Pamětní deska na olomouckém Domu armády nově připomíná rodáka a někdejšího...

Pamětní deska na olomouckém Domu armády nově připomíná rodáka a někdejšího ministra kultury za ČSSD Pavla Dostála, který zde působil na počátku své umělecké dráhy dramatika, režiséra a publicisty v době, kdy zde ve druhé polovině 60. letech sídlilo Divadlo experimentu, takzvaný DEX klub, mezi jehož spoluzakladatele Dostál patřil. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Dostál v šále i připomínka srpnové invaze. Olomouc má další pamětní desky

  • 1
Osobnost dramatika, režiséra, publicisty, bývalého ministra kultury – a především olomouckého rodáka Pavla Dostála od tohoto týdne připomíná nově odhalená pamětní deska na budově Armádního domu.

Místo pro bronzové dílo sochaře Bohumila Teplého bylo vybráno kvůli tomu, že zde ve druhé polovině 60. let sídlilo Divadlo experimentu, takzvaný DEX klub, mezi jehož spoluzakladatele Dostál patřil a působil v něm na počátku své umělecké dráhy.

V Olomouci ovšem během života figuroval v různých pozicích, v době, kdy měl za komunistického režimu zakázanou uměleckou činnost, mimo jiné pracoval ve Farmakonu, po sametové revoluci byl i režisérem v Moravském divadle.

Spolupracoval také s Richardem Pogodou, který se zúčastnil slavnostního odhalení desky. Dostálova podobizna je na ní zhotovená na základě fotografie, má na ní i jeden ze svých typických znaků, kterým byla šála.

V Olomouci se tento týden konalo i odhalení druhé pamětní desky. Ta se nachází na budově pedagogické fakulty Univerzity Palackého a připomíná smutné padesáté výročí od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968.

„Právě tato budova se stala sídlem 28. sboru sovětské okupační armády,“ vysvětlil výběr místa pro desku Luděk Bartoš z Vojenského spolku rehabilitovaných Armády České republiky Olomouc. Připomněl také, že vojáci nesouhlasící se vstupem vojsk čelili represím, které často znamenaly degradaci na nejnižší vrstvu obyvatelstva pro ně i jejich rodiny.