Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

11. DEN OH: Smutní Dostál, Špotáková i Staněk. Ondra vylezl do finále

  23:17aktualizováno  3. srpna 17:15
Smutné a slzavé úterý zažili v Tokiu čeští olympionici. Kajakář Josef Dostál nezvládl útok na zlatou medaili a ve finále dojel až pátý. V kvalifikaci vypadly oštěpařky Barbora Špotáková nebo Nikola Ogrodníková. Daleko od postupu skončil i koulař Tomáš Staněk. Českou bídu zachraňoval až Adam Ondra, který prolezl do osmičlenného finále. Událostí dne je světový rekord na 400 metrů překážek, který Nor Warholm posunul o neuvěřitelných 76 setin.
Ondra zahájil lezeckou kvalifikaci na LOH v Tokiu 2020. (3. srpna 2021)

Ondra zahájil lezeckou kvalifikaci na LOH v Tokiu 2020. (3. srpna 2021) | foto: Getty Images

Josef Dostál toužil po zlaté olympijské medaili, která mu jako jediná ve sbírce chybí. Místo jásotu skončil bezmocně ležet na molu. Před novináři ronil slzy. Zajel totiž svůj nejhorší výsledek z OH a MS v kariéře. 

Online reportáž

11. den OH v Tokiu

Od startu na své soupeře ztrácel, a když viděl, že je nedostihne, vypustil závěr a do cíle dojel už jen setrvačností na páté příčce.

„Já chtěl jít o zlato. Dal jsem do toho všechno, co šlo,“ líčil emotivně. Jenže mu v průběhu závodu došly síly. „Bylo to nesmírně těžké. Neměl jsem na to.“ (rozhovor s Dostálem)

Bratři Martin a Petr Fuksové se do boje o medaile z deblkanoe nedostali, v semifinálové rozjížďce skončili poslední a ve finále B si vyjeli  konečné desáté místo. (zpravodajství z kanoistiky)

Ondra prolezl kvalifikací

Soutěž lezců polopatě

  • Osm nejlepších v každé disciplíně (rychlost, bouldering, obtížnost) postoupí do čtvrtečních finálových kol
  • Ač se soutěží ve třech disciplínách, bude se ve čtvrtek rozdělovat jen jedna sada medailí (za kombinaci). Tu si na krk pověsí lezci s nejnižším součinem po vynásobení jejich výsledku ve všech třech disciplínách.

Medailovým příslibem dál zůstává čtyřnásobný mistr světa Adam Ondra a v úterý udělal náramnou radost českým fanouškům. Potvrdil roli spolufavorita a zvládl kvalifikaci lezeckého trojboje.

Neoblíbený úvod zvládl se ctí. Po rychlostní disciplíně se blýskl zdařilými výkony v boulderingu a lezení na obtížnost, kde se řadil k nejlepším závodníkům. Dohromady to Ondrovi hravě postačilo na postup do finále trojboje, který v Tokiu zažívá olympijskou premiéru.

Jeho umístění byla následující: 18. místo, 3. místo a 4. místo.

Součin těchto cifer dal výsledek 216, což v konečném zúčtování Ondrovi vyneslo 5. místo a přesvědčivý postup do čtvrtečního finále, kde se představí osmička závodníků. (zpravodajství z olympijské premiéry lezců).

„Pozítří ve finále takhle prostě lézt nemůžu. Napálím to, musím jít daleko víc do rizika, což může být cesta k dobrému výsledku,“ vyhlásil Ondra po postupu do finále (rozhovor s Adamem Ondrou).

Oštěpařky v kvalifikaci propadly

Česká atletika měla v soutěži oštěpařek trojnásobné zastoupení, ale ve finále nebude mít nikoho. Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková i Irena Gillarová vypadly už v kvalifikaci. Limitu 63 metrů se žádná z českých reprezentantek ani nepřiblížila.

Špotáková, dvojnásobná olympijská vítězka a bronzová medailistka z Ria 2016, na své páté olympiádě na úspěšný výsledek nedosáhla. Se soutěží se loučí výkonem 60,52.

