky vznikly na základě odpovědí od více než dvou tisíc studentů, což je asi desetina ze všech osmi fakult. A odhalily například, že zhruba každý pátý student očekává, že jako čerstvý absolvent bude vydělávat přes 40 tisíc korun.

Do výsledků se podle autorů na rozdíl od podobného průzkumu v roce 2009 promítla hospodářská situace. Studenti jsou zodpovědnější, což je znát například právě v otázce cestování.

Vyrazit po škole poznávat svět totiž plánuje o celých 13 % studentů méně než v roce 2009. Stále víc se jich místo toho už poohlíží po práci. Současně však čekají, že je zaměstnavatel jako absolventy náležitě ocení.

"Očekávání platového rozmezí je velmi zajímavé. Osmdesát procent studentů se pohybuje v klasickém rozmezí od 15 do 30 tisíc korun, jsou tu ale i tací, kteří očekávají plat vyšší než 40 tisíc. Ti jsou většinou z lékařské fakulty a z fakulty tělesné výchovy," říká šéf Vědeckotechnického parku Jiří Herinek.

Odhodlání začít rychle pracovat souvisí podle autorů i s ekonomickou situací. "Přes 80 % studentů vůbec neplánuje přerušit studium. Je to o 7 % víc než v roce 2009," komentuje výsledky projektová manažerka Silvie Polánková.

Mohlo by to podle ní být jakýmsi ukazatelem, že máme víc cílevědomých a zodpovědných studentů. "Vliv má samozřejmě i ekonomická situace, kvůli níž nechtějí studia prodlužovat," dodává.

Podle ní si také stále více studentů hledá práci už během studia. "Přes 80 % studentů chodí na brigády. Část chodit musí, další nemusí, ale chtějí. Vzrostl však i počet těch, kteří nechtějí a nemusejí. Je více studentů s bohatšími rodiči," míní Polánková.

"Studium na vysoké škole stojí rodinu minimálně 8 000 korun měsíčně, což je pro rodiče s průměrným platem značná zátěž," dodává Herinek.

Každý desátý student má podnikatelské ambice

Výzkum se mimo jiné zaměřil i na podnikatelské plány studentů. "Strašně nás zajímalo, kolik z nich chce začít podnikat - 5 % jich má konkrétní nápad, další 2 % ještě nevědí v čem, ale chtějí. Dalších 5 % jich už dokonce podniká. To v součtu znamená 1 140 podnikatelů, kteří mohou Olomouci pomoci," říká Herinek.

Podle něj je číslo vysoké i vzhledem k tomu, že jen necelá polovina studentů hodlá zůstat po ukončení školy v regionu.

"Vědeckotechnický park se snaží podporovat podnikání, proto nás zajímalo, jaký vztah k němu mají sami studenti a co chtějí dělat po škole. Nakonec jsme se rozhodli udělat průzkum šířeji a pokládali jsme otázky obecnější než jen o podnikání," vysvětluje Herinek.

"Od průzkumů, které můžete občas vidět, se ten náš liší tím, že jsme neodchytili náhodně 500 studentů v menze, ale opravdu jsme je oslovili a podle početního zastoupení jsme udělali kvalitativní vzorek univerzity."

Autoři tak získali další zajímavé údaje. Třeba, že 57 % studentů hodlá po dokončení školy opustit region nebo že celých 13 % studentů se ani nehodlá pokoušet hledat práci v oboru, který nyní studuje.

"Nejméně počítají s uplatněním v oboru studenti pedagogické fakulty," upřesňuje Polánková.

Nejčtenější

Neznačený kraj sjezdovky, pozdní příjezd sanitky. Úraz lyžařky provází spory

Ilustrační snímek

Nepříjemnou pacientskou zkušenost má za sebou zdravotní sestra šumperské záchranky. Na lyžích si poranila páteř, přesto...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Čecha postihla v Anglii mrtvice, pomoc mu zajistila linka 112 z Olomouce

Operátor olomouckého operačního střediska tísňové linky 112 a 150 Martin...

Poskytnutí pomoci přes půl Evropy zvládlo v uplynulých dnech operační středisko tísňové linky 112 z Olomouce. Díky ní...

Další z rubriky

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Hluk z armádní střelnice mají zastavit stromy i stěna za desítky milionů

Nejbližší domy stojí v Hamrech na Prostějovsku jen několik desítek metrů od...

Obyvatele osady Hamry na Prostějovsku by brzy neměl tolik trápit hluk z blízké vojenské střelnice. Armáda už střelby...

Cestování vlakem z Olomouce do Šumperka zkomplikuje výluka

Začíná výluka na trati Jaroměř - Hradec Králové (18.4.2016).

Na přestupování do náhradních autobusů a pak třeba také zpět do vlaků se musejí připravit lidé, kteří jezdí po trati...

Najdete na iDNES.cz