Plán návštěvnického centra univerzity se probojoval mezi osm tuzemských finalistů vybraných komisí ministerstva školství. To mezi ně rozdělí zhruba 2,2 miliardy z příslušného unijního "balíku". Pokud vše půjde podle plánu, mohli by se první návštěvníci do Pevnosti poznání v objektu bývalého Velkého dělostřeleckého skladu podívat na jaře 2014.
Naopak krajský projekt, který předpokládal stavbu centra zaměřeného na energie a ekologii v Rapotíně, finanční podporu ze stejné evropské dotace nedostal.
"Že se Pevnost poznání dostala z původních asi třiceti projektů mezi vyvolené, kteří získají evropské peníze, potvrdilo, že jde o kvalitní a potřebný projekt," uvedla vedoucí univerzitního projektu Blanka Krausová.
Jakmile se podaří centrum převést z plánů do reality, děti i dospělí získají možnost hravým způsobem oprášit vědomosti a dozvědět se víc o přírodě. V plánech je například "létající" planetárium, tedy kopule zavěšená pod krovy v trámoví pevnůstky.


Interiér olomoucké Korunní pevnosti zaplní po přestavbě na Pevnost poznání „věda hrou“. reprofoto: Univerzita Palackého
Lidé budou mít také možnost projít se modelem lidského mozku, cévou či průdušnicí. Unikátní jsou návrhy expozic Voda v krajině a Víme i co nevíme, na kterých pracovaly týmy ze všech přírodovědných oborů. Zájemci poznají život v řece díky tomu, že se stanou její součástí a uvidí modely raka či vážky, kteří budou stejně velcí jako člověk.
Návštěvníci například zaplaví Olomouc otočením kohoutku
"V modelu si bude návštěvník připadat jako centimetrový chroustík. Bude se procházet po říčním dně a vše kolem bude velké. Například ráček říční má měřit zhruba 1,80 metru," podotkla Krausová.
Zátopový model Olomouce zase zájemcům umožní jediným otočením vodovodního kohoutku vyzkoušet, co by s městem udělala pětiletá, desetiletá nebo stoletá voda.
Součástí činnosti instituce bude nabídka výukového menu složená z přednášek a praktických seminářů určených hlavně pro žáky a studenty. Ve vědeckých dílnách se jim budou věnovat odborníci.

Současný interiér bývalého Velkého dělostřeleckého skladu, a vizualizace jeho budoucí podoby po úpravě na Pevnost poznání. foto: Univerzita Palackého
Historická návaznost prostor z 18. století obsazených často supermoderními exponáty má zůstat zachovaná díky expozici Věda v pevnosti, která diváky vrátí do doby vzniku objektu.
Univerzita ještě musí cenu Pevnosti poznání obhájit
Příští rok v únoru ještě čeká zástupce univerzity obhajoba záměru na ministerstvu, takzvaná negociace. Olomoučtí předpokládají, že se jim podaří získat celou potřebnou částku, tedy zhruba 150 milionů. "Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to mohlo být jinak. Požadované peníze by mohly být sníženy, pokud by oponenti shledali, že jsou předpokládané náklady přemrštěné," vysvětlila Krausová.
S úpravou budovy a přípravou expozic začnou po podpisu smlouvy o poskytnutí peněz. "V optimálním případě se všechno rozjede zhruba v dubnu příštího roku. Již nyní ale připravujeme výběrová řízení na jednotlivé dodavatele," podotkla Krausová.
Muzeum by se mohlo otevřít v dubnu 2014. "Propagovat podobným způsobem vědu má smysl. Je to v podstatě hraní. A to lidi baví," mínil děkan olomoucké přírodovědecké fakulty Juraj Ševčík.
Podobné ambice hravě učit lidi měl i Olomoucký kraj. Ten sázel u svého rapotínského centra na přírodu, Jeseníky a propojení s přečerpávací elektrárnou Dlouhé Stráně. Příslib na peníze z Bruselu ale nezískal.
"Jsme třetí takzvaně pod čarou. Zatím čekáme, zda ministerstvo na danou kapitolu uvolní další peníze," podotkl Miroslav Gajdůšek z krajského odboru školství. Bez těchto peněz by záměr asi skončil "u ledu".