Úhyn ryb na řece Bečvě (21. září 2020)

Úhyn ryb na řece Bečvě (21. září 2020) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Většina druhů ryb v otrávené Bečvě přežila, podle expertů jí vrátí život

  • 16
Zářijovou otravu řeky Bečvy přežila část ryb od většiny druhů, které tam žily. Díky tomu by se do jejích vod měl postupně vrátit život. Vyplývá to z právě zveřejněného listopadového průzkumu biodiverzity řeky Bečvy po havárii.

Na posudku se podíleli odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), Ústavu biologie obratlovců AV ČR, Českého rybářského svazu a Povodí Moravy.

„Z monitoringu vyplývá, že se v řece zachovaly pro ryby potravní zdroje a také, že přežila alespoň část ryb, včetně generačních, většiny druhů. To je dobrý předpoklad pro přirozenou reprodukci, ryby se v otráveném úseku postupně rozšíří,“ komentoval závěry průzkumu ředitel sekce ochrany přírody a krajiny AOPK Pavel Pešout.

Otrávené ryby v Bečvě

Ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla řeku 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Kyanidy poškodily celý vodní biotop asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie rybáři odvezli přes 40 tun ryb.

Z průzkumů vyplývá, že havárie měla větší vliv na starší ryby než na plůdek. Například v Kamenci na Přerovsku byl výskyt starších ryb minimální a v nedalekých Hustopečích nad Bečvou nulový.

Také hustota ryb dále po toku, tedy pod jezem na území města Hranice, byla kvůli havárii nízká.

Bečva má podmínky pro postupnou obnovu

„Pozitivním zjištěním byla přítomnost alespoň malého počtu generačních ryb některých druhů, jako je tloušť, ostroretka či ouklejka, které budou základem dalších generací. Jasný pokles množství ryb je na zasažených lokalitách v porovnání s kontrolní lokalitou ve Valašském Meziříčí patrný,“ uvedla mluvčí AOPK Karolína Šůlová.

Bečva má podle odborníků příhodné podmínky pro postupnou obnovu populace ryb a dalších vodních živočichů.

„V řece velikosti Bečvy, kde koryto má přírodně blízký charakter, je přirozená reprodukce nejefektivnějším a nejvýznamnějším způsobem obnovy populací původních reofilních druhů ryb,“ podotkl Pešout. Rybáři už v minulých týdnech začali řeku zarybňovat také uměle.

Okolnosti havárie vyšetřuje policie. Krajská zlínská policie v pondělí oznámila, že na vypracování posudku si znalec vyžádal více času. Původně měl být klíčový dokument připraven do 20. prosince. Podle některých politiků, ekologických organizací i části veřejnosti provází kauzu nejasnosti, mlčení a mlžení úřadů. Petici za objasnění postupu úřadů podepsalo přes 16 tisíc lidí.

,