Olomoučtí vědci jsou na stopě léku, který by ročně pomohl 350 milionům lidí

  4:54aktualizováno  4:54
Parazit, kvůli němuž ročně onemocní 350 milionů lidí nemocí zvanou leishmanióza způsobující onemocnění imunity, orgánů i kůže, může mít brzy silného protivníka. Olomoučtí vědci udělali významný krok, jenž může vést k nalezení účinného léku. Vsadili přitom na extrakt pepřovníku, který v minulosti používali pro léčbu šamani.

Parazitičtí prvoci Leishmania, které přenáší mouchy, způsobující onemocnění imunity, orgánů i kůže až u 350 milionů lidí ročně. | foto: Abanima CC-BY-SACreative Commons

Pod nadějným výzkumem jsou podepsaní Jiří Pospíšil, Daniela Konrádová a David Jean-Yves Denis Bon – trojice vědců z Katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty a z Laboratoře růstových regulátorů, jež je na olomoucké Univerzitě Palackého součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH).

Výsledky dosavadního výzkumu shrnuli v odborném článku, který nedávno otiskl prestižní časopis The Journal of Organic Chemistry. Ovšem poté jejich objev pronikl i do elitního výběru vědeckého časopisu Synfacts.

„Jeho editoři do něj obvykle zahrnují články zaměřené na organickou syntézu, u nichž předpokládají velký vědecký dopad a aplikaci ve farmaceutickém výzkumu,“ zdůrazňuje Martina Šaradínová, mluvčí vědeckých center Univerzity Palackého.

Celosvětově uznávané odborníky zaujalo, jak se trojice vědců postavila k vývoji látek, jež by mohly být účinné proti parazitickým prvokům z rodu leishmania, kteří stamilionům lidí každý rok způsobují různé formy nemoci zvané leishmanióza.

Leishmanióza

Onemocnění se projevuje třemi hlavními způsoby: jako kožní, mukokutánní a viscerální leishmanióza.

Kožní forma se projevuje kožními vředy. Mukokutánní forma se projevuje vředy na kůži, v ústech a v nose. Viscerální forma se zpočátku projevuje kožními vředy, později horečkou, nízkým počtem červených krvinek a zvětšenou slezinou a játry.

Zdroj: Wikipedia

„Mezi obratlovci včetně člověka je přenáší hmyz sající krev. Parazit postihuje imunitu, vnitřní orgány i například kůži. Šíří se zejména v oblasti Blízkého východu, Jižní Ameriky, Indie, Afghánistánu a postupně proniká i do jižní Evropy. Podle Světové zdravotnické organizace parazit ročně postihne na 350 milionů lidí,“ dodává Šaradínová.

Zápolení s leishmaniózou se olomoučtí experti věnují dlouhodobě, zaměřují se na studium přírodních látek. Jejich cílem ale není primárně vývoj léku, ale pochopení principu, jak lze zničit samotného parazita. Ovšem za podmínky, aby přitom neutrpěl organismus napadeného hostitele.

Recept na lék má původ v šamanských chýších

Olomoučtí vědci se rozhodli vsadit na extrakt pepřovníku, který v minulosti používali pro léčbu nejrůznějších chorob šamani v Jižní Americe.

„Snažili jsme se vyvinout metodu pro vývoj látek, které by byly strukturně obdobné jako námi zvolený extrakt, ale měly trochu odlišnou architekturu. Neznáme totiž přesný mechanismus účinku látky, takže vlastně nevíme, kam přesně cílíme,“ popisuje Pospíšil, který je hlavním autorem článku.

„Proto jsme se snažili připravit látky vycházející ze stejné molekuly, kterou během dvou tří kroků přetvoříme na celou knihovnu strukturně různorodých látek,“ dodává.

Fakt, že se práce jeho týmu dostala do časopisu Synfacts, považuje za velký úspěch.

„Není to samozřejmé. Mně osobně se to povedlo poprvé v životě,“ poznamenal vědec, jenž je mimo jiné nositelem Ceny Alfreda Badera za organickou chemii, což je nejprestižnější ocenění pro mladé chemiky do 35 let.

Látky jsou nyní testovány přímo na parazitech

Se svými spolupracovníky Pospíšil při hledání „pomocníka“ v boji proti parazitovi využívá takzvanou diverzitně orientovanou syntézu, která vznikla teprve v prvním desetiletí 21. století.

„Značně se uplatňuje při cíleném hledání nových biologicky účinných látek. Tímto postupem jsme asi hodnotitele zaujali,“ míní Pospíšil.

Jeho přáním nyní je, aby se ukázalo, že alespoň jedna z látek vyvinutých v Olomouci bude použitelná v dalším vývoji.

„Výzkum pokračuje, má doktorandka Daniela Konrádová testuje účinnost látek na Hebrejské univerzitě ve skupině profesora Jaffeho přímo na leishmaniích. V laboratoři, která v této oblasti patří mezi nejlepší na světě,“ vyzdvihuje Pospíšil.

Nejčtenější

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Vlaky v Olomouckém kraji srazily a zabily dva lidi

Ilustrační snímek

Dva lidé zemřeli dnes dopoledne v Olomouckém kraji po srážce s vlaky. Neštěstí se stala v Hranicích na Přerovsku a...

Další miliony pro firmu bosse Černoška. Na propagaci ji najal i Prostějov

Slavnostního otevření Národního sportovního centra v Prostějově se zúčastnil i...

Agentura TK Plus sportovního bosse Miroslava Černoška získala na střední Moravě monopol na marketingové služby pro...

Řidička při objíždění tatry přehlédla čtyřmetrový výkop a sjela do něj

Řidička na Prostějovsku přehlédla čtyřmetrový neoznačený výkop sjela do něj s...

Řidička na Prostějovsku chtěla objet nákladní vůz, nevšimla si ovšem, že auto stojí na stavbě vedle hlubokého výkopu. S...

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

Další z rubriky

Obnova parků v Olomouci finišuje, padly kvůli ní téměř dvě stovky stromů

V obnovené olomoucké Rudolfově aleji začalo velké kácení dvou stovek mladých...

Téměř dvě stovky vykácených, ale zároveň obratem nově vysazených stromů. A k tomu několik tisíc „vyměněných“ keřů. To...

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

Mobil si kvůli chatování vynutil nožem mladý recidivista, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Přerovským policistům se podařilo dopadnout mladého lupiče, který v polovině března v jedné z ulic požádal...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz