Olomoucké hejtmanství nakoupilo vánoční ozdoby ve tvaru ryb, aby pomohlo...

Olomoucké hejtmanství nakoupilo vánoční ozdoby ve tvaru ryb, aby pomohlo oživení řeky Bečvy. | foto: Irisa Vsetín

Vánoční rybky na stromečku pomohou vrátit život do řeky Bečvy

  • 2
Skleněné rybky od sklářských mistrů pomohou rybářům oživit řeku Bečvu. Kampaň Ryba pro Bečvu doputovala také do Olomouckého kraje. Hejtmanství nakoupilo ‘baňky’ ve tvaru rybek z dílny výrobce vánočních ozdob družstva Irisa Vsetín. Z každé prodané rybky putuje část peněz na účet Českého rybářského svazu.

Na projektu Ryba pro Bečvu se domluvili rybáři z MO Hustopeče nad Bečvou se zástupci družstva Irisa. Rybky jsou dvě – zelená a třpytivá, která představuje život v řece, barevná, která připomíná ekologickou havárii na Bečvě a řeku plnou jedu.

„Jedna rybka má zelenou barvu, druhá je duhová. Jsou skleněné a vyrábíme je ručně,“ poznamenal obchodní zástupce družstva Libor David.

Výroba této vánoční ozdoby je poměrně náročná. „Vyžaduje zkušenost, cit, prostě fortel a je to mistrovská práce. Všichni, kdo se podílejí na výrobě, jsou špičkoví umělci, kterých nám bohužel ubývá,“ upozornil David.

Vánoční ozdoba přijde na 99 korun a koupit se dá i na internetu. „Naši členové jsou milovníci přírody, rybaření a osud Bečvy jim není lhostejný, to vím z řady diskuzí s nimi, stejně tak vím, že na dobrou a smysluplnou věc jsou ochotni přispět,“ popsal zástupce Českého svazu rybářského Dušan Hýbner.

Irisa Vsetín

Vsetínský závod na výrobu skleněných vánočních ozdob byl založen v roce 1954 a patří mezi největší v Česku. Ročně vyrobí kolem milionu baněk, zvonků, špic a dalších ozdob. 'Foukači' zvládnou za směnu vyfouknout 100 až 500 kusů koulí, malířky jich denně nazdobí v průměru 150. Firma nabízí přes 15 tisíc vzorů, asi tisícovka z nich se každý rok obměňuje. Až 90 procent výrobků míří na zahraniční trhy: Německo, Rakousko, Velká Británie, USA.

„Navíc je to krásná ozdoba, jeden se symbolů Vánoc a věřím, že o letošních Vánocích nebude na stromcích chybět. Dopředu děkuji všem, kteří zakoupením rybky pomohou,“ dodal Hýbner.

„Když jsme v únoru spojili síly s rybáři z Hustopeč nad Bečvou a vytvořili společný projekt na podporu oživení Bečvy po ekologické katastrofě, byli jsme si jistí, že to bude mít úspěch. Proto bychom rádi poděkovali předsedovi MO Hustopeče nad Bečvou Stanislavu Pernickému za nasazení,“ poznamenal David.

Vodní zákon

Také olomoucké hejtmanství se do této benefice zapojilo, když nakoupilo 350 kusů speciálních vánočních ozdob.

„Loňská událost na řece Bečvě se řadí mezi největší ekologické havárie v novodobých dějinách Olomouckého kraje. Nápad vsetínského družstva IRISA se nám líbil natolik, že jsme se rozhodli nakoupit ozdoby za přibližně třicet pět tisíc korun,“ vysvětlil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

„Jako vánoční dárek je věnujeme našim partnerům. Jde o smysluplný projekt, jehož přidanou hodnotou je radost z dobrého skutku i ozdoby jako takové,“ řekl hejtman.

Olomoucký kraj už letos podpořil Český rybářský svaz částkou dvě stě tisíc korun. Peníze směřovaly na úhradu nákladů vzniklých při loňské ekologické katastrofě na Bečvě, kdy kvůli jedu kromě ryb uhynuli také raci a další vodní živočichové.

Kromě pomoci s úhradou nákladů spojených s likvidací škod se hejtmanství zasadilo o změnu vodního zákona.

„Olomoucký kraj ve spolupráci se Zlínským a dalšími kraji shromáždil připomínky k novele vodního zákona, která má podobné události řešit. Jde především o to, aby bylo jasně stanoveno, jak mají příslušné orgány v případě krize postupovat,“ poznamenal Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí.

12. listopadu 2016