Olomoucký kraj bude na provoz haly sportovního bosse dávat milion ročně

  4:52aktualizováno  4:52
Částku 1,3 milionu korun bude už od letoška každý rok posílat Olomoucký kraj na provoz Národního sportovního centra v Prostějově, za kterým stojí jeden z nejvlivnějších mužů českého sportu Miroslav Černošek. V pondělí to schválilo krajské zastupitelstvo.

Pohled na dokončované Národní sportovní centrum v Prostějově (červen 2018). | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zastupitelé po zhruba hodinové diskusi odhlasovali více než milionový příspěvek spolku Prostějov olympijský, který centrum za zhruba sto milionů korun staví. Členy spolku jsou město Prostějov, Olomoucký kraj a Černoškův tenisový klub.

Začne s tím už letos, ačkoliv hala se má oficiálně otevírat až v září, a bude tím pádem letos fungovat jen čtvrt roku. Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) to vysvětluje tak, že je to způsobenu nastavením modelu financování projektu.

„Provoz haly bude podporován z programů těch sportů, pro které bude sloužit, tedy tenis a volejbal,“ uvedl Okleštěk na zastupitelstvu. Peníze by měly dávat jednotlivé sportovní svazy, ty ovšem nemají na letošek připraveny peníze pro podporu prostějovské haly a mohu ji začít spolufinancovat až začátkem příštího roku.

Do budoucna by měly podle Oklešťka svazy hradit dvě třetiny nákladů na provoz haly. Zbytek tak zůstává na členy spolku. Celkově si podle něj provoz vyžádá náklady ve výši 7,5 milionů korun ročně. Svazy by tedy hradily 5 milionů a zbývajících 2,5 milionu kraj, Prostějov a Černoškův klub.

Olomoucký kraj přitom bude platit 1,3 milionů ročně, zatímco Prostějov a Tenisový klub pouze 600 tisíc. Hejtmanství to vysvětluje tím, že výše příspěvku vychází z budoucího využití haly nad rámec využití sportovními kluby.

Opozice: Rozhodujeme o něčem, k čemu nejsou přesná čísla

Schválení příspěvku pro spolek bylo terčem ostré kritiky části opozice. Ta dokonce navrhla bod z jednání stáhnout. Nelíbí se jí, že navržené částky nebyly podloženy žádnou analýzou nebo rozvahou o budoucím využití.

Národní sportovní centrum

„Když schvalujeme dotaci obcím nebo komukoliv jinému, máme patřičné podklady. Já se domnívám, že ten bod není dobře připravený,“ řekla například opoziční zastupitelka Jitka Seitlová (Koalice pro Olomoucký kraj).

Šéf klubu zastupitelů Koalice pro Olomoucký kraj Ivo Slavotínek pak řekl, že nejde o to, že by opozice nechtěla peníze spolku dát.

„Žádáme zaslat stanovy spolku, materiály o studii proveditelnosti, které musely být součástí žádosti o dotaci na halu a také, aby někdo z úřadu zpracoval ekonomickou rozvahu o budoucím využití. Pouze tak se budeme moci relevantně rozhodovat. Já teď prostě nevím, zda je ta částka v zájmu Olomouckého kraje,“ shrnul Slavotínek argumentaci opozice.

I přes snahu opozice nebyl nakonec bod z jednání stažen. Naopak, vládnoucí koalice s podporou SPD a komunistů si jej prohlasovala.

„Předpokládal jsem výsledek. Považuji to za chybné rozhodnutí. O takovém bodu se hlasovat nedá, je v rozporu s chováním řádného hospodáře, když nevím, jak bude vypadat hospodaření toho spolku“ komentoval to pro MF DNES Slavotínek.

Hejtman Okleštěk uvedl, že kritiku opozice vnímá. Zároveň však trvá na tom, že bylo třeba příspěvek schválit teď kvůli plánovanému zářijovému otevření haly a tedy nutnému přísunu peněz na provoz.

Autor:

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Další z rubriky

Přerované nechtěli utrácet a nosili si punč, pořadatel vánočních trhů končí

Odraz Velkého náměstí v Hradci Králové na vánočním stromku

Brněnská firma RK Invest už po dvou letech končí s organizováním vánočních trhů na náměstí TGM v Přerově. Tvrdí, že to...

Po pádu z koloběžky praskla chlapci přilba, sjížděl z Dlouhých strání

Zraněného chlapce převezl do nemocnice vrtulník. (18. července 2019)

Těžké zranění hlavy utrpěl jedenáctiletý chlapec, který sjížděl po asfaltové silnici od horní nádrže elektrárny Dlouhé...

Navzdory všemu. Nadšenec zachránil staré nádraží odsouzené k demolici

Budovu místního nádraží v Náměšti na Hané se snaží zachránit před demolicí...

Překvapivý zvrat nastal v osudu bývalé nádražní budovy v Náměšti na Hané. Ještě nedávno jí hrozilo bourání, teď se...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR – VEDOUCÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 32 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz