Šéfa prostějovského stavebního úřadu čeká soud kvůli solární elektrárně

  4:53aktualizováno  4:53
Šéf stavebního úřadu v Prostějově Jan Košťál spojený s kontroverzními rozhodnutími například v souvislosti s nepovolenou střelnicí u Kobeřic nebo obcházením sousedů při stavbě betonového domu u výpadovky na Plumlov, je obžalovaný z podvodu. Kvůli fotovoltaické elektrárně u Vřesovic mu hrozí až deset let vězení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Jana Košťála a další dva lidi žalobce poslal k soudu, protože je přesvědčený, že při spouštění fotovoltaické elektrárny u Vřesovic na Prostějovsku porušili zákon.

Detaily zatím známé nejsou, nicméně ve většině podobných případů šlo o to, že úředníci zavřeli oči nad nedostavěnou solární elektrárnou, protože jinak by včas nedostala potřebnou licenci k provozu a nedosáhla tak na výhodné výkupní ceny elektrické energie.

„Mohu potvrdit, že obžalovaný Jan Košťál se v obžalobě vyskytuje. Týká se to Vřesovic u Prostějova. Jednání zatím nařízeno není, budou tam probíhat příslušné procesní věci,“ sdělila mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Angyalossy.

Košťál se k věci odmítl vyjádřit. „Nebudu mít žádný komentář, obžaloba mi nebyla doručena,“ sdělil stroze.

To je však krajně nepravděpodobné, protože Hynek Olma, mluvčí brněnského krajského státního zastupitelství, jež má případ na starosti, potvrdil, že obžaloba k soudu odešla již na začátku dubna.

Fotovoltaické elektrárny u Vřesovic dnes provozuje přední český producent elektrické energie z obnovitelných zdrojů, společnost Solar Global. Ta však řadu projektů z let 2009 a 2010 převzala až později a například v sérii trestních oznámení Energetického regulačního úřadu z roku 2013 na solární barony Solar Global v této souvislosti vůbec nefiguruje.

Košťál měl být odvolán už dávno, zní od opozice

Prostějovská opozice v reakci na případ požaduje okamžitý Košťálův odchod z funkce.

„Byť se má ctít presumpce neviny, myslím si, že v tomto případě už je toho tolik, že pan inženýr Košťál měl být už dávno odvolán. Očekával bych, že pan primátor jako šéf města vydá pokyn, aby byl odvolán, protože tento stav už není možné dál prodlužovat. Vedení města musí konat,“ prohlásil opoziční zastupitel Aleš Matyášek (Na rovinu!).

Vedení města ovšem mlčí. Primátor František Jura (ANO) nezvedal mobilní telefon a nereagoval ani na otázky poslané v SMS. Přímá Košťálova nadřízená, tajemnice magistrátu Blanka Vysloužilová, zase měla podle svého sekretariátu jednání a vyžádala si dotazy e-mailem. Ani na ten však nereagovala.

Úřad „přikryl“ nepovolenou střelnici i betonové monstrum

Pro šéfa stavebního úřadu je obžaloba z podvodu zatím nejvážnějším, zdaleka ne však prvním problémem. Ministerstvo pro místní rozvoj se nedávno například zastalo sousedů, kteří se nemohli vyjádřit k monstróznímu objektu se čtyřmetrovou betonovou zdí, jenž u výpadovky na Plumlov buduje vlivný spolumajitel prostějovské Slévárny Anah Tomáš Pour.

Ten okolo své parcely vyčlenil úzký pruh půdy, čímž vyšachoval sousedy ze schvalovacího procesu. Stavebnímu úřadu to však nevadilo a s podnikatelem uzavřel veřejnoprávní smlouvu, která nahradila stavební povolení. Krajský úřad navíc při kontrole zjistil, že Košťál na úřední desce řadu smluv vůbec nezveřejnil.

Úřad ombudsmanky zase Košťálovi vytkl, že nezasáhl proti terénním úpravám u Kobeřic, kde policista Tomáš Fiala z Nezamyslic buduje bez povolení střelnici.

Server zprávy.tiscali.cz, který na obžalobu Košťála upozornil jako první, kromě toho přinesl svědectví Košťálových bývalých podřízených, které tvrdí, že se dopustil sexuálního obtěžování. Tajemnice magistrátu za to Košťálovi udělila výtku a odebrala mu část platu. Na internetu se také objevily fotografie, na kterých Košťál a někteří jeho podřízení v budově radnice popíjejí alkohol a kouří doutníky, ačkoliv je to zde zakázané.

Nejčtenější

Auto v Přerově srazilo dvě mladé dívky přebíhající silnici. Obě zemřely

Ilustrační snímek

Auto srazilo v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Obě na následky zranění zemřely. Bližší...

Řidič vjel na červenou na přechod, srazil ženu s kočárkem a dětmi

Ilustrační snímek

U vážné dopravní nehody zasahovali záchranáři a policisté na Přerovsku. Nepozorný řidič narazil do ženy, která...

Smrti dívek na silnici mohly zabránit lampy, chystají se už dva roky

Místo tragické nehody v Lipnické ulici na okraji Přerova, kde řidič...

Víkendová tragická nehoda, při níž řidič na okraji Přerova srazil dvě dívky přebíhající silnici, se možná vůbec...

Živnostník přehlédl formalitu a mimo údržby i montoval, stíhá ho kriminálka

Ilustrační snímek

Až k obvinění z neoprávněného podnikání dovedlo muže z Prostějova relativně drobné zanedbání formalit. Téměř tři roky...

Primátor a exnáměstek hejtmana je roky součástí impéria sportovního bosse

Vlivný prostějovský sportovní boss Miroslav Černošek (vlevo) a tamní primátor a...

František Jura, primátor Prostějova za ANO a někdejší náměstek hejtmana, který měl v Olomouckém kraji na starosti i...

Další z rubriky

Muže souzené kvůli požáru skladu textilu soud zprostil, měl málo důkazů

Radim Král (vlevo) čelí u olomouckého krajského soudu společně s Mohamadem...

Olomoucký krajský soud zprostil obžaloby dva muže v kauze úmyslného požáru, který v roce 2016 zničil ve městě halu s...

Smrti dívek na silnici mohly zabránit lampy, chystají se už dva roky

Místo tragické nehody v Lipnické ulici na okraji Přerova, kde řidič...

Víkendová tragická nehoda, při níž řidič na okraji Přerova srazil dvě dívky přebíhající silnici, se možná vůbec...

Na Olomoucku havaroval lehký armádní obrněný vůz, zranili se dva vojáci

Víceúčelové obrněné vozidlo Iveco 4x4 se zbraňovou stanicí Protektor, které...

K nehodě lehkého vojenského obrněného vozu Iveco vyjížděli ve středu odpoledne záchranáři, hasiči a policisté na...

Kauza uplaceného fotbalového zápasu u soudu vyšuměla, padla jediná pokuta

Fotbalové hřiště a klubová šála FK Mohelnice.

Kauza fotbalistů obviněných z ovlivňování třetiligového utkání mezi Valašským Meziříčím a Mohelnicí na podzim roku 2017...

Najdete na iDNES.cz