Záchranáře na soutěži čekal běsnící schizofrenik, dítě v řece i nehoda

  18:06aktualizováno  18:06
V klubovně dobrovolných hasičů ve Velkých Losinách na Šumpersku se odehrává drama. Schizofrenik pobodal otce, pořezal matku, sestru drží jako rukojmí. Matce se podařilo utéct a přivolala policii a záchranku. I tak vypadá jeden z úkolů, který musí zvládnout posádky na mezinárodní soutěži záchranářů Rallye Rejvíz.

Venku zakvílí brzdy auta, ze kterého vyskakují policisté. Jejich úkolem je zpacifikovat rozzuřeného, sekyrou ozbrojeného schizofrenika, aby mohli zasáhnout také záchranáři.

Vtrhnou dovnitř, ohlušujícími výbuchy dělbuchů útočníka paralyzují a rychle zneškodní. Problém je v tom, že jeho sestra, kterou držel jako rukojmí, ho brání. Policisté se jí snaží vysvětlit, že bratrovi nechtějí ublížit, ale žena dál křičí a snaží se muže zákona dostat od bratra. Policisté musí držet i ji.

Dovnitř v tu chvíli vbíhá posádka záchranné služby z Vysočiny. Pracovat musí na několika frontách, pomoc potřebuje těžce zraněný otec, pořezaná matka i viník celého dramatu. Je to stresující a velmi náročné, ale i s takovými situacemi se mohou záchranáři při skutečných zásazích potkat.

„Kromě odborných věcí a schopnosti reagovat ve stresující situaci se tady dobře trénuje souhra s bezpečnostními složkami a ukazuje se, jak jsou aktéři schopni takový úkol zvládnout. Myslím si, že to většina posádek zvládá velmi dobře,“ nastínil rozhodčí Igor Krúpa.

Sestru schizofrenika a jeho rukojmí hrála výborně Jaroslava Holá. „Je to hodně náročná role, křičím tady na policisty, bráním bráchu, aby mu neubližovali. Musím to absolvovat celkem osmadvacetkrát. Zítra asi vůbec nebudu mluvit,“ říká figurantka, která je profesí cukrářka a na Rallye Rejvíz jezdí už devět let.

Policisté zkušenosti ze soutěže vítají. „Jsou tady naše prvosledové hlídky. Když jde o ohrožení života nebo pachatele se zbraní, vyjíždějí jako první. V republice máme takových dvou až tříčlenných hlídek 180, tady je jich 28. Postupně se snažíme tady protočit všechny, protože to je velmi prospěšné,“ říká vedoucí služby pořádkové policie Martin Hrinko.

Soutěž záchranářů

Nebyla by přitom to Rallye Rejvíz, kdyby organizátoři nepřišli s překvapením. Tentokrát chtějí zjistit, jak budou reagovat policisté a záchranáři na nečekaný úkol. Jedou totiž podle navigace k jinému úkolu, když se objeví u silnice žena představující dítě. Policisté okamžitě zastavují.

„Hrály jsme si s kamarádkou a ona se ztratila,“ třese se figurantce hlas. Stojí jen pár metrů od řeky Desné. Policisté zhodnotí situaci a okamžitě jdou do vody. Za chvíli objeví převrácený raft, pod kterým je dívka představovaná rovněž dospělým člověkem, zaklíněná.

Policisté ji vytáhnou z vody. Na figuríně potom ukazují, jak podchlazenému dítěti, které už nedýchalo, pomoci. Za chvíli dorazí kanadští záchranáři, kteří „rozdělanou“ práci dokončí. Dívka je zachráněna.

Záchranář: Je to dobré si to procvičit, může se to stát kdykoliv

Žádný oddych ale nenásleduje, úkoly se dál hrnou jeden za druhým. Na výjezdu z Velkých Losin směrem na Maršíkov havaroval linkový autobus s patnácti lidmi a policisté, hasiči a záchranáři bojují o jejich životy.

Dva už bohužel nezachrání, ostatní záchranáři třídí podle zranění. Jsou označeni údaji se jménem a zjištěným zraněním a odváženi do nemocnice. Za dvacet minut náročný úkol končí.

„S takovými nehodami nemáme žádnou zkušenost, takže je dobré si zásah procvičit, protože při současném provozu se taková nehoda může stát prakticky kdykoli,“ míní lékař posádky ze Zlínského kraje Pavel Janík.

Desítka úkolů prověřuje schopnosti policie, záchranářů i hasičů. „Ač některé vypadají, že se ani nemohly stát, vždycky vycházíme z toho, co se už stalo a je to popsané,“ vysvětluje mluvčí Rallye Rejvíz Jiří Pavlík. Proto je také soutěž konající se v Koutech nad Desnou a okolí jednou z nejuznávanějších záchranářských soutěží na světě.

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Kojetíně vznikne průmyslový park za miliardu, budou v něm sklady i výroba

Za zázrak považuje vedení radnice v Kojetíně na Přerovsku investici, kterou soukromá firma plánuje na okraji města. V...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

S policií jsem byl domluvený, napadl zvukař u soudu zásah při mítinku Zemana

Pražský městský soud se začal zabývat žalobou zvukaře Jaroslava Hensla, kterého v listopadu 2017 zadržela policie kvůli...

Premium

Beznadějné vyhlídky: smrtelná diagnóza, sama s dítětem. I to řeší socioložka

Byly to nejnáročnější rozhovory, které Lenka Slepičková ve své vědecké kariéře dosud vedla. Zajímalo ji, jak umírající...

Najdete na iDNES.cz