Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Úleva, nová šance i rozpaky. Co sportovcům přináší tokijský odklad

  14:38
Z kolika úhlů se dá nahlížet na rozhodnutí odložit olympijské hry v Tokiu. Posunutí sportovního svátku o rok zcela překope kalendář vrcholových sportovců a výrazně ovlivní jejich kariéru. Jak? Hodně vypovídající může být třeba i jihomoravský vzorek.

Český sportovní střelec David Kostelecký nestačil na Brita Edwarda Linga a v olympijském finále v trapu skončil čtvrtý. (8. srpna 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Uklidněná zápasnice: Letos bych si moc nevěřila

Adéla Hanzlíčková

„Plány se mi posunutím olympiády sice změnily, ale nejsem z toho zrovna zdrcená. Na kvalifikace jsem si letos moc nevěřila. Nemám právě teď potřebnou formu. Beru to tak, že se mi snad podaří líp natrénovat.

Kontinentální kvalifikaci jsme měli mít 20. března, světová měla být o měsíc později. Obě jsou posunuté, a musím říct, že právě kvůli své ne úplně top formě jsem z toho původního termínu byla dost nervózní. Opravdu jsem cítila, že momentálně na to zrovna nemám.

Zápasnice Adéla Hanzlíčková
Česká zápasnice Adéla Hanzlíčková (v modrém) v duelu proti Švédce Henně...

Rok 2020 jsem sice zahájila vítězným turnajem v Turecku, který bývá kvalitní, ale mistrovství Evropy jsem pak úplně zkonila. Tam mi poněkud spadl hřebínek. Viděla jsem na sobě, že to není ono. Ani na tréninkových bojích jsem nebyla naladěná tak, jak bych měla být.

Nepříjemné je, že v Česku nemám takový sparring, jaký bych potřebovala. Jsem závislá na zahraničí, kam se ale bůh ví na jak dlouho nedostanu. Můžu tedy mít naposilováno, ale zápasnickou techniku žádnými činkami nezískám.“

Poučený střelec: Boha plánem jen rozesměješ

David Kostelecký

„Za současné situace nezbývalo olympijským šéfům nic jiného než hry odložit, a já to vítám. Odklad je pořád lepší než soutěžení v režimu karantény nebo bez diváků. Sice se všechno prodlouží, ale bude to lepší pro všechny.

Na tomto vývoji je krásně vidět, jak je vše nevyzpytatelné. V lednu jsem dostal otázku, jestli si věřím na svoji šestou olympiádu, a řekl jsem na to: Chceš-li Boha rozesmát, pověz mu o svých plánech. A máme to tady. Můžeme vědět, co bude za rok? Ne. Účastnické místo jsem vystřílel, musím se tedy připravovat - a uvidíme.

Ke zlatu z Pekingu 2008 střelec David Kostelecký další olympijskou medaili...
Český střelec David Kostelecký při olympijské kvalifikaci v Riu. (8. srpna 2016)
Český sportovní střelec David Kostelecký nestačil na Brita Edwarda Linga a v...

A že mám už pětačtyřicet let? U střelců to nehraje takovou roli. Je jedno, jestli mi v Tokiu bude 45, nebo 46 let. Hlavně abychom byli zdraví, abychom s Jirkou Liptákem měli výkonnost, a pak to nějak dopadne. Chuť reprezentovat se nijak nezmenšila.

Nakonec získáme víc času na přípravu. Nám střelcům se některé závody tento rok rušily. Neměl jsem strach, že se do toho nedostanu, nachystal bych se, ale pokud se situace uklidní, bude to i pro přípravu lepší.“

Rozpačitý cyklista: Budu starší a končí mi smlouva

Jan Bárta

„Olympijská časovka má z mého pohledu příznivý profil. Jsem schopen ji zajet po rovině i v kopcích, tahle je někde mezi. Myslím, že by mi vyhovovala.

Otázka je, jestli ji příští rok v Tokiu pojedu. Pro mě je odklad asi ta horší varianta, protože ve svých 35 letech patřím mezi starší sportovce. Končit neplánuji, ale člověk stárne a tohle je další rok dozadu.

