ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Neštovice v Olomouckém kraji už mělo letos třikrát víc lidí než loni

  • 0
V Olomouckém kraji se letos nakazilo planými neštovicemi už více než tři a půl tisíce lidí. Příčinou je mimo jiné nižší promoření kvůli předchozím proticovidovým opatřením.

V regionu se letos planými neštovicemi nakazilo už 3 564 lidí, převážně dětí.

„Neštovice měli snad všichni známí v našem okolí. Jsem i ráda, že si to malá odbude teď, když je zima. Do Vánoc snad už bude zdravá, průběh má mírný.“ popisuje pětatřicetiletá Daniela z Olomouce onemocnění své čtyřleté dcery.

Přitom za celý loňský rok bylo nakažených lidí 1 097. „Předloni pak šlo o 962 případů a v roce 2019 o 2 501,“ nastínila mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná. Aktuálně se podle hygieniků plané neštovice šíří hlavně mezi dětmi ve věku od jednoho roku do devíti let na Olomoucku a Přerovsku.

„V okrese Olomouc se jedná o 1 349 případů, v okrese Přerov jich evidujeme 1 108,“ uvedla Koutná.

O očkování je malý zájem

Podle odborníků je více nemocných kvůli pandemii koronaviru, během níž byli lidé zavření doma, a mají tak oslabenou imunitu. Nedošlo totiž k promoření mladých ročníků.

Plané neštovice

  • Vysoce infekční virové onemocnění je typické pro děti. Virus se přenáší kapénkami přímým kontaktem s nemocným, projevem je vyrážka provázená horečkou.
  • Objevují se celý rok, doba od nakažení do prvních projevů je dva až tři týdny. Nemocný je infekční až tři dny před nástupem vyrážky a zůstává do vyhojení posledního puchýřku.
  • Léčí se potíráním puchýřků, někteří lékaři doporučují je nemazat. Důležitý je klid, podávání protialergických léků a snižování teploty.

„Během pandemie covidu v letech 2020 a 2021 narostl počet jedinců, kteří jsou vnímaví vůči infekci. Tam, kde je velký počet takto vnímavých, třeba ve školkách či školách, se nyní infekce šíří rychleji,“ podotkla mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

Zatímco během pandemie byly děti často izolované doma mimo kolektiv, nyní naopak některé matky neštovice pro své potomky dokonce aktivně poptávají na sociálních sítích.

„Je někdo aktuálně nakažlivý a ochotný se o neštovice podělit?“ ptá se například ve skupině určené matkám jedna z nich. Přerovská pediatrička Zuzana Andresová to ale nedoporučuje.

„Neštovice mohou mít komplikace. Naprostá většina tohoto onemocnění proběhne bez nich, ale po neštovicích tu máme například i jednu dívku hluchou na jedno ucho, další po operaci ruky, protože jí hnisala,“ upozornila Andresová.

Po očkování proti této vysoce infekční nemoci velká poptávka podle lékařky není. „Zájem je malý, vakcína teď navíc půl roku ani nebyla. Nejčastěji očkujeme velké holky, které neštovice neprodělaly, aby je nedostaly v těhotenství. Toho očkování bych spočítala na prstech jedné ruky,“ shrnula Andresová.

Část rodičů nechává své děti očkovat především z ekonomických důvodů. „Nemůžou si dovolit být dva až tři týdny doma,“ vysvětlila lékařka.

Nakazit se mohou i dospělí

Nakazit se planými neštovicemi, které způsobuje virus varicella zoster, mohou nejen děti, ale i dospělí. Čtyřicetiletá Jana z Hranicka onemocněla v létě.

„Nejprve jsem si myslela, že jsem jen tak moc poštípaná z chalupy od komárů, ale vyklubaly se z toho neštovice. Chytla jsem je od dětí. Naštěstí jsem měla mírný průběh a až na pár pupínků mi nic nebylo,“ přiblížila. Zprvu si navíc myslela, že nemoc v dětství prodělala.

Podle hygieniků mělo ke konci listopadu neštovice 34 dospělých. Onemocnění typickými dětskými nemocemi mohou mít v dospělém věku horší průběh. Kdo si není jistý, jestli nemoc v dětství prodělal, může si nechat zjistit protilátky odběrem krve a případně se nechat naočkovat.

V rámci celého Česka je letos nejvíc případů neštovic za posledních deset let. Jen od začátku roku do konce října se nakazilo 51 706 lidí, přitom za celý loňský rok bylo 6 880 případů. Pokud bychom data srovnali s předcovidovým obdobím, v roce 2019 hygienici evidovali 42 584 případů.

„Předpokládáme, že za rok 2022 by mohlo být v ČR celkem až 65 tisíc případů planých neštovic,“ předestřela Čechová. Některé scénáře pak dokonce mluví až o dosažení hranice sta tisíc případů.