Diskuze

Jesenicko dalo Evropě „citrony severu“, po odsunu Němců upadly v zapomnění

Před 200 lety vyšlechtili sadaři na Jesenicku unikátní moravský sladkoplodý jeřáb. V 19. století se rozšířil do celé Evropy a znali ho i v zámoří, mimo jiné díky velkému obsahu vitaminu C. Z Jeseníků ale po poválečném odsunu téměř zmizel. Teď ho sem chce vrátit skupina nadšenců.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RP

Jinak možná je "problém" taky v tom, že se plete sladký jeřáb z Jesenicka s Jeřábem Oskeruše , který je záležitostí našich vinařských regionů.

0 2
možnosti
FN

To nemůžete myslet vážně! Jeřáb oskeruše neboli oskeruše domácí pochází ze Středomoří a roste výhradně v teplých oblastech a na vápencových půdách.

1 0
možnosti
RP

Jeřáb se dříve běžně sázel podél cest i mimo Sudety, jednak byl hlavně na podzim červenými plody velmi dekorativní, jednak zajišťoval potravu všelijakému ptactvu.

A sazenice byly k dispozici v lese. A dobře rostl i zasazený v suchém silničním náspu.

A na rozdíl od ovocných stromů to nebyl zdroj rozmíšek lidí o ovoce na třeba pálení.

Jinak v nedávné minulosti po roce 1989 se sázelo leccos, například spousta jeřábů se vysázela v Kopřivnici, podle habitusu to byl právě ten jedlý jeřáb, nicméně už nějaký zplanělý, protože byl i po projití mrazem hodně nahořklý.

A taky jsem viděl polní cestu, kde byly okraje osázeny černým jeřábem . aronií, naroubovaným právě tuším na klasický jeřáb ve výšce cca metr osumdesát. A|si nějaká tehdejší dotovaná výsadba nebo naopak komerční školce se to nepovedlo prodat a tak to udala místní radnici....

Jestli ale na té polní cestě ty aronie vydržely, nedostaly nožičky a neodcestovaly do zahrad, to netuším. Akorát vím, že nebyly udržovány, některé rašily z podnože a ta aronii přerůstala.

2 0
možnosti
FN

Milý autore plačtivého příběhu. Jeřáb "Moravský sladkoplodý" nezmizel odsunem Němců, ale právě naopak. Pěstovala ho Šlechtitelská stanice ovocnářská ve Velkých Losinách, která vznikla v roce 1947! Jeřáb byl zapsán do Listiny povolených odrůd v roce 1954. Ve Velkých Losinách ho nyní produkuje Sempra Praha, a.s. spolu s další odrůdou, a to Jeřábem černým. K objednání tamtéž a také v nejbližší kvalitní ovocnářské školce. Toto není placená reklama, jen uvedení blábolu na správnou míru.

8 1
možnosti
AS

u nás ho vytlačily jiné druhy ovoce, třeba aronie - černý jeřáb

0 0
možnosti
JC

Zajímavý článek. Jen mě vrtá hlavou, jak je možné, že se vitamin z jeřábu uchová i při vaření. Měl jsem za to, že C se ničí při 70 stupních

1 0
možnosti
DP

D87a23d21a81k 11P60e60t95r

24. 3. 2018 13:27

Neupadl v zapomění, pochopitelně není na zahrádkách rozšířen jako jiné ovoce, ale nazanikl. Byl a je běžně dostupný v ovocných školkách. Jeho pikantní, sladko kyselá chuť ne každému vyhovuje.

3 0
možnosti
FN

Také se divím, že autor píše o záležitostech, o kterých nemá ani páru. Ale to je dnes u novinářů normální.

4 0
možnosti