Český cyklista Jan Bárta na trati časovky na MS v Harrogate

Nikdo neví, zda budou platit současná nominační kritéria, jak to bude. Měl jsem informaci, že do Tokia měl za nás jet jeden člověk na časovku a další dva na silniční závod. Teď musíme všichni počkat, jak to bude. Faktem je, že ať je tohle řešení dobré, nebo špatné, my sportovci na to nemáme vliv.

Další věc je, co se vůbec stane v cyklistice, až stávající pandemie odezní. V týmu Elkov Kasper mi letos končí smlouva, závody se zatím ruší, a pokud jsem si chtěl říct o novou, případně se posunout o úroveň výš, muselo by to být na základě výsledků. Může přijít krize, odliv peněz, přetlak závodníků. Dá se čekat, že to bude ještě divoké.“

Nová šance pro mladé sportovce

Hrubá dostala čas na návrat do formy

Většinu minulé sezony výškařka Michaela Hrubá promarodila, v té letošní se představila jen výkonem 172 cm na halovém mistrovství republiky. S olympijskou kvalifikací by tedy v řádném termínu měla plné ruce práce. Dvaadvacetiletá atletka z Bořitova na Blanensku navíc zraněné koleno ještě nemá zcela vyléčené. Proto bývalá juniorská mistryně světa vítá, že ročním odkladem OH dostane čas na návrat do formy i na splnění limitu.

Česká výškařka Michaela Hrubá se snaží přenést přes laťku na atletickém ME v...
Výškařka Michaela Hrubá na halovém světovém šampionátu v Birminghamu
Michaela Hrubá nad laťkou při HMS v Birminghamu
Michaela Hrubá během výškařského finále.

Mareček má větší šanci na debut

Ve váhových kategoriích do 81 a do 89 kg drží boskovický vzpěrač Petr Mareček hned šest českých rekordů, patří do tuzemské špičky a cestu do Tokia si vytkl jako svůj velký cíl. Letos by ho ale nenaplnil, protože nestihl absolvovat potřebné nominační starty. S ročním odkladem k dispozici ale jeho trenér Čestmír Sekanina nepochybuje, že za rok Mareček na OH poprvé ve své kariéře startovat bude.

Lezec Ondra se těší na skály

Sportovní lezec Adam Ondra se při pomyšlení na olympiádu v Tokiu těšil nejen na boj o medaile, do kterého se měl zařadit jako jeden z uchazečů, ale taky na následující období, zasvěcené návratu z umělých stěn do přírody a do skal.

Stejně jako mnoha jiným sportovcům se však i brněnskému lezci posunutím olympijských her o rok jeho záměry výrazně změnily.

„V hlavě jsem měl spoustu plánů na lezení po skalách, které musím přeložit, případně zrušit. Zároveň se díky posunutí olympiády do skal doufám dostanu i o něco dříve, protože bude mým zájmem umělé stěny a skály kombinovat,“ řekl 27letý sportovec v nahrávce pro MF DNES.

Pokud by do Tokia cestoval v letošním původním termínu, měl by před sebou prakticky už jen trénink na umělé stěně. Piloval by hlavně lezení na rychlost, kde má největší mezery a kudy by zároveň v olympijské kombinaci mohl na medaili zaútočit.

Adam Ondra během olympijské kvalifikace v Toulouse
Adam Ondra na mistrovství světa v japonském Hačiodži.
Adam Ondra ve finále MS v boulderingu
Adam Ondra na nejvyšším stupínku po závodě v lezení na obtížnost na...

Roční odklad sportovního svátku tedy před Ondru staví další stovky hodin tréninku této jeho stále ne moc oblíbené disciplíny.

„Ještě před několika týdny by mě tenhle scénář dost děsil, že se musím rychlosti věnovat o rok déle,“ přiznal brněnský sportovec. Pokud se však na věc podíval znovu a s větším odstupem, už v ní klady našel. „Rychlost jsem začal trénovat až relativně pozdě, na jaře 2019. Rok navíc mi pomůže. Navíc jsem na ní konečně začal pracovat trochu jinak, komplexněji. Víc se soustřeďuji na práci nohou, na zvýšení jejich explozivity. V tom vidím velký potenciál,“ líčí Ondra. Pochvaluje si i to, že našel dobrý model, jak trénovat všechny tři disciplíny olympijské kombinace (bouldering, obtížnost a rychlost) tak, aby jedna část přípravy nepoznamenala další dvě.

