Kráska z bazénu: Ruska je i po dvou trestech za doping v Riu? Nechápu

25 2016
Před čtyřmi lety se definitivně stala domácí plaveckou hvězdou. Na olympijských hrách v Londýně na znakařské stovce vybojovala 10. místo. Sbírala medaile na velkých akcích. Teď plavkyně Simona Baumrtová odletěla na další olympiádu do Ria. Smutek z předchozích nezdarů konečně vystřídal úsměv na tváři sympatické blondýny.

„Plavalo se mi hezky,“ řekla brzy pětadvacetiletá plavkyně při nedělním odletu do Brazílie o přípravě na vrchol sezony. „Byla jsem místo soustředění v Pardubicích s bráchou a jeho přítelkyní ve Španělsku. Nikdo další se mnou nechtěl jet, protože jsou prázdniny. Odjížděla jsem nadšená, ale pak jsem chytila zánět průdušek, což nebylo příjemné. Ale jinak jsem na tom plavecky dobře.“

Kromě vlastních výkonů na dvoustovce znak, 200 metrů polohově, polohové štafetě na 4x100 metrů a nově i na znakařské stovce se těší hlavně na olympijskou atmosféru.

„Londýn jsem si užila hodně, dařilo se mi tam navíc i plavecky,“ podotkla Baumrtová, na kterou už na místě čekal surfující přítel Kryštof a přijede ji podpořit i rodina.

Jaké máte nejsilnější zážitky z minulé olympiády?
Doplavání a podívání se na časomíru (v rozplavbě na trati 100 m znak vytvořila díky času 59,99 sekundy český rekord), potkání Usaina Bolta, jídelna. A když jsem si dávala pivo s trenérem v českém domě. To mě překvapilo.

Fotogalerie

Chtěla byste letos potkat zase někoho slavného?
Asi nikoho konkrétního. Bolta už jsem viděla, tak jsem spokojená. Ale budeme zase hádat, jaký sport kdo dělá. Je srandovní, když jde americký basketbalista vedle gymnastek. Jídelna je v tomhle potkávání skvělá. Akorát my budeme mít časy plavání posunuté. Tak nevím, jestli budeme večeřet třeba v jednu v noci.

Bude těžké přizpůsobit se pozdějším začátkům závodů? Finálové bloky jsou naplánovány až na deset hodin večer tamního času.
Už teď bychom se měli aklimatizovat. Tréninkové hodiny v Aracaju, kde budeme až do začátku srpna na soustředění, máme od jedenácti do jedné a pak od osmi do desíti večer. Musíme se na to nějakým způsobem připravit. Tělo si zvykne rychle, máme na to skoro čtrnáct dní. Když budeme vstávat v deset, tak to bude v pohodě. Jenom když půjdeme spát po závodě v půl druhé, tak to bude takové divné. Ale opačně by to bylo horší, kdyby třeba závody začínaly ráno v šest.

Vadí vám, že si televizní společnosti nadiktovaly takhle pozdní starty?
Takhle to prostě je. Je pro nás zvláštní, že si to vyzkoušíme úplně poprvé. Ale vlastně už v Londýně některé závody začínaly v sedm osm večer, to bylo taky docela pozdě. Teď to navíc mají všichni v bazénu stejně, takže se nedá říct, že je to blbé rozhodnutí.

Kajakář Prskavec s rozhodnutím o Rusech souhlasí

A co říkáte na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který nakonec kvůli dopingu nevyloučil všechny ruské sportovce? Dotkne se to i plavání?
Týká se mě to. Mám tam dvě dobré holky z Ruska. Jedné je osmnáct let a ve dvanácti byla pozitivní. Je těžké s takovými lidmi závodit, nevím, co si o nich myslet... Potrestání by bylo hodně přísné, ale po tom, co se dělo v Soči, bych byla pro komplexní vyloučení Rusů. Bylo by to hodně výstražné. V plavání třeba Julia Jefimovová měla podruhé stopku, stejně plave na olympiádě (podle agentury AP by však měla Ruska spolu s dalšími dvanácti dopingovými hříšníky z původní olympijské nominace kvůli nedělnímu verdiktu MOV o účast v Riu nakonec přijít - pozn. red.). Medeirosová z Brazílie byla pozitivní a taky plave. Takže fakt nechápu, co se děje.

Takže vás to překvapilo?
Slyšela jsem pana Kejvala (předsedu Českého olympijského výboru), částečně souhlasím i s jeho názorem, že asi by bylo lepší potrestat jenom hříšníky. Na druhou stranu když se nepotrestá celá federace, tak se doping může opakovat. Myslím si, že čistý sport by měl zůstat - alespoň v rámci možností. Spíš mě překvapuje, že když se někomu najde v únoru v březnu meldonium, přesto závodí na olympiádě. Jefimovová dostala druhý trest během tří let, našli jí steroidy. Všichni jsem si rovni a někteří jsou si rovnější.

Obavy z viru zika nemáte?
Ne, neplánuju založit rodinu. Mám asi dva repelenty, náramek proti komárů, raid do zásuvky. Vybavená proti komárům jsem. Zika není úplně zásadní, pokud neplánujete rodinu. Komáři přenášejí spoustu jiných nemocí.

Nejčtenější

Soud? Největší křivda v životě, říká krasobruslařka. V happyend nevěří

Úspěšná krasobruslařská dvojice Radka Kovaříková - René Novotný v muzikálu na...

Díky nim se může naše krasobruslení po rozdělení Československa pochlubit jedinou světovou zlatou...

Inspekce kanoistů v Tokiu. Fuksa bude doufat ve správný směr větru

PRO STŘÍBRO. Martin Fuksa bojuje ve finále závodu na jeden kilometr na...

Českým rychlostním kanoistům se líbilo olympijské sportoviště v Tokiu, kde v minulých dnech...

Bude to panda. Zimní olympiáda v Pekingu dostala svého maskota

Pořadatelé pekingské zimní olympiády 2022 ukázali maskota. Podle očekávaní jím...

Panda velká je maskotem zimních olympijských her v Pekingu, které se uskuteční za tři roky. Oblek...

Další z rubriky

Tokio jako Rio. Také japonská voda je pro olympiádu nevhodná

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Voda v Odaiba Marine Parku, kde by měli na olympijských hrách v roce 2020 závodit dálkoví plavci a...

Lochteho opustili všichni sponzoři. Aféra ho už stála milion dolarů

Jeden z nejpropíranějších příběhů z olympiády v Riu skončil obrovskou ostudou...

VIDEO Americký plavec Ryan Lochte ztratil po olympijské aféře s nahlášením falešného přepadení v Riu...

Janečkovo zklamání z Ria. Čekal jsem úplně jiný čas, říká plavec

MEZI PRVNÍMI. Při nedělním odletu do dějiště olympijských her v Riu zapózovali...

Náchodský plavec Pavel Janeček si z olympijských her v Riu přivezl plnou hlavu příjemných zážitků....

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz