ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Řidičce naměřili 3,5 promile, silně opilých řidičů v kraji přibývá

  • 19
Statistiky ukazují v Olomouckém kraji nebezpečný trend. Za volant sedají víc než dřív lidé tak opilí, že to někdy hraničí až s otravou alkoholem. Opilé řidičce v Mohelnici naměřili dokonce přes tři a půl promile alkoholu v dechu. Na parkovišti naštěstí nikoho nenabourala. Skončila na trávníku.

Když si ve středu 14. září dopoledne všiml pracovník ostrahy auta, které podivně popojíždělo v Mohelnici po firemním parkovišti a nakonec zaparkovalo na trávníku, bylo mu jasné, že s řidičem není něco v pořádku.

Jak se ukázalo, za volantem seděla namol opilá žena. Vzal jí proto klíče od auta a zavolal policii.

„Policisté dvaačtyřicetiletou ženu vyzvali k dechové zkoušce, což ona nejprve odmítla. Nakonec se zkoušce podrobila. Přístroj naměřil 3,56 promile, při opakovaných zkouškách pak 3,89 a 3,64 promile,“ shrnula policejní mluvčí Marie Šafářová.

Řidička podle policie krátce před jízdou vypila minimálně jednu lahev bílého vína a skončila na záchytce.

Alarmující je, že podobně vysoké hodnoty alkoholu v krvi už zdaleka nejsou raritou. Policisté z Velkých Losin evidují pětapadesátiletou ženu, která přijela silně opilá přímo ke služebně, kam byla předvolaná k podání svědectví.

Alkoholový odér a její chování na to ihned upozornily a přístroj pak ukázal 2,20 a 2,35 promile. Tím to ovšem neskončilo, neboť o pár hodin později ji hlídka přistihla na jiném místě znovu za volantem. Tentokrát už nadýchala dokonce 3,27 a 3,60 promile.

Přes 1,5 promile mělo letos už 136 viníků dopravních nehod

Podle policejních statistik letos v kraji sice opilých šoférů od ledna do konce srpna v porovnání se stejným obdobím loni celkově ubylo, přibylo však právě těch, kteří vyjedou na silnice ve stavu silné opilosti.

„Bohužel se opravdu zvyšuje počet těch, kteří sednou za volant s 1,5 promile a více. Lidé si asi myslí, že když je policistů málo, tak jim to projde,“ komentoval nebezpečný trend dopravní expert a krajský koordinátor BESIP Miroslav Charouz.

Podle policie je přitom už 1,5 promile tak velké množství alkoholu, že jízda takto opilého řidiče velmi pravděpodobně skončí nehodou.

Policisté letos do konce prázdnin řešili v kraji téměř čtyři tisíce dopravních nehod. Ve 188 případech byl viník opilý, v pěti pod vlivem jiné návykové látky a v jednom případě dokonce platilo obojí.

„Mezi největší skupinu viníků pod vlivem alkoholu, kteří letos do konce srpna zavinili dopravní nehodu, patřili řidiči s 1,5 promile a více. Bylo jich 136, což je v porovnání s rokem 2021 o 25 více,“ nastínil krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Podle odborníků jde zčásti o alkoholiky, ale ne vždy

„U nás v ambulanci se relativně často objevují klienti, kteří měli problém s řízením po požití alkoholu nebo jiné návykové látky. Většinou jde o závislost a to závislost na alkoholu,“ sdělila lékařka adiktologické ambulance prevence a léčby závislostí v Olomouci Jana Bolková.

Druhá skupina lidí, kteří usedají za volant po požití alkoholických nápojů ovšem riskuje, aniž by trpěli závislostí.

Policie zvýšila počet kontrolních akcí. „To je jeden z důvodů, proč jsme letos ve srovnání s předchozím rokem přistihli zhruba o třetinu více řidičů pod vlivem alkoholu. Naopak počet řidičů pod vlivem jiné návykové látky oproti roku 2021 klesl asi o pětinu,“ přiblížil Hejtman.

Ministerstvo chce zpřísnit tresty

Policisté tak od začátku roku do konce srpna přistihli přes pět set opilých řidičů a přes sto pod vlivem drog. „V dopravně bezpečnostních akcích budeme dál pokračovat,“ podotkl mluvčí.

Za celý loňský rok se v kraji stalo 5 327 nehod, přičemž opilí řidiči jich zavinili 255, ve čtrnácti případech hrály roli drogy.

Opilí řidiči jsou přitom často viníky těch nejzávažnějších nehod. Ministr dopravy Martin Kupka proto chce v rámci změny bodového systému přitvrdit v trestech.

Návrh novely zákona o silničním provozu počítá s tím, že například u řízení pod vlivem alkoholu řidič přijde o šest bodů namísto nynějších sedmi, zaplatí ale pokutu ve správním řízení až 25 tisíc korun, zatímco nyní je maximem 20 tisíc.

A pokud odmítne zkoušku na alkohol, bude mu hrozit postih ve výši až 75 tisíc. Za způsobení dopravní nehody se pak sankce zdvojnásobí. Za jízdu pod vlivem alkoholu či výrazné překročení rychlosti se rovněž prodlouží zákaz řízení z 12 až na 18 měsíců.

V případě, že novela projde a bude schválena, měla by v platnost vstoupit v lednu 2024.