„Nepovedlo se všechno. Neměla jsem v těle spojení, které potřebujete, aby to střílelo. Mně nestřílelo vůbec,“ líčila. „V kvalifikaci se takový stav dá hrozně těžko změnit, když máte jen tři hody.“ (rozhovor se Špotákovou)

Ogrodníková začala nadějným prvním pokusem, ale přešlápla, takže tento výkon rozhodčí neměřili. Další daleký hod už nepředvedla a zapsala si výkon jen 60,03. Gillarová nedosáhla ani na 60metrovou metu.

Osobní rekord si v rozběhu na 400 metrů vylepšila Lada Vondrová a třetím místem si zajistila postup do semifinále. Naopak Barbora Malíková doběhla až šestá a je vyřazena.

Na poloviční trati byl Jan Jirka v rozběhu diskvalifikován za vyběhnutí z dráhy. (zpravodajství z atletiky)

Staněk nepostoupil do finále

Neúspěch českých vrhačů neprotrhl ani koulař Tomáš Staněk. Český zástupce zapsal 20,47, což stačilo jen na sedmnácté místo.

„I když jsem se dobře rozcvičil, v závodě to pak vůbec dobré nebylo. Chtěl jsem to rozjet a zabrat, ale dělal jsem tam takové zvláštní pohyby, že mi pak vůbec koule nesedala na ruku do odhodu,“ líčil český hromotluk (rozhovor se Staňkem).

Kvalifikační limit koulařů byl stanoven na 21,20, ale i k němu měl Staněk daleko. „Podle tabulek nezdál být nic extra, je to ale problémová vzdálenost i pro větší kabrňáky. Nicméně já hlavně házel blbě,“ smutnil Staněk.

Olympijský vítěz v běhu na 400 metrů překážek Nor Karsten Warholm nemůže uvěřit, jak fantastický čas zaběhl. Světový rekord vylepšil o 76 setin vteřiny na 45,94.

Senzace se odehrála ve finále běhu na 400 metrů překážek. Nor Karsten Warholm v dramatickém souboji s Američanem Raiem Benjaminem zaběhl světový rekord časem 45,94 sekundy. Ze svého červencového maxima ubral neuvěřitelných 76 setin. (zpravodajství z atletických finále)

České trio uvízlo v kvalifikaci parkuru

Hned tři vyslance mělo v úterý české jezdectví v olympijském parkuru. Do postupové třicítky se ale v kvalifikaci nevmáčkla Anna Kellnerová ,  Kamil Papoušek ani Aleš Opatrný , který byl z Čechů v Japonsku nejlepší. Se čtyřmi trestnými body skončil na dělené 31. příčce.

Kellnerová s klisnou Catch Me If You Can shodila tři překážky a s dvanácti trestnými body obsadila 55. místo mezi 75 startujícími. Třetí jezdec Papoušek svého Warnesse zadržel a závod nedokončil (zpravodajství z parkuru). Českou trojici ještě čeká páteční závod družstev.

Jízdní řád českých sportovců

ATLETIKA

Rozběhy a kvalifikace:
oštěp ženy: 14. Špotáková 60,52, 16. Ogrodníková 60,03, 19. Gillarová 59,16 - nepostoupily do finále
400 m ženy: 3. v rozběhu Vondrová - postupuje, 6. v rozběhu Malíková - vyřazena
200 m muži: Jirka - diskvalifikován
koule muži: 17. Staněk - nepostup do finále

RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA

Semifinále:
C2 1000 m muži: 5. M. Fuksa, P. Fuksa - do finále B
K1 1000 m muži: 2. Dostál - postup do finále

Finále B:
C2 1000 m muži: 2. M. Fuksa, P. Fuksa - končné 10. místo

Finále:
K1 1000 m muži: 5. Dostál

SPORTOVNÍ LEZENÍ

Kvalifikace:
lezení na rychlost - 18. Ondra
bouldering - 3. Ondra
lezení na obtížnost - 4. Ondra
celkové umístění - 5. Ondra - postup do finále

