Komunisté chtěli v centru Prostějova Prior, odstřelili historické domy

  12:51aktualizováno  12:51
Před padesáti lety v centru Prostějova při odstřelu padl k zemi blok historických domů nesoucí stejně jako židovské ghetto název Špalíček. Ztratil se tak malebný celek s řadou pozoruhodných budov, včetně domu U Zlatého páva. Přes protesty památkářů musely ustoupit stavbě Prioru.

Historická fotografie z roku 1967 zachycující část bloku historických domů nazývaného Špalíček před demolicí. | foto: Státní okresní archiv Prostějov

Domy mezi Dukelskou bránou, náměstím Svatopluka Čecha, Filipcovým náměstím a dnešním náměstím T. G. Masaryka v Prostějově dlouhá léta neodmyslitelně patřily k centru města. Jednalo se vlastně o tři bloky zahrnující sedmnáct objektů, které měly vlastní příběhy a osudy, a představovaly kus historie Prostějova.

„Celek působil malebným dojmem a měl vysokou urbanistickou a estetickou hodnotu. Většina objektů však nebyla v dobrém stavu,“ popisuje tehdejší situaci historička a publicistka Hana Bartková z Prostějova.

Nacházel se zde například jediný památkově chráněný objekt, gotický a renesanční právovárečný dům č. p. 31 s domovním znamením, označovaný jako dům U Zlatého páva.

Známý byl také dům č. p. 9, podle domovního znamení dům U Zlaté bečičky. Byl rovněž právovárečným domem a kořalka se zde pálila už začátkem 17. století. Koncem 19. století byla v zadní části palírna a kořalna U Zlaté vši a dlouhou dobu zde fungovala také kavárna.

Po stavebních úpravách kolem roku 1910 dům dostal druhé patro, které bylo do té doby pouze falešné, a novorenesanční ostění oken. Kolem nich byla sgrafita od Jana Köhlera a přibylo plastické domovní znamení – bečička.

Koncem 19. století podnik navštěvovali Italové pracující na stavbě železnice směrem na Konici a scházeli se zde také milovníci karetních her. Za druhé světové války zde byla záložna Raiffeisenbanky a potom ordinace.

Protesty památkářů proti demolici nepomohly

V 60. letech se však zrodila myšlenka na stavbu obchodního domu v centru a Špalíčku začala zvonit hrana. Památkově chráněný dům byl ze seznamu památek vymazán už v květnu 1968 a 25. června téhož roku vydal odbor výstavby města Prostějova rozhodnutí o demolici.

Fotogalerie

Asanaci začaly v dubnu 1969 na náměstí Svatopluka Čecha a Filipcově náměstí Pozemní stavby Gottwaldov a Jihomoravské štěrkovny a pískovny v Brně. V srpnu došlo na samotný odstřel. Památkáři byli proti.

„Každý zásah znamená v organismu města ztrátu architektonických hodnot. Příznivější by bylo zhodnocení a rekonstrukce celého bloku a nahrazení závadných objektů obytnými domy,“ protestovali tehdy marně brněnští památkáři proti bourání.

„Slušná stavba, která však do centra nepatří“

Na místě Špalíčku byl pak v letech 1970 až 1973 vybudován obchodní dům Prior.

„Na tehdejší dobu šlo podle odborníků o slušnou stavbu, ale z hlediska urbanistického do centra města nepatří. Historici, architekti, památkáři i obyvatelé Prostějova shodně konstatují, že byl vyjádřením moci, špatného vkusu a pomníkem vládnoucího režimu,“ popsala historička Bartková.

„Jako doklady slušného standardu uveďme budovu hvězdárny, kina Metro a z urbanistického hlediska zcela nevhodně umístěnou, ale po architektonické stránce na svou dobu slušnou stavbu obchodního domu Prior,“ potvrzuje v knize Prostějovská architektura historik architektury Miroslav Chytil.

V roce 2013 byl Prior zrekonstruován a dnes nese název Zlatá brána. V centru města zůstala i řada dalších objektů a po sametové revoluci se radnice pokouší zachránit, co se dá. Oprav se již dočkalo náměstí, hradby, zámek nebo secesní Národní dům. Další objekty jako třeba legendární hotel U Tří králů se bohužel zachovat nepodařilo.

Na rekonstrukci dodnes čeká i zdevastovaná lokalita za kostelem Povýšení sv. Kříže mezi omšelou tržnicí a chátrajícím kulturním a společenským centrem. Po chybném výběrovém řízení a po letech zbytečných prodlev radnice nedávno vypsala urbanistickou soutěž na novou podobu celé lokality.

„Jde nám o to, aby jižní část centra byla revitalizována v souladu s historií města a také v souladu s potřebami jeho obyvatel,“ slíbil primátor František Jura.

Nejčtenější

Auto v Přerově srazilo dvě mladé dívky přebíhající silnici. Obě zemřely

Ilustrační snímek

Auto srazilo v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Obě na následky zranění zemřely. Bližší...

Primátor a exnáměstek hejtmana je roky součástí impéria sportovního bosse

Vlivný prostějovský sportovní boss Miroslav Černošek (vlevo) a tamní primátor a...

František Jura, primátor Prostějova za ANO a někdejší náměstek hejtmana, který měl v Olomouckém kraji na starosti i...

Pana Brücknera bych si k nám do Juventusu vzal, říká Nedvěd

Pavel Nedvěd v objetí s trenérem Karlem Brücknerem.

Když spoluhráč pokazil akci, vztekal se. Jindy zatleskal. Běhal, nabízel se, rozehrával. Vážně je Pavlu Nedvědovi 47...

Krajská firma na svoz odpadků vás poškodí, zrazuje obce nadnárodní koncern

Ilustrační snímek

Nadnárodní gigant FCC ze Španělska napadl řešení likvidace odpadů, které kvůli nové legislativě připravuje Olomoucký...

Dva okresy ponořila do tmy uvolněná cedulka, která vyzkratovala rozvodnu

Elektrický proud. Ilustrační foto.

Kuriózní příčinu měl krátkodobý ovšem nebývale rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie pro většinu Olomoucka a...

Další z rubriky

Kauza uplaceného fotbalového zápasu u soudu vyšuměla, padla jediná pokuta

Fotbalové hřiště a klubová šála FK Mohelnice.

Kauza fotbalistů obviněných z ovlivňování třetiligového utkání mezi Valašským Meziříčím a Mohelnicí na podzim roku 2017...

Primátor a exnáměstek hejtmana je roky součástí impéria sportovního bosse

Vlivný prostějovský sportovní boss Miroslav Černošek (vlevo) a tamní primátor a...

František Jura, primátor Prostějova za ANO a někdejší náměstek hejtmana, který měl v Olomouckém kraji na starosti i...

Výstava fotografií zve do ulic starého Přerova, některé jsou k nepoznání

Na výstavě srovnávacích historických a současných fotografií nazvané Přerov...

Už jen necelý měsíc je možné v přerovském Muzeu Komenského vyrazit na procházku ulicemi starého Přerova tak, jak ho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz