Brusle svěřím jen alchymistovi, říká olympijská naděje Verner

18 2010
Bývá tu pravidelným hostem už šest let. "Nikomu jinému než panu Feldekovi broušení svých bruslí nesvěřím. Není lepšího člověka. On je alchymista," říká Tomáš Verner.

Tak jako každé tři týdny hlásí se v malé přízemní dílničce na Pankráci. Počká, až přijde na řadu po mladé krasobruslařce, načež předá mistru Feldekovi své závodní brusle od firmy Graf za 25 tisíc korun.

"Brusle jsem brousil 30 let, než jsem se to naučil," povídá Petr Feldek. Teď je v oboru machr, co kouzlí na strojích pro borce z NHL. "Moc dobře ví, jakou křivku zvolit, abych se hned na první hodině nezmrzačil," chválí ho Verner.

Seriál MF DNES - České olympijské naděje


Dnes čtěte: Krasobruslař Tomáš Verner

Již vyšlo:

Martina Sáblíková
Nikola Sudová
Tomáš Kraus

Další díly (v abecedním pořadí):

Běžec na lyžích Lukáš Bauer
Hokejista Tomáš Vokoun
Sjezdařka Šárka Záhrobská

Procedura trvá 10 minut. Na nerezovém noži, zasazeném do leteckého duralu bruslí, vytváří Feldek čtyřmilimetrové ostří. Zkušeným pohledem zkontroluje čistotu brusu, přejede po něm nehtem. Je spokojen. Vernerova zbraň pro evropský šampionát v Tallinnu je připravena.

Až ve středu vyjede krasobruslař na led ke krátkému programu, mistr brusič odkloní zrak od televize. "Nemůžu se dívat. Trnu hrůzou, že Tomáš spadne a bude to na mě, že jsem mu to špatně nabrousil. Ale jakmile zajede kraťas solidně, tak vím, že brusle má dobré. Pády ve volné pak na můj vrub nejdou." Nejen broušení patří k Vernerovým povinnostem mimo led. Co dál?

JAK UŠÍT KOSTÝM
Opět uplatňuje zásadu: Málokomu důvěřuji. Osmým rokem mu šije kostýmy Kateřina Novohradská. Pražská specialistka na úbory pro latinskoamerické tance má jeho postavu dávno přečtenou.

"Na prvních zkouškách musím stát i hodinu v kuse. Naštěstí jsou tam milé asistentky," říká Verner.

vyberte si sportovce, o kterém si chcete přečíst

Kostýmy často upravuje po celou sezonu. Jednou se nelíbí rozhodčím, jindy zjistí: tady cosi drhne.

Na letošní úbor Řeka Zorby pro krátký program sháněla Novohradská speciální džínovinu s příměsí, aby se mu v ní dobře skákalo. Oblek Kmotra pro volnou jízdu po pařížské Grand Prix předělávali.

"V košili byla moc velká vůle." Jeden kostým přijde zhruba na 20 tisíc korun. "Záleží, kolik je na něm kamení. To si vzala pod křídla Preciosa." Většinu starých schovává doma ve skříni. "Hlavně ty, ke kterým jsem měl osobní vztah. Třeba tu, co jsem v ní jel svoji první dospělou republiku."

Ale ty nejstarší jsem dal zpátky do oddílu, ať v nich jezdí mladí."

Vernerův "dvorní alchymista" Petr Feldek připravuje brusle pro českého olympionika.

Vernerův "dvorní alchymista" Petr Feldek připravuje brusle pro českého olympionika

STREČINK DENNĚ, FYZIČKA V LÉTĚ
Třikrát denně, půl hodiny po každém tréninku Verner strečuje. "Bez toho bych se nehnul." Do posilovny už v průběhu závodní sezony nechodí. Zato léta bývají krutá. Sprinty i dlouhé běhy, výbušnost, cviky na stabilitu.

Jeho tělo nabírá v létě sílu pro zimu. Do dálky skočil naposledy 602 centimetrů, stovku zaběhl za 11,8. Pro porovnání: Šebrle ji na mistrovství světa běžel za 11,16. "No jo, to je rozdíl generací. Proti Romanovi běhám jako dědek," směje se.

