ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: David Peltán, MAFRA

Prostějov prodává pozemky na stavbu bytů pro seniory, opozice protestuje

  • 3
Prostějovské opozici se nelíbí plán radních prodat pozemky, na nichž chtělo město původně budovat byty pro seniory. Jde o lokalitu na západním okraji Prostějova těsně vedle supermarketu a poblíž nemocnice s dostupnou městskou dopravou.

Od plánu postavit komunitní byty radnice ustoupila. Přišel koronavirus, klesly příjmy a budoucí hospodaření města je nejisté. Prostějovští radní se proto rozhodli, že pozemky včetně hotového projektu prodají soukromému investorovi, který byty postaví z vlastních zdrojů.

Jde zhruba o pět stovek čtverečních metrů volné půdy na sídlišti, pro něž město stanovilo minimální cenu 3 300 korun za metr. Spolu s 1,3 milionu korun za projekt se tak celková prodejní cena dostane minimálně k sedmi milionům korun. Součástí transakce je i půlmilionová kauce. 

Město nabízí k prodeji pozemky včetně projektu a práv a povinností vyplývajících z vydaného stavebního povolení.

„V kupní smlouvě se kupující zaváže, že ve lhůtě do pěti let bude dokončena výstavba alespoň jednoho bytového domu včetně vydání kolaudačního souhlasu,“ stojí v podmínkách zveřejněného záměru.

„Pro případ prodlení bude v kupní smlouvě sjednána smluvní pokuta a v případě, že výstavba alespoň jednoho domu nebude zahájena, také možnost města od kupní smlouvy odstoupit. V kupní smlouvě bude také zřízeno věcné předkupní právo města Prostějova,“ je v podmínkách.

Rozprodej rodinného stříbra, říká opozice

Plán radních se však nelíbí opozici v zastupitelstvu. „Jde o tradiční rozprodávání rodinného stříbra, kdy město prodává lukrativní pozemky soukromému investorovi a ten na nich následně vybuduje předmět svého zisku. Svojí hloupostí již město několikrát přišlo o možnost mít své vlastní byty, například za nemocnicí nebo u jižní spojky,“ nesouhlasí opoziční zastupitel Petr Ošťádal.

V minulosti Prostějov budoval komunitní byty například v centru, projekt však nedopadl podle očekávání. Radnice nedosáhla na dotace a stavba se prodražila. 

„Cena jednoho bytu tak dosahuje ceny domku a dnes dům obývají v naprosté většině nájemníci, pro které nebyl určen. Odstrašující případ komunitního domu Sušilova by však neměl být argumentem, že město takové byty mít nemá. Žadatelů o městské byty jsou stovky,“ podotkl Ošťádal.

Náklady na provoz a údržbu jsou vysoké

Radnice však svůj postup obhajuje. Hlavním důvodem je epidemie koronaviru, která snižuje příjmy městského rozpočtu.

„Město vyhlásilo záměr prodeje, protože máme velký zájem na tom, aby se projekt komunitních domů realizoval, a zatím nevíme, jak dopadne hospodaření města,“ potvrdila mluvčí magistrátu Jana Gáborová. 

„K žádnému rozprodávání rodinného stříbra určitě nedochází. Pokud se do záměru někdo přihlásí a byty vybuduje, tak je to chvályhodné,“ prohlásila.

Gáborová vysvětluje, že pokud by město byty postavilo samo, musí počítat také s náklady na jejich provoz a údržbu. „Věříme tomu, že soukromý investor, pokud se najde, vše zvládne ke spokojenosti všech,“ dodala Gáborová.

Město v současné době vlastní kolem 1 100 bytů, z nichž více než polovina jsou byty v domech s pečovatelskou službou a sociální byty, zbytek jsou běžné byty. Podle webových stránek Domovní správy Prostějov, jež se o majetek města stará, není v současné době k dispozici žádný volný byt k pronájmu. 

Údržba bytů stojí miliony korun ročně. Zrovna nedávno radní schválili plán oprav bytového a nebytového fondu na letošní rok.

„Plán obsahuje opravy a údržbu. Zahrnuje opravy střech, fasád, nátěrů, maleb, oken, plynoinstalace, elektroinstalace, vodoinstalace, kanalizace nebo opravy výtahů. Pro rok 2021 jsou celkové náklady kalkulovány ve výši asi 16,6 milionu korun,“ uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil.