Dobře, že pojedou mladí. A Hudler? Ten si šanci nezasloužil, míní experti

Polák, Rolinek, Čajánek i Červenka jedou na olympiádu. Tahle čtveřice si zahrála na jaře i na mistrovství světa ve Švýcarsku | foto: Reuters

30 2009
Fleischmann, Krejčí, Červenka. I s tímhle útokem vyrukuje trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička na olympiádě ve Vancouveru. "Nemám s tím vůbec žádný problém, supr nápad," kvituje tento záměr například Josef Augusta. A přitakávají i další osobnosti.

Redakce iDNES.cz krátce po zveřejnění olympijské nominace hokejistů oslovila trojici Josef Augusta, Miloš Holaň a Václav Sýkora a požádala ji o názor. Otázky zněly:

Jak se vám líbí výběr vyvolených?

Josef AugustaJosef Augusta: "Je dobře, že pojede jenom dvanáct útočníků, protože to je na tak krátký turnaj dostatečný počet. Je lepší mít víc beků, jen podívejte, jak jsme dopadli na jaře na mistrovství světa, kde se jich několik zranilo a v obraně musel nastupovat i Rolinek."

Miloš HolaňMiloš Holaň: "Pro trenéry nebylo jednoduché ho složit, protože vybírali ze spousty kvalitních hráčů. Vidím, že tam jsou rváči, bojovníci i techničtí borci. Mně se ta nominace líbí. Český hokej má na to, aby ve Vancouveru uspěl. Strašně moc to potřebuje."

Václav SýkoraVáclav Sýkora: "Výběr je silný. Třeba Blaťákovi k nominaci pomohlo, že výborně zahrál na posledním turnaji v Rusku. Trošku mě mrzí, že v obraně chybí Čáslava, myslím, že o něm Vláďa Růžička uvažoval do poslední chvíle. Jenže nominace není výčet jmen, ti hráči k sobě musí pasovat."

Co říkáte na složení obrany?

Josef Augusta: "Z NHL jsou tam čtyři zkušení beci, tři mladí a jeden z Evropy. Blaťák svou výkonnost ale prokazuje dlouhodobě, jeho nominace je naprosto oprávněná. Vždyť v KHL patří ke špičkovým obráncům. Zadní řady jsou složené velice dobře i s ohledem na mistrovství světa."

Miloš Holaň: "Já jsem hlavně rád, že v ní jsou tři Ostraváci, které dobře znám a kterým strašně fandím pro to, co dokázali. Kubina s Kubou jsou zkušení, Roman Polák, to je nová krev, ve Vítkovicích jsem ho trénoval. Je dobře, že dostanou šanci tihle mladí kluci. Je to lepší, než kdyby jeli třeba Špaček a Hamrlík. Polák má budoucnost na deset sezon."

Nechybí vám v týmu Prospal a Hudler?

Rangers: Václav Prospal (vlevo) a Marian GáboríkJosef Augusta: "Podívejte, první dva útoky jsou jasné a brát Prospala jako třetího centra v jeho věku a při jeho zkušenostech nemá smysl. Je daleko lepší mít tam Plekance, Vašíčka a Krejčího. Když budou zdraví, pojedou na MS a za čtyři roky můžou být v prvních dvou pětkách. Hudler? Po turnaji v Karlových Varech jsem si myslel, že má nominaci jasnou. Ale ve Finsku i v Rusku trenéry nepřesvědčil. A mě také ne, byl neviditelný. Budoucnost má však před sebou, za čtyři roky bude v nejlepších letech. Snad to vezme jako výzvu a přesvědčí trenéra, že mistrovství světa bude jeho."

Miloš Holaň: "Sto trenérů, sto názorů. Prospal je srdcař, ale je na každém, jak si složí mužstvo. Růžička nese svou zodpovědnost. Hudler odehrál skvěle první turnaj Euro Hockey Tour, ale pak vůbec neoslnil. Kdyby kvůli němu nejel třeba Červenka, byla by to velká chyba. Dostal příležitost v útoku s Jágrem a nechytil ji. Myslím, že právě tam přišel o šanci."

Česká radost: Rolinek a HudlerVáclav Sýkora: "Prospal je asi jediným hráčem v útoku, o které jsem si myslel, že ve výběru bude. Na druhou stranu jsem s ním nepočítal na sto procent. To samé platí o Hudlerovi. V národním mužstvu mě nepřesvědčil natolik, že by měl jet do Vancouveru. Nominace musí být promyšlená. Na papíře se může zdát, že to takhle bude fungovat, ale ve skutečnosti musíte mít další varianty. A do těch asi Prospal s Hudlerem nezapadali."

Je správné dát do jednoho útoku tři mladé hráče: Fleischmanna, Krejčího a Červenku?

Josef Augusta: "Je to perfektní nápad, vůbec s tím nemám žádný problém. Vláďa Růžička ví, co dělá. Má první a druhou pětku, ty budou rozhodovat zápasy. A když budou hrát tihle mladí kluci pohromadě, je to pro mužstvo jenom pozitivum. Navíc věřím, že budou dávat góly."

Česko - Švédsko, Fleischmann, Murray Miloš Holaň: "Ale jo, v pohodě. Jsou mladí, ale pravidelně hrají ve svých klubech. Fleischmann dává ve Washingtonu spoustu gólů, Červenka září v extralize. Proč by neměl dostat šanci, vždyť by se pak naše liga vůbec nemusela hrát. Pro ty kluky je hrozná motivace hrát na olympijských hrách v Kanadě, kde se kvůli tomu přeruší NHL a všichni to budou sledovat."

Václav Sýkora: "Záměr byl, aby k sobě ti hráči pasovali. Čajánek s Jágrem je vyzkoušený, Eliáš s Havlátem si rozumí, ve čtvrté formaci jsou poctiví dříči. A mladý útok je dobrý nápad, protože si ti kluci můžou vyhovět. Hlavně mám radost, že je výběru Rolinek, protože to je univerzální hokejista, který může hrát kdekoli a trenér se na něj může spolehnout."

Autor:

Další z rubriky

Šampionka Sáblíková bude na známce. Speciální edice vyjde v březnu

Martina Sáblíková se raduje s českou státní vlajkou.

Česká pošta chce vydat příležitostnou známku s olympijskou medailistkou v rychlobruslení Martinou...

Hráli jste o oficiální publikaci o olympiádě ve Vancouveru

Martina Sáblíková na obalu knihy "Vancouver 2010"

Hráli jste o oficiální knihu Českého olympijského výboru o zimních olympijských hrách ve...

Dražba olympijské kombinézy Sáblíkové vynesla 272 tisíc

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na trati olympijského závodu na 5000 metrů

VIDEO Dobročinná aukce olympijské kombinézy rychlobruslařky Martiny Sáblíkové vynesla 272 tisíc. Výtěžek...

Najdete na iDNES.cz