JEZDECTVÍ

Kvalifikace:
Opatrný - 31. místo
Kellnerová - 55. místo
Papoušek - nedokončil - ani jeden z Čechů nepostoupil do třicetičlenného finále

Autoři: , ,

OH 2024 v Paříži: Program, české naděje i sportoviště

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Lukáš Krpálek, Jiří Prskavec, Jiří Lipták, Barbora Krejčíková, Lukáš Rohan, Alexander Choupenitch, Jakub Vadlejch, Jiří Přívratský, Petr Nymburský, Ondřej Perušič, David Schweiner, Marie Horáčková, Martin Fuksa

  • Nejčtenější

Není to špatné. Starostka Paříže se koupala v Seině, aby ukázala její čistotu

Starostka Paříže Anne Hidalgová a šéf organizačního výboru olympijských her Tony Estanguet se společně koupali v Seině, aby dokázali její čistotu. Řeka protékající metropolí bude místem zahajovacího...

17. července 2024  11:16

Byla to diskriminace. Bikerka se u tribunálu domohla olympijské nominace

Novozélandská bikerka Sammie Maxwellová se dočkala dodatečného zařazení do olympijského týmu. Domácí sportovní tribunál rozhodl, že ji nominační výbor svazu neoprávněně vyřadil na základě zastaralé...

16. července 2024  11:11

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český plášť mezi nejzajímavějšími. Olympijská kolekce je ve výběru MOV

Prolnutí národní hrdosti, inovativního designu a nejvyspělejší módy. Tak nazval Mezinárodní olympijský výbor příspěvek na svém instagramovém profilu, ve kterém představil sedm outfitů pro zahajovací...

18. července 2024  12:23

Deset Rusů a sedm Bělorusů nedodrželo podmínku neutrality pro účast na olympiádě

Deset ruských a sedm běloruských sportovců, kteří mají startovat na olympiádě v Paříži, porušilo podle organizace specializující se na humanitární právo pravidlo neutrality definované Mezinárodním...

18. července 2024  16:32

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co dál, šampionky? Obnovit značku K+S, sehrát se a hurá na olympijskou výzvu

Londýn (Od našeho zpravodaje) Tenis se téměř nikdy nezastaví, a tak Wimbledon pomalu míří do minulosti a přicházejí nové výzvy. A ne ledajaké. Už příští v pátek začínají olympijské hry, na které česká výprava vyrukuje se silným...

14. července 2024  17:15

Sladit sílu, vytrvalost a vyléčit rameno. Ondrovy plány před Paříží

I za normálních okolností se tělu snaží dopřát pořádnou regeneraci a aspoň hodinu denně stráví protahováním či v péči fyzioterapeuta. V posledních týdnech tuto porci ještě zvedl. Sportovního lezce...

20. července 2024  8:40

Po stopách růstu stříbrného klenotu. Vondroušová vynikala už v šesti letech

Premium

Když se procházíte tímto západočeským městem, můžete se seznámit s historií hornictví, projít si klášter, odpočinout si na přírodním koupališti či posedět v jedné z místních kaváren. A nebo se můžete...

20. července 2024

Hází malého syna i metrákové pořízky. Medaili můžu získat, věří si Omarov

Premium

Vysnil si rodinu a olympiádu. Má manželku, dvě děti a podruhé se teď představí v řecko-římském zápase i pod pěti kruhy – do Paříže míří s nejvyššími ambicemi. Hrdý Čech Artur Omarov je zvyklý...

19. července 2024

Přenosy z Paříže? Nechceme. Ruské televize nebudou vysílat olympiádu

Ruské televize nebudou vysílat přenosy z olympijských her v Paříži. Podobná situace se odehrála naposledy v roce 1984, kdy východní blok bojkotoval olympijské hry v Los Angeles, připomíná server...

19. července 2024  16:02

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...