Záchranáře na soutěži čekal běsnící schizofrenik, dítě v řece i nehoda

  18:06aktualizováno  18:06
V klubovně dobrovolných hasičů ve Velkých Losinách na Šumpersku se odehrává drama. Schizofrenik pobodal otce, pořezal matku, sestru drží jako rukojmí. Matce se podařilo utéct a přivolala policii a záchranku. I tak vypadá jeden z úkolů, který musí zvládnout posádky na mezinárodní soutěži záchranářů Rallye Rejvíz.

Venku zakvílí brzdy auta, ze kterého vyskakují policisté. Jejich úkolem je zpacifikovat rozzuřeného, sekyrou ozbrojeného schizofrenika, aby mohli zasáhnout také záchranáři.

Vtrhnou dovnitř, ohlušujícími výbuchy dělbuchů útočníka paralyzují a rychle zneškodní. Problém je v tom, že jeho sestra, kterou držel jako rukojmí, ho brání. Policisté se jí snaží vysvětlit, že bratrovi nechtějí ublížit, ale žena dál křičí a snaží se muže zákona dostat od bratra. Policisté musí držet i ji.

Dovnitř v tu chvíli vbíhá posádka záchranné služby z Vysočiny. Pracovat musí na několika frontách, pomoc potřebuje těžce zraněný otec, pořezaná matka i viník celého dramatu. Je to stresující a velmi náročné, ale i s takovými situacemi se mohou záchranáři při skutečných zásazích potkat.

„Kromě odborných věcí a schopnosti reagovat ve stresující situaci se tady dobře trénuje souhra s bezpečnostními složkami a ukazuje se, jak jsou aktéři schopni takový úkol zvládnout. Myslím si, že to většina posádek zvládá velmi dobře,“ nastínil rozhodčí Igor Krúpa.

Sestru schizofrenika a jeho rukojmí hrála výborně Jaroslava Holá. „Je to hodně náročná role, křičím tady na policisty, bráním bráchu, aby mu neubližovali. Musím to absolvovat celkem osmadvacetkrát. Zítra asi vůbec nebudu mluvit,“ říká figurantka, která je profesí cukrářka a na Rallye Rejvíz jezdí už devět let.

Policisté zkušenosti ze soutěže vítají. „Jsou tady naše prvosledové hlídky. Když jde o ohrožení života nebo pachatele se zbraní, vyjíždějí jako první. V republice máme takových dvou až tříčlenných hlídek 180, tady je jich 28. Postupně se snažíme tady protočit všechny, protože to je velmi prospěšné,“ říká vedoucí služby pořádkové policie Martin Hrinko.

Soutěž záchranářů

Nebyla by přitom to Rallye Rejvíz, kdyby organizátoři nepřišli s překvapením. Tentokrát chtějí zjistit, jak budou reagovat policisté a záchranáři na nečekaný úkol. Jedou totiž podle navigace k jinému úkolu, když se objeví u silnice žena představující dítě. Policisté okamžitě zastavují.

„Hrály jsme si s kamarádkou a ona se ztratila,“ třese se figurantce hlas. Stojí jen pár metrů od řeky Desné. Policisté zhodnotí situaci a okamžitě jdou do vody. Za chvíli objeví převrácený raft, pod kterým je dívka představovaná rovněž dospělým člověkem, zaklíněná.

Policisté ji vytáhnou z vody. Na figuríně potom ukazují, jak podchlazenému dítěti, které už nedýchalo, pomoci. Za chvíli dorazí kanadští záchranáři, kteří „rozdělanou“ práci dokončí. Dívka je zachráněna.

Záchranář: Je to dobré si to procvičit, může se to stát kdykoliv

Žádný oddych ale nenásleduje, úkoly se dál hrnou jeden za druhým. Na výjezdu z Velkých Losin směrem na Maršíkov havaroval linkový autobus s patnácti lidmi a policisté, hasiči a záchranáři bojují o jejich životy.

Dva už bohužel nezachrání, ostatní záchranáři třídí podle zranění. Jsou označeni údaji se jménem a zjištěným zraněním a odváženi do nemocnice. Za dvacet minut náročný úkol končí.

„S takovými nehodami nemáme žádnou zkušenost, takže je dobré si zásah procvičit, protože při současném provozu se taková nehoda může stát prakticky kdykoli,“ míní lékař posádky ze Zlínského kraje Pavel Janík.

Desítka úkolů prověřuje schopnosti policie, záchranářů i hasičů. „Ač některé vypadají, že se ani nemohly stát, vždycky vycházíme z toho, co se už stalo a je to popsané,“ vysvětluje mluvčí Rallye Rejvíz Jiří Pavlík. Proto je také soutěž konající se v Koutech nad Desnou a okolí jednou z nejuznávanějších záchranářských soutěží na světě.

  • Nejčtenější

Poslední úsek D1 získal klíčové razítko, Děti Země už ale chystají odvolání

Klíčové razítko získala stavba posledního chybějícího úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Olomoucký stavební...

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Jágr: Když chceš něco dokázat, musíš jít tou nejtěžší cestou

Jaromír Jágr oslavil 17. listopad stylově, výhrou s Kladnem v Olomouci. A pak připomněl, že jen díky pádu režimu mohl...

Svět, který mizí. Ale národní házenou pochovávali už mockrát...

Tři tělocvikáři na začátku 20. století vymysleli sport, jenž pojmenovali národní házená. Až mnohem později spojením se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Olomouce stál provoz na koridoru, žena sražená vlakem zemřela

Kvůli srážce vlaku s člověkem v kolejišti se dopoledne zastavila doprava na železničním koridoru u Olomouce. Mezi...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Hrstka studentů šla proti nám, vzpomíná účastník olomouckého Listopadu

V listopadu 1989 se Martin Fafejta coby student v Olomouci zapojil do sametové revoluce. Proti totalitě ale nepracoval...

Prostějov vrátí důstojnost židovskému hřbitovu, kde lidé dříve venčili psy

Představitelé prostějovské radnice se 14. listopadu dohodli se zástupci židovských obcí na rehabilitaci starého...

Olomoučané nechtěli u trati podchod, nakonec zkratku nejspíš přehradí zeď

Do poněkud absurdního finále spěje spor ohledně železniční trati na rozhraní olomouckých čtvrtí Hejčín a Nová Ulice....

Prostějov už má návrh nové podoby roky chátrajícího jižního centra

Domy, které se podobají budovám bývalého židovského Špalíčku, kašna, moderní tržnice, opravený kulturní dům i parkovací...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz