• Úterý 22. ledna 2019 Slavomír

Na olympiádu míří s Jágrem i Červenka nebo Blaťák. Scházejí Hejduk a Prospal

30 2009
Sedm hráčů z Evropy, 16 z NHL. Takové složení má česká hokejová reprezentace pro olympijské hry ve Vancouveru. Jediným mužem ze zlatého týmu z Nagana 1998 je Jaromír Jágr. V nominaci překvapivě scházejí další olympijští vítězové Jaroslav Špaček, Roman Hamrlík či Milan Hejduk.

Podle očekávání se nedostalo ani na pardubického brankáře Dominika Haška, k největším překvapením se řadí absence centrů Václava Prospala a Jiřího Hudlera.

Velké dilema způsobil trenérům Milan Hejduk. Útočník Colorada se vrátil do formy, ale dál jej limitují potíže s kolenem. "Hodně jsem nad ním uvažoval. Je to střelec a hokej se hraje na góly. On sám měl ale velkou obavu, jak by to vypadalo," přiznal kouč národního týmu Vladimír Růžička.

česká Nominace na olympijské hry

Brankáři: Tomáš Vokoun (Florida), Ondřej Pavelec (Atlanta), Jakub Štěpánek (Vítkovice).

Obránci: Miroslav Blaťák (Ufa), Tomáš Kaberle (Toronto), Jan Hejda (Columbus), Filip Kuba (Ottawa), Pavel Kubina (Atlanta), Zbyněk Michálek (Phoenix), Roman Polák (St. Louis), Marek Židlický (Minnesota)

Útočníci: Petr Čajánek (Petrohrad), Roman Červenka (Slavia),
Patrik Eliáš (New Jersey), Martin Erat (Nashville), Tomáš Fleischmann (Washington), Martin Havlát (Minnesota), Jaromír Jágr (Omsk), David Krejčí (Boston), Milan Michálek (Ottawa), Tomáš Plekanec (Montreal), Tomáš Rolinek (Magnitogorsk), Josef Vašíček (Jaroslavl)

Největší debaty mezi trenérským triem vyvolal i Václav Prospal. "Jeho jméno figurovalo v našich úvahách nejčastěji, bychom zvolili třináct útočníků," přiznal Růžička.

Nakonec však trenéři zvolili variantu hry na dvanáct ofenzivních hráčů. "Máme vždy hodně laděné mužstvo do útoku a potřebujeme to směřovat do obrany," vysvětlil své rozhodnutí hlavní trenér.

Kapitánem českého výběru zvolili trenéři útočníka Patrika Eliáše z New Jersey Devils. Jeho zástupci by se měli stát Tomáš Kaberle a Jaromír Jágr.

Pozici třetího brankáře za dvojicí z NHL Tomáš Vokoun, Ondřej Pavelec si vydobyl vítkovický Jakub Štěpánek. Na turnaj zamíří osmička obránců, v Evropě hraje jediný z nich, Miroslav Blaťák z ruské Ufy.

Další informace o nominaci

co ještě najdete na stránkách iDNES.cz

V Kontinentální hokejové lize hrají také čtyři útočníci z Růžičkova výběru. Kromě Jaromíra Jágra to jsou Petr Čajánek, Tomáš Rolinek a Josef Vašíček. Českou extraligu zastupuje kromě gólmana Štěpánka ještě Roman Červenka z pražské Slavie. Šestnáct reprezentantů pro Vancouver hraje v kanadsko-americké NHL.

Ve výběru trenérů Růžičky, Jandače a Weissmanna se objevuje bratrská dvojice Zbyňka a Milana Michálkových. První je obráncem Phoenixu Coyotes, druhý působí v útočné formaci Ottawy Senators. Oba se zúčastní své první olympiády.

Dalšími debutanty v olympijském výběru jsou brankáři Pavelec a Štěpánek, obránci Blaťák a Hejda a útočníci Červenka, Fleischmann, Krejčí, Plekanec a Vašíček. Jediným absolutním nováčkem v národním týmu je dvaadvacetiletý brankář Atlanty Trashers Ondřej Pavelec.

Olympijský turnaj v kanadském Vancouveru se uskuteční od 16. do 28 února. České hráči se v základní skupině utkají se Slovenskem, Lotyšskem a Ruskem. Hráči z Evropy se setkají v Praze už 10. února a následující den zamíří za oceán. Hokejisté z NHL se k týmu budou připojovat mezi 13. a 15. únorem.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Polsko chystá trest pro dopující lyžařku, vláda žádá přísnější zákony

Justyna Kowalczyková z Polska v cíli závodu na 30 km.

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, jediná závodnice, která na nedávné olympiádě ve...

Hráli jste o oficiální publikaci o olympiádě ve Vancouveru

Martina Sáblíková na obalu knihy "Vancouver 2010"

Hráli jste o oficiální knihu Českého olympijského výboru o zimních olympijských hrách ve...

Český olympijský výbor vydal publikaci Vancouver 2010

Titulní strana knihy Vancouver 2010

Pět dní po skončení zimních olympijských her byla dnes v Praze pokřtěna kniha s názvem Vancouver...

Najdete na iDNES.cz