Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

Přestál války, požár i dobu úpadku. Prostějov slaví, že je 630 let městem

  8:53aktualizováno  29. září 9:41
Město Prostějov zažilo období rozkvětu i úpadku a už od středověku si drží tradici textilní výroby. Teď si připomene výročí 630 let od povýšení na město. Oslavy se původně měly uskutečnit už na jaře, ale odsunula je koronavirová omezení.

Požár Prostějova v roce 1697. Olej na plechu, nesignováno | foto: Město Prostějov

Území Prostějova bylo osídlené už v neolitu, tedy zhruba pět tisíc let před naším letopočtem. Patrně někde v prostoru dnešního Petrského náměstí a ulice Újezd vznikla první raně středověká osada a od poloviny 13. století se pak v místě hlavního náměstí rozvíjela trhová vesnice. 

V roce 1141 se objevuje první historická zmínka o osadě Prostějovice, později byl dnešní Prostějov uváděn jako trhová ves s mýtem a od roku 1365 jako městečko. Klíčové datum jeho historie ale přichází 27. března 1390, kdy získává privilegium výročního trhu, což znamená faktické povýšení na město.

Letos si Prostějov výročí této události připomíná. Hlavní část oslav se měla odehrát na jaře, koronavirus ji však odsunul na podzim.

„Na každý měsíc až do konce roku máme připravenou akci spojenou s tímto kulatým výročím,“ nastínila náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová.

Koronavirus však oslavy nadále komplikuje, zrušen musel být na sobotu naplánovaný bohatý program na náměstí T. G. Masaryka s jarmarkem, středověkou hudbou i příjezdem Jošta Moravského, který privilegium výročního trhu udělil.

„Je nám to nesmírně líto. Vzhledem k tomu, že bychom rádi tuto akci i tak nabídli zájemcům, jednáme s agenturou o náhradním termínu v roce 2021,“ uvedla Sokolová.

O týden později má ZUŠ Prostějov nabídnout koncert kytarového souboru Non Mesure v kostele Povýšení svatého Kříže, na začátku listopadu se pak má uskutečnit tematická Muzejní noc a v prosinci oslavy uzavře výstava fotografií současného Prostějova v promenoáru městského divadla.

Město přestálo válčení, požár i dluhy majitelů

Prostějov měl v době svého povýšení jakožto středisko řemeslné výroby na střední Moravě poměrně výrazné postavení. Působila tu řada řemeslníků, soukeníci, tkalci či pekaři, byly zde masné krámy, dva mlýny a dvoje lázně. Také se tu vařilo pivo. Postupně sem rovněž začali přicházet němečtí osadníci. V období husitského hnutí se však rozvoj města zastavil a bylo poničeno.

Po roce 1454 začínají přicházet Židé, kteří byli vyhnáni z Olomouce, a postupně skupují pozemky a domy. Utváří se tak ghetto, které se stane jedním z největších na Moravě. Prostějov zároveň začíná přemýšlet o své obraně, letos si tak připomíná i další kulaté výročí – 525 let od zahájení stavby hradeb.

„O podobě původních hradeb nemáme moc informací, pravděpodobně byly dřevěné či hliněné a jejich součástmi byly brány nebo vrata. Kamenné hradby budovali až noví majitelé Prostějova, Pernštejnové,“ popisuje historička a publicistka Hana Bartková.

První kámen položil Vratislav z Pernštejna 27. února 1495, sofistikovaný fortifikační systém zahrnoval třináct bašt, čtyři brány, dva vodní příkopy a val.

Z vlastnictví původních majitelů, rodu Kravařů, přešel Prostějov do rukou bohatých a mocných Pernštejnů díky sňatku. Pro město to ze začátku byla doba hospodářského a kulturního rozmachu, prosperovalo sladovnictví, pivovarnictví a pálení žitné kořalky. 

Rozvíjí se i řemesla, z nichž nejdůležitějším je soukenictví, významné jsou ale i krejčovství a kožešnictví nebo kovodělná výroba.

Výsadní postavení si postupně získala výroba oděvů

Na konci 16. století však začíná hospodářská stagnace, hlavně vinou zadlužení Vratislava z Pernštejna a později i dalšího majitele Karla z Lichtenštejna. Ten zasahoval do záležitostí města a rušil některá městská privilegia.

Zkázu pak dovršila třicetiletá válka, v níž bylo město rozbořeno a vypáleno. Prostějov prožíval hlubokou krizi, kterou ještě prohloubil obrovský požár v roce 1697.

V 18. století se život v Prostějově postupně uklidňoval. Město zpracovávalo zemědělskou produkci z úrodné půdy v okolí a v roce 1800 vznikl měšťanský pivovar, který patřil ke čtyřem největším na Moravě. 

Výsadní postavení si postupně získávala výroba oděvů. Na počátku 50. let 19. století Mořic Mandl se svými syny založil první dílnu na výrobu oděvů, v roce 1858 pak tito židovští podnikatelé otevřeli první konfekční továrnu a do Prostějova zavedli šicí stroje.

Hradby, které ztrácely vojenský význam, začaly být od druhé poloviny 19. století postupně bourány. Na uvolněných prostranstvích vznikaly komunikace či parky.

„Další zásahy poznamenaly zbytky hradeb v souvislosti s likvidací židovského ghetta ve Školní ulici, při výstavbě kina Metro a kulturního domu ve Hradební ulici v 70. a 80. letech 20. století,“ doplnila historička Bartková.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Ne vražda, ale zabití, řekl opět soud a uložil devět let za smrt na faře

Brutální ubití muže na faře v Chudobíně opět Krajský soud v Olomouci označil za zabití a Miroslavu Vepřekovi za čin...

První skiareál v Jeseníkách vzdal čekání a ukončil sezonu, další to zvažují

Lyžařským střediskům o uplynulém víkendu opět padla chvíli žijící naděje na rozjetí vleků a obnovení služeb. Nejistota,...

Poslední rozloučení online. Sama ho mít nemohla, teď s ním pomáhá jiným

Premium Drž se! Bojuj! Máme tě rádi! Slova, která v běžném životě slýcháme často jako prázdné fráze, mají na covidové jednotce...

Fotbalový dobrodruh z Hané a jeho odvážný sen: Postavím školu v Ugandě

Už je to přes sedm let, co mu na Facebooku blikla zpráva od neznámého člověka: „Ahoj, pořádám turnaj pro děti v Ugandě,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zloděj ukradl hokejistům Litvínova peníze. Z šatny během zápasu v Olomouci

Litvínovské hokejisty okradli. Podle informací iDNES.cz řeší extraligový klub po úterním zápase v Olomouci nepříjemný...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Politička po kritice změnila funkci, agenda i většina platu jí zůstává

Po náměstkovi hejtmana Michalu Záchovi z Přerova opustila v úterý funkci uvolněné náměstkyně primátora také krajská...

Kamion se nevešel pod železniční most, z návěsu spadla třítunová podpěra

O železniční most zavadil nákladem řidič vozu s návěsem v Přerově. Po nárazu spadla na silnici převážená třítunová...

Řidič na dálnici usínal. Kličkoval, narážel do svodidel a blokoval provoz

Hned několik řidičů ve středu volalo na linku 158 kvůli nebezpečné jízdě řidiče na dálnici D35. Kličkoval, narážel do...

Miliardový plán padl, o podobě kulturního centra proto rozhodne město

Už více než deset let se vedení radnice v Prostějově snaží oživit centrum města za kostelem Povýšení svatého Kříže. Je...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...