O Polákovi s Rolinkem jsem vůbec nepochyboval, řekl kouč Růžička

Vladimír Růžička během nominační tiskové konference pro OH ve Vancouveru. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

30 2009
Den před zveřejněním olympijské nominace se mu dobře nespalo. "Se Slavií jsme zase doma prohráli," vysvětlil trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička. "Teď jsem hlavně rád, že už nemusím tajit jména vyvolených, protože se na ně pořád všichni ptali," dodal s úsměvem.

Proč jste se rozhodl vzít do Vancouveru osm obránců a dvanáct útočníků?
To byl nejtěžší oříšek z celé nominace. Jestli vzít sedm beků a třináct útočníků nebo naopak. Po zkušenostech z mistrovství světa jsme se rozhodli pro osm obránců. Český hokej je obecně laděný do ofenzívy, ale my musíme myslet hlavně na obranu. Třináctý útočník by stejně většinu času proseděl na střídačce nebo na tribuně.

Hodně lidí překvapilo, že jste do výběru nevzal útočníka Hejduka. Proč?
O něm jsem uvažoval hodně, protože je to skvělý střelec. Jenže má chronické problémy s kolenem. Mluvil jsem s ním a sám měl obavy, jak by to ve Vancouveru vypadalo. Říkal, že v NHL hraje na jedné noze a pak dva tři dny ani netrénuje.

A co Prospal?
Toho jsem řešil do poslední chvíle. Ale jelikož jsem se rozhodl pro osm beků, vypadl. Tím neříkám, že by byl třináctým útočníkem, to rozhodně ne. Ale mám určitou představu a Venca do ní zkrátka nezapadal. Zvolil jsem jiné hráče.

Bylo složité vybrat správné složení obrany?
Ano, mohl jsem vzít Hamrlíka se Špačkem, oba jsou zkušení, ale já se rozhodl jinak. Třeba o Polákovi jsem vůbec nepřemýšlel. Je mladý, v St. Louis pravidelně nastupuje a na mistrovství světa zahrál skvěle. Blaťák zase ukázal, že je to jeden z nejlepších beků v Evropě. Přiznávám ale, že u obrany jsem přemýšlel nejvíc.

Není risk brát Blaťáka, který nemá zkušenosti s úzkým hřištěm?
To bychom potom museli brát jenom hráče z NHL. Blaťák hraje už dvě sezoně fantasticky, předvedl to i na mistrovství. Není na co čekat.

Šanci jste dal i Rolinkovi.
U něj nemám vůbec strach, hraje neskutečně. Za dobu, co jsem u národního týmu, objel všechny turnaje a ani jednou nezklamal. Je to obrovský bojovník, který nechá ledě úplně všechno. Když někdo vystřelí do prázdné branky, klidně tam skočí a vyrazí puk hlavou. Takových hráčů si musíme vážit.

Před pár dny vyšlo najevo, že můžete až do 15. února měnit hráče. Využijete toho?
Jedině v případě, že se někdo zraní. Jinak o tom v žádném případě neuvažuju. Vybral jsem si tým a stoprocentně mu věřím. Dál není co řešit.

A jsou všichni nominovaní hráči zdravotně v pořádku?
Až na Romana Červenku, který má potíže se zády. Naštěstí se ukázalo, že nejde o nic vážného, do čtrnácti dnů by měl být v pořádku. Čekáme, až se ze zahraničí vrátí fyzioterapeut Pavel Kolář, který se na něj podívá.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympiáda stála Českou televizi 50 milionů korun

Rychlobruslařka Martina Sáblíková pod olympijskými kruhy při květinovém ceremoniálu

Zajištění přenosů z olympijských her ve Vancouveru stálo Českou televizi (ČT) podle předběžných...

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Skikrosař Tomáš Kraus

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru...

Najdete na iDNES.cz