Hnutí při kampani zalévalo stromy. Akátům to mohlo uškodit, říká radnice

  5:39aktualizováno  5:39
Zavlažovací vaky u akátů na Dolním náměstí v Olomouci a nově vysazené stromy mezi paneláky na Nových Sadech jsou součástí předvolební kampaně hnutí spOLečně. Podle radnice ale mohly vaky akátům ublížit a nové stromy byly vysazeny neoprávněně.

Akáty na Dolním náměstí v Olomouci | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Až v politickou přestřelku přerostla zprvu zdánlivě neškodná akce nového olomouckého politického hnutí spOLečně. Několik jeho členů předminulý čtvrtek v rámci kampaně před komunálními volbami umístilo k pěti stromům v centru Olomouce zavlažovací vaky.

„Akce sledovala dva hlavní cíle. Za prvé ukázat funkční, levnou a hlavně nejmodernější technologii zalévání stromů. Za druhé samozřejmě stromy zalít,“ vysvětluje Stanislav Flek, lídr hnutí spOLečně a zároveň spolumajitel firmy zabývající se pěstováním a dodáváním okrasných a ovocných dřevin.

Minulý týden v úterý ovšem vedení města vydalo tiskovou zprávu o tom, že zalévací vaky mohly poškodit akáty na Dolním náměstí, a akci politického hnutí zkritizovalo. 

„Zálivka veřejné zeleně a především stromů může být vysoce odbornou záležitostí. Například akáty na Dolním náměstí mají nainstalovaný podzemní samozavlažovací systém. Neodborný zásah, i když vedený dobrým úmyslem, může stromy poškodit,“ píše se ve zprávě.

„Obávám se, že kořeny stromů mohou uhnít. Jsou vysazeny ve speciálních podzemních betonových kontejnerech a nemají možnost odtoku při přelití. Podzemní kapková zálivka k těmto stromům je řízena cyklovačem umístěným u kašny, odkud je možné provést i přihnojení,“ upřesnila Jitka Štěpánková, vedoucí oddělení péče o zeleň olomouckého magistrátu.

Akáty jsou ohroženy. Ale kým?

Do otevřené kritiky závlahové akce hnutí spOLečně se pustil náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09). Ten na svém facebookovém profilu publikoval fotku, na které stojí u jednoho z akátů.

„Tento strom, stejně jako ostatní akáty na Dolním náměstí, se může stát obětí volební kampaně hnutí spOLečně. Jeho členové ve své ‚dobročinnosti‘ nalili desítky litrů vody do samozavlažovacího systému, a stromům tak hrozí, že jim uhnijí kořeny,“ napsal k fotce Jakubec.

„Z každého vaku odteče maximálně 57 litrů, což je necelých šest kbelíků vody, tedy množství, které stromům nemůže ublížit. Na druhou stranu ho může zachránit,“ brání se kritice Flek.

„Letošní léto zaznamenáváme extrémní teploty a stromy nám ve městě schnou a nestačí se zalévat. Proto chápu občany, že zalévají a upozorňují na to. Pan Jakubec by měl být rád, že se lidé zajímají,“ dodal.

Jakubec však podobné zásahy do chodu města nepovažuje za správnou formu účasti na veřejném dění.

„Já nabízím spolupráci. Pokud některé z hnutí má potřebu pomáhat, my rádi vytipujeme stromy, které potřebují zalít, stejně tak místa, která je potřeba uklidit,“ navrhuje Jakubec politickým soupeřům.

Nepovolená výsadba

Hnutí spOLečně však nezůstalo pouze u vaků. V posledních dnech vysadilo po městě několik nových stromů, například u kapličky na Nových Sadech.

Jenže u města znovu nepochodilo. „Ty stromy byly vysazeny neoprávněně na pozemku města. Jsou blízko u sebe a zasahují do inženýrských sítí,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.

Hnutí tvrdí, že akcí chtělo vyvolat veřejnou diskusi a poukázat na nedobrý a nekoncepční přístup města k péči o zeleň.

„Plně si uvědomujeme právní problematičnost našeho činu, ke kterému jsme přistoupili po zralé úvaze, a jsme připraveni za něj nést plnou zodpovědnost,“ reagovalo hnutí v tiskové zprávě.

Podle Loyky však magistrát k sankcím nepřistoupí. „Stromy ale bude potřeba rozesadit,“ uvedl.

Zavlažovací vaky využívají oficiálně technické služby v Uničově:

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Sparta už si vybrala, favoritem na pozici trenéra je olomoucký Jílek

Olomoucký trenér Václav Jílek zachmuřeně sleduje vystoupení svých svěřenců...

Fotbalová Sparta má favorita na pozici trenéra. Je jím Václav Jílek, současný kouč Sigmy Olomouc. Byť všechno není...

Dluhoničtí jsou ochotní přestat blokovat dostavbu D1, mají ale podmínky

Pohled na nynější konec dálnice D1 u Říkovic vedoucí k Přerovu od Zlína a...

Na cestě k dokončení páteřní české dálnice D1 zřejmě padla jedna z letitých blokád znemožňujících dostavbu posledního...

Další z rubriky

Přerov vyhrál první spor o to, zda smí vzniknout už postavená točna

Autobusová točna u pneuservisu v přerovské místní části Lýsky. Majitel servisu...

Po čtyřech měsících od dostavby nového zálivu pro otáčení autobusů v přerovské čtvrti Lýsky na něj smí vjet první vozy...

Mezi Prahou a Olomoucí srazil vlak člověka, provoz je částečně obnovený

Ilustrační snímek

Vlak jedoucí z Prahy do Havířova srazil odpoledne člověka u Štěpánova na Olomoucku. Tragédie zastavila v místě nehody...

U Hranické propasti hrozí pády stromů, rizikem je pro turisty i zábradlí

Turisty mířící k světovému unikátu dělí od příkrého srázu do propasti jen...

Správci chtějí lépe zabezpečit unikátní Hranickou propast. Ohrožují ji suché a nemocné stromy, které by do ní mohly...

Najdete na iDNES.cz