TANEČNÍ HODINY: BALET I MODERNA
Ve svém druhém domově v Oberstdorfu teď přivítal posilu do týmu. Na Vernerovu žádost přilétla Laura Costová, tanečnice, která pečovala o jeho někdejší sparingpartnerku Carolinu Kostnerovou.

"Potřeboval jsem totiž, aby na mé jízdy pohlédla odborným tanečním okem. V tanci mám rezervy." Pokud přebývá v Praze, bere si ho třikrát týdně v tělocvičně do péče taneční mistr Jaroslav Langmajer.

Jeho lekce ho baví víc než klasika. "Zatímco s Laurou jde o ryze baletní přípravu, s Jardou je to moderna, hip hop a streetové věci. Svěží, rychlé pro mladé," libuje si.

CHOREOGRAFIE ZA 200 TISÍC
Nejprve na suchu a až pak na ledu vytváří své jízdy v Kanadě s choreografkou Lori Nicholovou. Začátkem června tu za dva týdny sestaví dva soutěžní programy. Každý ho vyjde na více než 200 tisíc korun.

"To je ale nezbytný náklad. Bez kvalitní choreografie se bruslař neobejde." Když se v červnu vrací z Kanady, veze si DVD s posledními variantami svých jízd. Ani ty ještě nejsou definitivní.

V září i v prosinci létá do Kanady znovu. "A piluju jízdy dál."

ŠKOLU SI POPRVÉ ROZLOŽIL
Školu si poprvé rozložil. Nikdy v životě nerozkládal ročník. "Až teď. Třeťák na FTVS do dvou let." Ve škole byl naposledy v září. "Do olympiády nic nestihnu. Ale do června chci doplnit index a udělat bakalářky."

Trenérka Vlasta Kopřivová tvrdí, že škola Vernerovi pomáhá: "Čím víc studuje, tím je soustředěnější na ledu, on potřebuje pořád nějakou akci." O své vůli se učí jazyky. Anglicky a německy umí, teď se vrhl na ruštinu, italštinu a francouzštinu!

Pokud trénuje v Praze, už nepřebývá na ubytovně v hale Hasa. Pronajal si byt. "Mám tam postel, sporák, sprchu, záchod, a to stačí. Ani televizi nepotřebuji." Filmy si pouští na počítači ("Naposledy Sherlocka Holmese."), rád si čte. Jeho autorem číslo 1 se stal Paulo Coelho. "Nakoupil jsem celou jeho bibliografii."

JAK ZŮSTAT ZDRAVÝ
Není nad to mít doktora v rodině. Verner má hned dva, otce i bratra. U otce - primáře absolvuje komplexní prohlídky před každou soutěží. Jen na očkovací kúru nedošlo.

"Přiletěl jsem z Ameriky s chřipkou, nebylo co očkovat." Imunita organismu se letos zbortila. Co s tím? Polyká vitaminy, jí listovou zeleninu a denně tři lžičky kolostrumu, léku na přírodní bázi.

"Je hnusný, ale prý úžasně léčivý, má posilovat imunitu i regeneraci. Většina sportovců na to bere wobenzym, jenže já na něj mám alergickou reakci, do dvou hodin po jeho pozření všechno vyzvracím." Poslední vyšetření před šampionátem v Tallinnu bylo optimistické. Otec mu udělal krevní obraz.

"Žádná infekce, žádný zánět, žádné náznaky virózy," vyčetl z něj. Tři týdny před hrami ve Vancouveru je Tomáš Verner konečně opět zdravý. To je ta nejlepší zpráva.

Na Evropě chci zlomit prokletí. Silou vůle, říká Verner


Když jsme se sešli po Vánocích, povídal: "Můžeme rozhovor klidně udělat v cukrárně. Potřebuju přibrat, mám minus tři kila." Tomáš Verner měl za sebou vleklou chřipku i virózu, půldruhého měsíce nebyl schopný pořádně trénovat. Sezona se zadrhla.

Tomáš Verner

Kolik kil vám chybí teď?
Už jen kilo a půl, mám tak 71. Nějakou tu svalovou hmotu ještě postrádám. Ale to doženu.

Do olympiády? Jak?
Při tréninku toho naskáču docela dost. Taky upravím jídelníček, abych do sebe dostal potřebné živiny. Přes den budu jíst daleko víc těstovin a večer po zátěži si dám pořádné kusy masa, abych doplnil nějaké proteiny. Bílé maso ne, v tom jich zase tolik není. Spíš hovězí.

