Olomoucký kraj bude na provoz haly sportovního bosse dávat milion ročně

  4:52aktualizováno  4:52
Částku 1,3 milionu korun bude už od letoška každý rok posílat Olomoucký kraj na provoz Národního sportovního centra v Prostějově, za kterým stojí jeden z nejvlivnějších mužů českého sportu Miroslav Černošek. V pondělí to schválilo krajské zastupitelstvo.

Pohled na dokončované Národní sportovní centrum v Prostějově (červen 2018). | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zastupitelé po zhruba hodinové diskusi odhlasovali více než milionový příspěvek spolku Prostějov olympijský, který centrum za zhruba sto milionů korun staví. Členy spolku jsou město Prostějov, Olomoucký kraj a Černoškův tenisový klub.

Začne s tím už letos, ačkoliv hala se má oficiálně otevírat až v září, a bude tím pádem letos fungovat jen čtvrt roku. Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) to vysvětluje tak, že je to způsobenu nastavením modelu financování projektu.

„Provoz haly bude podporován z programů těch sportů, pro které bude sloužit, tedy tenis a volejbal,“ uvedl Okleštěk na zastupitelstvu. Peníze by měly dávat jednotlivé sportovní svazy, ty ovšem nemají na letošek připraveny peníze pro podporu prostějovské haly a mohu ji začít spolufinancovat až začátkem příštího roku.

Do budoucna by měly podle Oklešťka svazy hradit dvě třetiny nákladů na provoz haly. Zbytek tak zůstává na členy spolku. Celkově si podle něj provoz vyžádá náklady ve výši 7,5 milionů korun ročně. Svazy by tedy hradily 5 milionů a zbývajících 2,5 milionu kraj, Prostějov a Černoškův klub.

Olomoucký kraj přitom bude platit 1,3 milionů ročně, zatímco Prostějov a Tenisový klub pouze 600 tisíc. Hejtmanství to vysvětluje tím, že výše příspěvku vychází z budoucího využití haly nad rámec využití sportovními kluby.

Opozice: Rozhodujeme o něčem, k čemu nejsou přesná čísla

Schválení příspěvku pro spolek bylo terčem ostré kritiky části opozice. Ta dokonce navrhla bod z jednání stáhnout. Nelíbí se jí, že navržené částky nebyly podloženy žádnou analýzou nebo rozvahou o budoucím využití.

Národní sportovní centrum

„Když schvalujeme dotaci obcím nebo komukoliv jinému, máme patřičné podklady. Já se domnívám, že ten bod není dobře připravený,“ řekla například opoziční zastupitelka Jitka Seitlová (Koalice pro Olomoucký kraj).

Šéf klubu zastupitelů Koalice pro Olomoucký kraj Ivo Slavotínek pak řekl, že nejde o to, že by opozice nechtěla peníze spolku dát.

„Žádáme zaslat stanovy spolku, materiály o studii proveditelnosti, které musely být součástí žádosti o dotaci na halu a také, aby někdo z úřadu zpracoval ekonomickou rozvahu o budoucím využití. Pouze tak se budeme moci relevantně rozhodovat. Já teď prostě nevím, zda je ta částka v zájmu Olomouckého kraje,“ shrnul Slavotínek argumentaci opozice.

I přes snahu opozice nebyl nakonec bod z jednání stažen. Naopak, vládnoucí koalice s podporou SPD a komunistů si jej prohlasovala.

„Předpokládal jsem výsledek. Považuji to za chybné rozhodnutí. O takovém bodu se hlasovat nedá, je v rozporu s chováním řádného hospodáře, když nevím, jak bude vypadat hospodaření toho spolku“ komentoval to pro MF DNES Slavotínek.

Hejtman Okleštěk uvedl, že kritiku opozice vnímá. Zároveň však trvá na tom, že bylo třeba příspěvek schválit teď kvůli plánovanému zářijovému otevření haly a tedy nutnému přísunu peněz na provoz.

Autor:

Nejčtenější

Neznačený kraj sjezdovky, pozdní příjezd sanitky. Úraz lyžařky provází spory

Ilustrační snímek

Nepříjemnou pacientskou zkušenost má za sebou zdravotní sestra šumperské záchranky. Na lyžích si poranila páteř, přesto...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Čecha postihla v Anglii mrtvice, pomoc mu zajistila linka 112 z Olomouce

Operátor olomouckého operačního střediska tísňové linky 112 a 150 Martin...

Poskytnutí pomoci přes půl Evropy zvládlo v uplynulých dnech operační středisko tísňové linky 112 z Olomouce. Díky ní...

Další z rubriky

Restaurátoři vrátili cenné obrazy v čase, vypadají jako v půlce 18. století

Srovnání ukazuje, jak se restaurátorům podařilo oživit více než 250 let staré...

Přes osm let zabrala restaurátorům záchrana jednoho z největších obrazových souborů křížové cesty v Česku. Teď je...

Zahradník našel v křoví pistoli, cestou z hospody ji nechal na lavičce

Zahradník našel při práci v křoví pistoli, na čas si ji ale nechal. Když ji...

Nemalé problémy si způsobil muž, který během své zahradnické směny našel v křoví pistoli. Tu si dočasně nechal a když...

Ukradl jsem ten nápad přírodě, říká vynálezce včelího úlu hubícího roztoče

Vynálezce termosolárního úlu Roman Linhart. Úl dokáže řízeným ohřevem zahubit...

Se svým termosolárním úlem se Roman Linhart snaží o malou revoluci v chovu včel. Pomocí regulovaného ohřívání se jeho...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz