Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Města modernizují rozhlasy, nové systémy umí zacílit výstrahu i hlídat řeky

  4:54
Digitální propojení, elektronické sirény a špičkové bezdrátové hlásiče umožňující informovat třeba jen jednu ulici. To vše tvoří nejmodernější varovné systémy, které v Olomouckém kraji postupně nahrazují zastaralé aparáty.

Do velké modernizace varovného a informačního systému se například loni pustila Olomouc, přijde ji na více než 70 milionů korun. | foto: Michal Folta, MMOl

Moderní varovné systémy si s cílem zrychlit a zkvalitnit komunikaci s obyvateli, hlavně pak pokud jde o varování při krizových situacích, pořizuje stále více měst a obcí.

„V současnosti je v regionu modernizován varovný systém ve 230 obcích z celkových 402, což je velmi dobré číslo,“ sdělila mluvčí krajského hasičského sboru Lucie Balážová.

Podle ní postupuje modernizace systémů rychle. „Obce jsou v tomto směru velmi aktivní. Modernizované systémy jsou obrovské plus jak pro ně, tak i pro nás,“ řekla Balážová.

Hasiči totiž mohou do moderních systémů přímo vstupovat ze svého krajského operačního střediska.

„Prostřednictvím rozhlasu je tak možné sdělit lidem v ohrožené oblasti, jaké nebezpečí jim hrozí, a informovat je o tom, jak se mají v dané situaci zachovat,“ doplnila mluvčí.

Systémy umí i hlídat hladiny řek a poslat varování

Lepší a účinnější systém varování a informování má nově z velkých měst například Šumperk. Ten nahradil zastaralé rotační sirény elektronickými, které jsou schopny mimo varovného tónu poskytovat i hlasové informace o druhu ohrožení a informovat veřejnost, jak v krizové situaci postupovat.

V místech s vyšší pravděpodobností záplav nebo úniků nebezpečných látek a dalších krizových situací je navíc doplněn také o bezdrátové hlásiče na sloupech veřejného osvětlení. Součástí systému jsou rovněž zařízení pro sběr dat, díky jejichž rychlému vyhodnocení mohou být lidé včas varováni před blížícími se povodněmi.

„Systém automaticky sbírá potřebné informace například o aktuální výšce vodních hladin na tocích ve městě. V případě překročení stanoveného limitu pro jednotlivé stupně povodňové aktivity pak předá informaci na mobilní telefony členům povodňové komise. Tím pádem bude možné rychleji reagovat,“ vysvětlila vedoucí krizového řízení města Zuzana Matějčková.

Přenos dat mezi ústřednou a elektronickými sirénami či bezdrátovými hlásiči probíhá po digitální síti, což zajišťuje vysokou spolehlivost. Proti výpadkům elektřiny je vše pojištěno záložním zdrojem elektřiny, který poskytuje napájení ještě tři dny.

Systém je součástí jednotného celostátního projektu a přišel město na více než devět milionů, z toho více než dvě třetiny uhradila dotace od Evropské unie.

Zmodernizovaný varovný systém už má také Prostějov. „Byl to náročný projekt. Náš varovný systém obsahuje 205 bezdrátových hlásičů a pět elektronických sirén,“ sdělil primátor František Jura.

Systém dále zahrnuje hladinové měřiče a srážkoměry napojené do systému protipovodňové ochrany se stejnými funkcemi automatického varování při překročení stanovených výšek hladin toků jako v Šumperku.

Lidé hlášení nerozumí a vystrašení volají na radnici

Přerov už má rovněž elektronický digitální varovný systém delší dobu. Tehdy šlo město cestou moderních přístrojů především v místních částech, ve kterých nebyly žádné prvky varování a vyrozumění. Ani tady nechybí hladinoměry a srážkoměry napojené na systém automaticky rozesílaných SMS zpráv členům povodňových komisí a krizového řízení města.

V Olomouci, kde je varovný systém nejdražší a také na instalaci nejnáročnější, začali s modernizací loni, potrvá do roku 2022. Dosavadní systém je podle primátora Miroslava Žbánka zastaralý a některé části už neodpovídají tomu, co od něj město vyžaduje.

„Kvůli nekvalitním přístrojům jsou v některých místech hlášení nesrozumitelná, což znamená velký problém. Občané pak volají na radnici a jsou vystrašení, protože netuší, jaká informace vlastně v hlášení byla,“ vysvětlil primátor.

„Nový systém dokáže plnit funkci sirén, celoplošného oznamovacího prostředku, i jednotlivě a odděleně fungujících obecních rozhlasů, které bude možné využít buď jako celek, nebo jenom ve vybraných ulicích podle aktuální potřeby,“ popsal vedoucí odboru ochrany města Jan Langr.

I v Olomouci budou součástí systému meteorologické funkce, neboť obsahuje dvě stanice hlídající hladiny řek a rovněž srážkoměry.

Modernizace přijde na více než 70 milionů korun, většinu částky pokryje dotace. Město si nicméně nechá část původního systému, která poslouží jako záložní.

  • Nejčtenější

Nevyjádřil se k Ukrajině, vystoupení hvězdy s Putinem na hrudi proto zrušili

Světová baletní hvězda Sergej Polunin na Hané nakonec příští rok nevystoupí. Své umění měl fenomenální ruský tanečník...

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

Nevhodně navržené tepelné čerpadlo vlastně topí elektřinou, varuje expert

Premium Stavební technik Jaroslav Schwarz umí poradit lidem, kteří chtějí ušetřit peníze za spotřebované energie. Třeba špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlágr pro Pardubice, Kometa znovu propadla. Olomouc vyloupila Třinec

Napínavý šlágr úterního programu hokejové extraligy patřil Pardubicím, které v dohrávce jedenadvacátého kola přetlačily...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Výrazné vítězství nám jednání spíš ztížilo, říká nový starosta Šumperka

Komunální volby v Šumperku ovládlo hnutí ANO, lídr kandidátky a nový starosta Miroslav Adámek ovšem koalici skládal...

Tramvaje na Nové Sady lidé v Olomouci využívají, semafory se doladí v lednu

Od zprovoznění nově postavené olomoucké tramvajové trati na Nové Sady uplynul měsíc, a řidiči i cestující na této trase...

Nevhodně navržené tepelné čerpadlo vlastně topí elektřinou, varuje expert

Premium Stavební technik Jaroslav Schwarz umí poradit lidem, kteří chtějí ušetřit peníze za spotřebované energie. Třeba špatně...

Učitelé asistenty potřebují, ministerstvo zkoumá jejich využití

Školy v Olomouckém kraji se obávají, že by mohly přijít o část svých asistentů pedagogů. Ministerstvo školství totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...