ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Koronavirová pomoc pro podnikatele a živnostníky stála města už miliony

  • 0
Odpuštěním nájmů v městských prostorách či zrušením poplatků za předzahrádky se města snažila pomoci podnikatelům a živnostníkům postiženým koronavirovými omezeními. Někde dokonce vypsali i plošné příspěvky.

Odpuštění nájmu podnikatelům v městských nemovitostech na čtvrt roku – 2,8 milionu korun. Zrušení poplatku za zábor veřejného prostranství pro restaurační zahrádky do konce roku – 1,5 milionu. Odpuštění nájmu firmám a spolkům, které podnikají v areálech škol a v tělocvičnách na čtvrt roku – 1,2 milionu.

Tak vypadá příklad účtu za ekonomickou pomoc soukromému sektoru zasaženému koronavirem a s ním spojenými omezeními. V tomto případě jde o sumy, s nimiž se musel rozloučit rozpočet Olomouce. Pomáhají ale i jinde a různě, přičemž dokonce došlo i na vypsání plošných příspěvků.

Olomoucká radnice kromě výše zmíněných opatření také například vytvořila speciální web pro propagaci podnikatelů a živnostníků.

„Radní také rozhodli nezvyšovat index pro výpočet daně z nemovitosti a raději šetřit na provozu radnice. Město nechce přenášet zátěž, která vznikla propadem příjmů z daní, koronavirovými ztrátami či nákupem ochranných pomůcek, na firmy,“ nastínil mluvčí magistrátu Michal Folta.

V Prostějově a Jeseníku dokonce nabídli pomoc všem menším podnikatelům bez rozdílu. V Prostějově byla maximální výše podpory patnáct a v Jeseníku deset tisíc korun.

„Rozhodli jsme se poskytnout peněžitou pomoc provozovatelům živností, kteří museli dočasně přerušit provoz a splnili určité podmínky,“ popsal náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

Živnostníkům a menším právnickým osobám s obratem do dvou milionů tak město celkem vyplatilo téměř 3,5 milionu, kromě toho jim také odpustilo nájemné v městských prostorách za několik stovek tisíc.

Skoro půl milionu putovalo také k živnostníkům v Jeseníku. „Uvědomili jsme si, že v případě, kdy necháme živnosti ve městě padnout, tak postavit je znovu na nohy bude vyžadovat mnohem větší náklady než relativně malá podpora, kterou obdrží od města. Použili jsme finance z dotací, u kterých jsme věděli, že nebudou čerpány. Nejednalo se o peníze určené na investice,“ shrnula starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Jednoduchá pravidla splnila necelá šedesátka zájemců, Jeseník zároveň prominul poplatek za předzahrádky a podnikatelům nabídl bezplatnou inzerci v červnovém vydání městského zpravodaje.

Na více než 830 tisíc korun dosáhli také podnikatelé v Přerově, kteří sídlí v městských objektech.

„Město snížilo nájemné ve výši tří měsíčních plateb. Na snížení měli nárok nájemci v domech ve vlastnictví Přerova s vyrovnanými závazky vůči městu. Celkem bylo prominuto nájemné ve výši 2,2 milionu korun, z toho společnosti Sportoviště, která provozuje plavecký bazén a zimní stadion, byla prominuta částka 1,3 milionu a ostatním nájemcům 832 tisíc korun,“ popsala mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Šumperk nabídl podnikatelům i bezplatnou poradnu

V Šumperku měly zavřené provozovny nájem odpuštěn ve stoprocentní výši, otevřené v padesátiprocentní. Stejný krok se týkal například i nájmů v domě kultury.

„Tato pomoc jen v městských provozovnách činila 150 tisíc korun,“ potvrdila mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

Pro své podnikatele Šumperk mimo to zřídil bezplatnou poradnu a nabídl jim možnost zdarma zveřejnit profil firmy včetně kontaktů v adresáři podnikatelů a služeb šumperského informačního centra.

„Město také vyšlo vstříc lidem, kteří stáli v přední linii, a zdarma jim poskytlo hlídání dětí v krizové škole a školce. Děti zde měly stravu zdarma. Náklady na pedagogy a stravu byly kolem 110 tisíc,“ doplnila Singerová.

Na rozdíl od velkých firem si drobní živnostníci finanční pomoc od měst a státu vesměs pochvalovali.

„Bylo to docela zásadní. V období největší krize jsem čerpala rezervu, kterou jsem měla nachystanou na léto, kdy každý rok chodí méně zákazníků. Po dvou třech měsících přišla první pomoc, tak jsem své finance mohla aspoň trochu srovnat,“ hodnotila například nedávno v rozhovoru MF DNES živnostnice Jana Pospíšilová, která v Prostějově už přes patnáct let nabízí krejčovské služby.