Sobota 4. července 2020, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. července 2020 Prokop

Úřad dal načerno postaveným garážím další půlrok, majitel argumentoval epidemií

  4:52aktualizováno  4:52
Podnikatel, který v Prostějově načerno postavil garáže, si vzal „na pomoc“ koronavirus. Požádal o dodatečné povolení nelegálních staveb a tvrdí, že kvůli epidemii potřebuje čas. Stavební úřad mu vyšel vstříc s nadstandardně dlouhou lhůtou. Radnice tvrdí, že s tím nemůže nic dělat.

Podnikatel v prostějovské místní části Vrahovice postavil garáže v místě, kde má být podle územního plánu zeleň, pak požádal stavební úřad o zlegalizování černé stavby. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Prostějovský podnikatel Tomáš Wolker postavil ve čtvrti Vrahovice v rozporu s územním plánem a bez stavebního povolení tři řady garáží. Když na to loni koncem léta upozornil spolek architektů Prostor Prostějov, stavební úřad se nejprve snažil Wolkerovi krýt záda.

Až po opakovaných stížnostech úředníci museli uznat, že garáže stojí načerno, a v listopadu zahájili řízení o jejich odstranění. Podnikatel zároveň požádal o dodatečné povolení a dostal lhůtu do března.

Potřebné dokumenty však v termínu nepředložil a vinu nyní svaluje na koronavirus. Stavební úřad mu znovu vyšel vstříc a nabídl novou nadstandardně dlouhou lhůtu až do konce září.

„Stavebník materiály nedoplnil, ale požádal stavební úřad vzhledem k situaci, která panuje - pandemii, zpoždění projekčních prací, následující období dovolených - o prodloužení termínu pro doložení podkladů do 30. září letošního roku. Stavební úřad této žádosti vyhověl,“ potvrdila vedoucí právního oddělení kanceláře tajemníka na prostějovském magistrátu Lenka Tisoňová.

Takový postup však kritici stavebního úřadu považují za nepřijatelný, protože stavitele bezdůvodně zvýhodňuje.

„Přijde mi to jednoznačně účelové. Nerozumím, na co potřebuje pan Wolker dalších šest měsíců. Vidím v tom jasnou snahu počkat si na změnu územního plánu a poté nelegální stavby legalizovat. Stavební úřad mu v tom nemá jít na ruku,“ ohradil se například opoziční zastupitel za Stranu zelených Martin Hájek, který je přímo z Vrahovic.

Černá stavba místo parku

Wolker chce černou stavbu zlegalizovat a požádal o změnu územního plánu. Tu již začal zpracovávat magistrát a bude ji projednávat zastupitelstvo.

Změna územního plánu, která obvykle trvá měsíce až roky, je také hlavním důvodem, proč Wolker ve skutečnosti nemůže stavebnímu úřadu všechny dokumenty potřebné ke stavebnímu povolení předložit.

Na dotaz, proč tedy argumentuje situací kolem pandemie koronaviru, Tomáš Wolker, který má v Prostějově stejnojmennou stavební firmu, redakci MF DNES neodpověděl. Nereaguje na telefon a ani na otázky poslané e-mailem.

Vedení radnice, kterou ovládá koalice ANO, Pévéčko a ODS, tvrdí, že s kontroverzním postupem stavebního úřadu nemůže nic dělat.

„V uvedené věci mně nepřísluší kontrolovat postup stavebního úřadu v oblasti výkonu přenesené působnosti, obzvláště jedná-li se o soukromé stavby. Kontrola je svěřena do pravomoci příslušných krajských úřadů,“ sdělil náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Na přímý dotaz, zda podporuje změnu územního plánu ve prospěch podnikatele, aby mohl zlegalizovat černé stavby, Rozehnal neodpověděl.

„Osobně zastávám názor, že každý stavebník či investor musí dodržovat zákony. Pokud tomu tak není, musí se postupovat podle příslušných platných ustanovení stavebního zákona,“ uvedl pouze.

Výdělkům z pronájmu chybějící povolení nebrání

V současné době už Tomáš Wolker na nelegálně postavených garážích vydělává. K pronájmu je dokonce nabízela realitní kancelář z Olomouce. Při ceně 1 500 korun za měsíc to dělá u dvacítky garáží příjem 30 tisíc korun.

„Ze všech podkladů je zřejmé, že druhá, třetí a čtvrtá řada garáží jsou v rozporu s územním plánem, stejně jako celý oplocený areál. Podle územního plánu se tam jednoznačně počítá se zřízením parku, který má sloužit všem obyvatelům Vrahovic jako veřejné prostranství,“ hodnotí situaci architekt Jiří Zakopal ze spolku Prostor Prostějov, který se zabývá využitím venkovních ploch ve městech.

„Majitel těchto nelegálních staveb však evidentně počítá s tím, že zpětně dojde k legalizaci jeho počínání a plocha veřejné zeleně se formou V. změny územního plánu, jak si již zažádal, změní na plochu smíšenou obytnou,“ dodává.

Ve Vrahovicích Wolker postavil garáže hned za rodinnými domy, které v minulosti vybudoval. V místech, kde má být podle územního plánu veřejná plocha a zeleň, jsou tři řady garáží, mezi nimi vydlážděné cesty a celý areál je obehnaný zdí z kamene a uzavřený bránou. Na kraji dlažby kdosi dokonce nakreslil žlutou čáru, aby u nelegálních staveb nemohl nikdo zaparkovat.

  • Nejčtenější

Opilí vodáci sjížděli na nafukovací kanoi Moravu, jeden zmizel pod hladinou

Bezvýsledně skončilo v pondělí na Šumpersku pátrání policistů a hasičů po šestadvacetiletém vodákovi. Při sjíždění řeky...

Kvůli dalším penězům na plány hejtmanovy dcery udělil kraj dotační výjimku

Olomoucký kraj přiklepl dotaci 1,4 milionu pro sdružení OK4Inovace vedené dcerou hejtmana Ladislava Oklešťka. Pro...

Jako kapitán léta kočíroval Plzeň, teď se Hubník vrací do Olomouce

Ve fotbalovém šlágru ligového finiše naskočil v Edenu na poslední dvě minuty. Mistrovské křepčení Slavie ve středeční...

Jedem se u školky nestříkalo, tvrdí město navzdory fotkám a svědkům

Prostějovská radnice nesplnila slib, že u školek nebude na plevel používat jedovaté herbicidy. Nedávno je nechala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že se blíží problém, bylo znát už v únoru, říká ke koronaviru hoteliér

Doba po koronaviru bude velká výzva, změní se chování lidí i korporací, říká známý olomoucký hoteliér Tomáš Rousek....

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

KOV(ID) 2020. Epidemie posloužila kovářům jako inspirace

Sochy lidí či zvířat, pavoučí rodina nebo abstraktní objekty jsou k vidění v přerovské galerii na výstavě KOV(ID) 2020....

Prostějovské Metro 70 není jen kino, ale původně i protiatomový kryt

Prostějovské kino Metro 70 ukrývá ve svých útrobách protiatomový kryt, který si nechali vybudovat v minulém století...

Do pátrání po zmizelém vodákovi na Šumpersku nasadila policie člun i bagr

Zatím žádné výsledky nepřineslo pátrání po šestadvacetiletém vodákovi, který v neděli vypadl z kánoe nedaleko vodáckého...

Kvůli dalším penězům na plány hejtmanovy dcery udělil kraj dotační výjimku

Olomoucký kraj přiklepl dotaci 1,4 milionu pro sdružení OK4Inovace vedené dcerou hejtmana Ladislava Oklešťka. Pro...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.

Najdete na iDNES.cz