Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomoucký bazén čeká velká proměna, mohl by pak hostit mistrovství Evropy

  • 0
Desítky milionů mají Olomouci otevřít cestu k pořádání mistrovství Evropy v plavání. Provozovatel plaveckého stadionu chce v nejbližších letech podle mezinárodních norem kompletně zmodernizovat padesát let starý vnitřní bazén.

Městská akciová společnost Olterm nyní ve výběrovém řízení hledá odborníka, jenž by narýsoval projekt velké modernizace krytého padesátimetrového bazénu a jeho zázemí, který byl otevřen už v roce 1965.

„Cílem rekonstrukce je sportovní bazén pro pořádání mezinárodních závodů. Jde o to, aby splňoval pravidla Mezinárodní plavecké federace,“ přibližuje technický náměstek Oltermu Martin Mecnarowski.

V Olomouci by se tak podle něj mohlo pořádat i mistrovství Evropy. Uvnitř stadionu by tak musely být i certifikované startovní bloky či místnost pro rozhodčí.

Jak konkrétně bude krytý bazén, který ročně navštíví kolem 300 tisíc lidí, vypadat, určí právě projektant. Podle Mecnarowského to ovšem vypadá, že se do stávajícího betonového základu vloží nová nerezová vana. Její pláty by se svařovaly až přímo na místě. Kromě toho počítá s tím, že se bezprostřední okolí bazénu sníží, aby bylo v jedné rovině s hladinou. Do zadání pro projektanta správci stadionu vepsali i úpravy skokanské věže.

„Pokud by tady měly být i závody ve skocích do vody, tak i s nimi jsou spojená určitá pravidla a normy,“ říká náměstek Oltermu. Bazén kvůli nim nebude třeba prohlubovat, nynějších pět metrů pod skokanskou věží stačí.

„Každopádně ji chceme zachovat, náš bazén je jeden z mála v Česku, který ještě pětimetrovou hloubku má. Je hodně využívaná, třeba pro výcvik potápěčů či akvabel,“ nastínil Mecnarowski.

Bazén se dočkal vylepšeného zázemí, na řadě je teď tobogan

Otázkou zatím zůstává, zda součástí rekonstrukce bude i tribuna uvnitř stadionu. Pravda je, že kdyby u zmodernizovaného bazénu stála ta původní, byl by to poměrně velký kontrast. Záleží však na projektu a množství peněz, které na modernizaci budou.

„Osobně si myslím, že součástí rekonstrukce musí být i tribuna. Vše je na začátku, náklady ale odhaduji na řádově desítky milionů,“ podotýká Mecnarowski. Kdy přesně modernizace začne, není ještě jasné. Pokud vše půjde dobře, mohlo by to podle něj být už zhruba za dva roky.

Dělníci byli ale v areálu k vidění už v nedávné době. Výsledkem stavebních úprav byly nové pánské i dámské šatny, protiskluzové povrchy či přebudovaný vstupní portál s automatickými dveřmi osazenými teplovzdušnými clonami. První návštěvníci si vše mohli vyzkoušet na konci září.

„Byly zrekonstruovány také dožité rozvody vody, topení a vzduchotechnika,“ doplnil náměstek olomouckého primátora Pavel Urbášek. Opravy zabraly tři měsíce a vyšly na 11 milionů. Tím ale modernizace stadionu nekončí. Další na řadě je pak budování nové toboganové věže, které má začít ještě letos.

„Na podzim budou hotové základy a tubus, na jaře dělníci namontují toboganovou dráhu,“ přiblížil Mecnarowski. Poprvé by se lidé na toboganu, jehož skluzavka bude mít i průhledné části, mohli svézt v polovině května příštího roku.

„Celkové náklady předpokládáme ve výši 23,8 milionu korun,“ doplňuje investiční náměstek primátora Filip Žáček.