Středa 23. září 2020, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. září 2020 Berta

Cizinec vylezl na olomoucký sloup zapsaný v UNESCO, sundali ho hasiči

  15:04
Muže, který vyšplhal na více než třicet metrů vysoký olomoucký Sloup Nejsvětější Trojice, zachraňovali v noci na dnešek policisté a hasiči. Z téměř dvacetimetrové výšky ho museli sundat pomocí výškové plošiny.

Muže šplhajícího po jedné z nejznámějších a nejcennějších olomouckých památek zapsané i v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO ohlásil svědek na tísňovou linku kolem půl třetí ráno.

„Na místo vyjely všechny dostupné policejní hlídky včetně policistů pohotovostního a eskortního oddělení. Ti zjistili, že se na římse sloupu skutečně nachází muž. Protože tam nehybně ležel a nekomunikoval, policisté požádali o pomoc hasiče,“ popsala olomoucká policejní mluvčí Irena Urbánková.

Ti přijeli s výškovou plošinou, s jejíž pomocí muže dostali zpět na zem. Pak už si ho převzali policisté a převezli ho na služebnu.

„Šestadvacetiletý cizinec měl negativní dechovou zkoušku na alkohol i test na drogy. Proč na sloup vylezl policisté zjišťují. Při prověřování události nebylo zjištěno žádné poškození památky, policisté ji zatím vedou jako podezření z přestupku proti občanskému soužití,“ shrnula Urbánková.

Sloup, který je nejvyšším sousoším České republiky, střeží kamery městské policie. Mimo jiné i proto, že byl za posledních patnáct let několikrát poničen.

Jak připomněla ČTK, v roce 2011 děti utrhly ozdobný řetěz a poškodily sloupek. O tři roky dříve pak v květnu vandalové ukradli zlacené plamínky z pískovcových váz na balustrádě, v polovině září zase dva mladíci z neopatrnosti ulomili hlavici sloupku držícího ozdobné řetězy.

Muž ale na sloup vyšplhal nezpozorován. „Obsluha kamerového systému v tu chvíli sledovala dění v sousední Riegrově ulici, kde bývá hlavně o víkendových nocích rušno před tamními diskotékami a bary, a je tak nutné ji sledovat,“ vysvětlil mluvčí městské policie Petr Čunderle.

V regionu se podobná situace odehrála i před dvěma lety, a to v nedalekém Uničově, kde se silně opilý mladý muž rozhodl vyšplhat na tamní více než dvacet metrů vysoký mariánský sloup. Na zem mu poté i v tomto případě pomohli hasiči.

Dotyčný přitom v nebezpečných, ovšem současně i pozoruhodných lezeckých výkonech pokračoval, o půl roku později opět s více než dvěma promile vylezl na více než čtyřicetimetrovou budovu radnice.

Autor:

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Je to jen blbá chřipka, která se dá přežít, popisuje Bílá nákazu covid-19

Lucie Bílá (54) se počátkem září fanouškům na sociálních sítích svěřila, že kvůli koronaviru musí být v povinné...