S rychlostí mu nově pomáhá trenér Petr Klofáč, bývalý atlet, v jehož portfoliu je spolupráce například s hokejisty Tomášem Hertlem, Martinem Frkem či Adamem Nestrašilem.

„Zařazujeme spoustu atletických cviků a funkčního tréninku, díky němuž jsme odhalili i slabiny, o nichž jsem neměl ani ponětí. Zajímavé je i to, že by mi tyto věci mohly vyřešit i určité slabiny v boulderingu,“ zmínil Ondra disciplínu, v níž již je mistrem světa.

Vzdor odložení olympiády Ondra zůstává v plném tréninku. Vzhledem k tomu, že doma má umělou stěnu, netrpí jeho příprava tak jako u jiných sportovců v době karantény.

Na možnost „vyběhnout“ do skal se už přesto těší jako na nezbytnou součást přípravy.

„Myslím si, že trénink ve skalách se s tréninkem lezení na rychlost a dalších věcí, které mi nejdou, dá velmi dobře skloubit,“ předpokládá. Rozhodující roli v těchto úvahách bude mít ale situace s šířením koronaviru a s ním spojená karanténa. „Pevně doufám, že aspoň pro naši zemi tato karanténa časem poleví,“ přeje si.

Ve skalách totiž plánuje najít nejen tréninkové, ale i osobní sportovní výzvy, jimiž je proslulý.

„Nebude to asi přímo (obtížnost) 9c, protože to by znamenalo, že bych takovému cíli musel obětovat moc času. A já chci čas věnovat zlepšení lezení na rychlost. Tento systém (střídavého tréninku v přírodě a doma) mi umožní zůstat vysoce motivován a zároveň se z přípravy nezbláznit. Dalo by se totiž až do olympiády trénovat jen na umělé stěně, z fyzického hlediska by to možná dokonce dávalo i smysl, ale bylo by to moc těžké na hlavu. Skály mi už chybí. Pokud budu díky nim na olympiádě v pohodě psychicky, tak to bude asi to nejdůležitější,“ věří Ondra.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Důtka a konec v olympijském výboru. Svoboda dostal trest za podporu Rusů

Bývalý moderní pětibojař David Svoboda skončil v čele Komise sportovců Českého olympijského výboru. Za výroky k válce...

Černochová o Svobodovi: Pojedeme za ukrajinskými vojáky, snad změní názor

Olympijský vítěz v pětiboji a do dneška i předseda Komise sportovců Českého olympijského výboru David Svoboda v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neutrální, bez symbolů. MOV doporučil návrat Rusů a Bělorusů do soutěží

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských...

Může to být mýlka. Svoboda je jako slon v porcelánu. V Kremlu mají radost

I kdyby ta slova pronesl „jen“ jako sportovec David Svoboda, vyvolala by rozhořčení. On je však zároveň příslušníkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svoboda byl pro návrat Rusů, teď se omlouvá: Neměl jsem den

Ve středečním rozhovoru pro Českou televizi prohlásil olympijský šampion v moderním pětiboji David Svoboda, že stojí na...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Korupční aféra kolem tokijské olympiády bobtná. Soud obžaloval šest firem

Korupční skandál kolem olympijských her v Tokiu se rozšiřuje, státní zastupitelství v japonské metropoli obžalovalo...

Ruleta miliard dolarů. Kdo zaplatil covidovou olympiádu v Tokiu

Byla to první olympiáda, která ustoupila celosvětové pandemii. První, která se konala s ročním zpožděním. První, která...

Olympionici z Cookových ostrovů se po více než 13 týdnech dostali z Tokia domů

Někteří olympionici z Cookových ostrovů se až nyní dostali domů z her v Tokiu, které skončily 8. srpna. Na cestách byli...

Dohra tokijské olympiády. Šéf reklamní agentury je u soudu kvůli úplatkům

Rok a půl po svém konání mají olympijské hry v japonském Tokiu soudní dohru. V pátek začal proces zaměřený na rozsáhlé...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...