Předseda ekologické organizace Děti Země Miroslav Patrik.

Předseda ekologické organizace Děti Země Miroslav Patrik. | foto: MAFRA

Nátlak jak ze socialismu, reagují Děti Země na plakáty primátora Přerova

  • 76
Za praktiky podobné nátlaku používanému předlistopadovým režimem označil šéf ekologické organizace Děti Země Miroslav Patrik úterní plakátovací akci primátora Přerova. Ten nechal ve městě vylepit letáky, v nichž obyvatele vyzval, aby Patrikovi volali kvůli dálnici D1. Zveřejnil i jeho telefonní číslo.

Patrik reagoval tiskovou zprávou. Uvedl, že ekologové zveřejněné plakáty (psali jsme o nich zde) berou jako propagaci jejich odvahy čelit nátlaku politiků, kteří nesnesou základní principy právního demokratického státu. Současně plakáty označil i za „bizarní retro“.

„Za veřejné prostředky se tu šíří údaje, které jsou uvedené zdarma na naší internetové stránce, a existují modernější metody komunikace než plakátování. Pan primátor si asi velmi oblíbil období před rokem 1990, kdy státní moc podobným způsobem ostrakizovala nezávislé občanské iniciativy, například v lednu 1977 chartisty,“ napsal šéf Dětí Země.

Současně odmítl, že by zpoždění dostavby D1 způsobovali ekologové. „Důvody jsou dlouho známé: amatérská a pomalá práce lidí z Ředitelství silnic a dálnic, které mělo být dávno zrušené, zdlouhavost a komplikovanost povolovacích řízení na přetížených úřadech, nesplnitelné sliby řady politiků, kteří žijí mimo realitu, a nedostatek peněz, neboť dálnice u Přerova nepatří mezi priority státu,“ shrnul Patrik.

Dodal také, že zdlouhavá dostavba dálnice u Přerova se dala očekávat, neboť ŘSD a vedení přerovského radnice podle něj na přelomu tisíciletí při procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí pohrdali námitkami občanů města, aby se trasa vyhnula jejich domům.

„Kdyby se jim vyhovělo, žádné velké komplikace by nebyly. Nyní se tato otázka bude muset řešit znovu,“ dodal Patrik.

Zdraví Přerovanů si cením víc než zdraví křečků, říká primátor

Primátor Vladimír Puchalský na plakátech vylepených v ulicích Přerova lidi vyzval, aby s Miroslavem Patrikem diskutovali o hodnotě zdraví obyvatel v porovnání s životy zvířat. Výzvu pak zakončuje Patrikovo telefonní číslo a e-mailová adresa ekologů.

„Děti Země mě mohou mít za necitu, ale v mém žebříčku hodnot je zdraví každého Přerovana ceněno víc než zdraví křečka polního. Byť proti křečkům nic nemám,“ uvedl k akci Puchalský.

Reagoval na to, že se Děti Země v létě odvolaly proti stanovisku Krajského úřadu v Olomouci, který pro stavbu posledního úseku dálnice povolil výjimku ze zákazů u zvláště chráněných druhů.

Stavební dění podle nich naruší biotop 26 druhů živočichů – mezi nimi například křečka polního, skokana štíhlého, žluvy hajní, bobra evropského, volavky bílé či ohrožených netopýrů. Kritizují mimo jiné, že v dokumentaci ke stavbě není přesně vytipováno, na jaké plochy se mají živočichové přestěhovat, jakmile na ně stavebníci narazí (více čtěte zde).

ŘSD: Pokud dojde na soudy, může se dostavba zpozdit i o roky

O odvolání ekologů rozhoduje ministerstvo životního prostředí, které musí posoudit i to, nakolik závažný je jejich další argument, že nikdo nebral v potaz jinou trasu posledního úseku D1. Aktivistům vadí, že ta stávající sice odvede intenzivní dopravu z Přerova, ale přivede ji do městské části Dluhonice, kterou dálnice částečně protne.

„Když se staví obchvat Přerova, tak má být skutečným obchvatem všech obyvatel, a ne jen poloprůtahem, jenž na jiném konci města postihne lidi, kteří se ničím neprovinili,“ shrnul v červenci Patrik.

Ředitelství silnic a dálnic výtky ekologů už dříve odmítlo. Podaná námitka může podle ředitele brněnského závodu Davida Fialy výrazně odložit zahájení stavby posledního zhruba deset kilometrů dlouhého úseku dálnice mezi Přerovem a Říkovicemi.

„Záleží na tom, do jakých opravných prostředků budou Děti Země ochotny jít. Zdržení může trvat měsíce, ale pokud skončíme u Nejvyššího správního soudu, tak to budou spíš roky,“ uvedl už dříve.