Doporučujeme

Olympijský stadion v Tokiu je připraven, ale může šířící se koronavirus konání her ohrozit? | foto: Profimedia.cz

Dějiny olympijských jobovek, další díl: šířící se koronavirus

  • 5
První Murphyho olympijský zákon by zněl zhruba následovně: Jakmile vyřešíte tu nejakutnější hrozbu, přijde jiná – a větší. Možná si vzpomínáte, jak se pořadatelé letošních letních her v Tokiu děsili extrémních veder a tak raději maraton, jeden z vrcholů olympiády, přesunuli do osm set kilometrů severněji ležícího Sappora.

Pařáky a dehydratace? Jak krásně to teď zní, když přichází „jobovka“ z kategorie potenciálně fatálních. Má zkratku covid-19, již zažité pojmenování koronavirus a nezměrný negativní potenciál.

V rozmezí několika středečních hodin se udál třeba následující posun. Nejprve šéf australských olympioniků John Coates chválil: „Mezinárodní olympijský výbor úzce spolupracuje s WHO a ujistil nás, že odklad či zrušení her nejsou akutní.“

Olympiáda musí být bezpečná, varuje virolog. Koronavirus ji může zrušit

Jenže přední japonský virolog Hitoši Ošitani předvedl rozdíl mezi tím, když mluví funkcionář-diplomat a lékař-odborník. „Momentálně nemáme efektivní strategii. Pokud by se olympiáda konala nyní, mohlo by to být složité,“ uvedl Ošitani. „Zároveň může být situace v červenci jiná.“

Těch otazníků, těch podmiňovacích způsobů! Pro toho, kdo sleduje poslední slavnosti konané pod pěti kruhy, však žádné překvapení.

Epidemie nového koronaviru

Každá akce má své strašáky.

Londýn 2012: mezinárodní terorismus.

Soči 2014: regionální terorismus.

Rio 2016: virus zika (a jen tak mimochodem jako „bonus“ ještě místní kriminalita a násilnosti).

Pchjongčchang 2018: riziko konfliktu se Severní Koreou.

Výsledný účet: nula, nula, nic.

Naštěstí, sluší se dodat. Olympiády totiž kromě jiného přinášejí extrémní opatření; představa, že by tenhle gigantický sportovní svátek a ještě větší byznys měl být zrušen, děsí fanoušky, sportovce a především šéfy MOV. Proto jsou všechny potenciální hrozby – smyšlené, reálné i opravdu nebezpečné – rozpitvávány do mikroskopických detailů.

Ohrozí šířící se koronavirus konání olympijských her v Tokiu?

Tak jako teď koronavirus.

Coates ostatně připomněl, jak to na minulých letních hrách (ne)bylo se zikou: „Tehdy jsme dostali informaci, že to nebude takový problém i kvůli ročnímu období.“

Koronavirus? Olympijské hry v Tokiu budou, ujišťují pořadatelé

V Brazílii totiž vládlo často nevlídné, chladnější počasí, které pro komáry nepředstavuje zrovna vrcholnou sezonu. I tak ovšem mnozí účast odřekli, nejen čeští tenisté a tenistky, ze zmíněných Australanů třeba golfisté. O tom, zda může další salva omluvenek zaznít i v roce 2020, rozhodnou příští týdny a měsíce.

„Nic není jisté,“ uvedl virolog Ošitani. Jiný expert na infekční nemoci Šigeru Omi na stejné tiskové konferenci dodal: „Neřekl bych, že nad osudem olympiády visí velký otazník. Ale otazník tam je.“

Trudné, leč férové přiznání. Osud koronaviru – a s ním i olympiády – je nadále spíše záležitostí pro astrology, nikoli pro prognostiky. Jak připomíná třeba magazín Time, už kvůli ohromujícím japonským investicím bude tamní vláda jistě vyvíjet maximální možný tlak na to, aby olympiáda proběhla. A do toho nakoupené letenky a ubytování nejen pro národní svazy, ale třeba i pro média. A vysílací práva: jen televizní moloch NBC za ně zaplatil 1,45 miliardy dolarů!

Budou-li olympijští bohové už poněkolikáté za sebou v dobrém rozpoložení, hrozba zeslábne, ideálně rovnou pomine. Pokud ne, hrozí scénář z noční můry. Takový, jaký 21. století ještě nezažilo.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.