Nyní vás čeká cesta na sever, kde se vám nikdy nedařilo. Letíte do Tallinnu s tím, že chcete prokletí zlomit?
Vždycky jsem přijel na sever výborně připravený a potom to nevyšlo, v Göteborgu ani Helsinkách. Tentokrát tam letím s tréninkovým mankem a s vědomím, že příprava nebyla ideální. Ale chci to prokletí zlomit silou vůle. Je to výzva.

Myslíte jen na medaili?
Na tom se nic nezměnilo.

Co je Tallinn na cestě k Vancouveru?
Základní tábor. Závod, který má posílit mé sebevědomí. Potřebuji před olympiádou povedený závod.

Je těžší skočit čtverný toeloop na olympiádě než na Evropě?
Nevím. Nechci koukat ve Vancouveru nalevo napravo a přemýšlet třeba o časovém posunu. Proto tam neodletím dva týdny dopředu, ale jen pět dní před závodem. I když vědomí, že během několika minut se promítnou čtyři roky přípravy, stejně úplně odblokovat nedokážu.

Jste jedním z kandidátů na roli vlajkonoše při slavnostním zahájení her. Chtěl byste nést českou vlajku?
Moc rád. Byla by to pocta, neopakovatelný zážitek. Na olympiádě zažíváte zvýšené vědomí národní hrdosti. Pocit boje za národní barvy je mnohem intenzivnější než jindy.

V Turíně 2006 jste byl na zkušené, teď patříte do širšího okruhu favoritů. Uvědomujete si, že další olympiáda už být nemusí? Samozřejmě. Už v Turíně mi začalo docházet, kde až mohou být mé možnosti. Dnes ani nechci přemýšlet, kam bych se mohl dostat se svým nejlepším výkonem. Nechci to zakřiknout.

Kolik bodů by to mohlo být?
Zcela určitě by to byl osobák. Mám potenciál na... Ale ne, nebudu to říkat. Pojedu se do Vancouveru poprat s těmi nejlepšími. Ale na tři medaile nás bude tak deset.

Autor:

Nejčtenější

Návrat do budoucnosti. Milán, nebo Stockholm? Volí se dějiště ZOH 2026

Prezident MOV Thomas Bach (uprostřed) s delegací kandidatury Stockholmu vedenou...

Konečně. Zimní olympijské hry se v roce 2026 vrátí „domů“. Opět se ocitnou v regionech, které se...

Zimní olympiáda v Koreji přinesla rekordní zisk, nastal čas dělení

Slavnostní zakončení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu....

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu byly pro Mezinárodní olympijský výbor rekordně ziskové....

Bylo to trápení, v postoji jsem hrozně ztrácel, posteskl si Krpálek

Lukáš Krpálek prohrál v Minsku souboj o bronz z Evropských her.

Lukáš Krpálek prohrál na Evropských hrách v Minsku zápas o bronz a ještě několik minut po zápase...

Na Evropských hrách chci do finále, přeje si Frydrychová. A pak Tokio?

Česká trampolínistka Zita Frydrychová.

Na druhých sportovních Evropských hrách v běloruském Minsku bude Českou republiku reprezentovat i...

Kostelecký vystřílel první zlato z Evropských her, atleti mají dvě stříbra

Střelec David Kostelecký (uprostřed) vybojoval zlatou medaili v trapu. Vlevo je...

Čeští sportovci získali na Evropských hrách poprvé zlatou medaili. V Minsku se o ní postaral...

Další z rubriky

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Skikrosař Tomáš Kraus

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru...

Polsko chystá trest pro dopující lyžařku, vláda žádá přísnější zákony

Justyna Kowalczyková z Polska v cíli závodu na 30 km.

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, jediná závodnice, která na nedávné olympiádě ve...

Hektický den Sáblíkové: křest knihy, autogramiády i koncert na náměstí

Martina Sáblíková s politikem Pavlem Bémem (vpravo) při oslavě olympioniků z Vancouveru na Václavském náměstí.

VIDEO Křest nové knihy, autogramiáda, bleskový přesun, koncert na Václavském náměstí, další podpisy pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz