Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Olomoučtí vědci objevili na Borneu novou květinu, může zachránit pralesy

  11:23
Je vysoká maximálně 18 centimetrů, má žlutý květ s límečkem, vyživuje se z houbových vláken v okolí a až dosud ji nikdo z vědců nepopsal. Nyní hvězdnatku kelabitskou v tropických deštných lesích ostrova Borneo objevil tým biologů z olomoucké Univerzity Palackého.

Hvězdnatka kelabitská - Thismia kelabitiana - nově objevená rostlina z Bornea, v tamních tropických lesech ji našel tým biologů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. | foto: Univerzita Palackého v Olomouci

Své jméno dostala hvězdnatka kelabitská - latinsky Thismia kelabitiana - podle Kelabitské vysočiny v malajském státě Sarawak obývané národem Kelabitů.

„Tato oblast jako jedna z mála v malajské části Bornea byla dosud ušetřena kácení lesů, a proto patří mezi biologicky nejhodnotnější oblasti celého ostrova. Přesto i lokalita nově objevené hvězdnatky leží na dřevařské koncesi a jen několik málo kilometrů od nejbližších dřevařských cest,“ uvedl Martin Dančák z týmu biologů z Katedry botaniky na olomoucké Přirodovědecké fakultě.

Jde již o desátý nový rostlinný druh, jenž olomoučtí biologové v tropických lesích na Borneu našli. Doufají, že objevy unikátních rostlin tady pomohou alespoň zbrzdit či úplně zastavit těžbu dřeva.

Nově objevená hvězdnatka, stejně jako její příbuzné druhy, patří mezi takzvané mykoheterotrofní rostliny. „Tedy nezelené rostliny, které se vyživují prostřednictvím houbových vláken rostoucích v půdě kolem rostliny,“ doplňuje bioložka Zuzana Sochorová.

Tento způsob života a výživy tak velmi ovlivňuje vzhled rostlin. Hvězdnatky kromě toho, že nejsou zelené, mají i zakrnělé listy. „Vzhledem k drobnému vzrůstu se tak vyznačují velkými a často i barevnými květy,“ doplňuje Michal Sochor z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

To platí i pro nový objev olomouckých expertů. Hvězdnatka kelabitská má zářivě žluté květy o průměru necelých dvou centimetrů. Navíc mají zvláštní tvar připomínající lucernu lemovanou třásnitým límečkem.

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...