Oba týmy zároveň těsným výsledkem potvrdily, že v „české“ skupině nepadá příliš branek.
Jen považte:
Rusko – Dánsko 2:0.
Dánsko – Česko 2:1.
Rusko – Švýcarsko 1:0.
Proč hokejové zápolení přináší výsledky jako na fotbalovém Euru? „Může za to malé hřiště,“ vypálí útočník Hyka. Ač NHL olympijskou účast hráčům zatrhla, nejslavnější soutěž světa připomínají v Asii užší rozměry hokejových bojišť.
Česko - RuskoSobota 14.10 online |
„Je vidět, že si na ně evropští hráči zvykají,“ připouští reprezentační kouč Filip Pešán. „Rozhodnutí musí hráč učinit daleko dřív, což je vidět při našich střelách od modré čáry. Jakékoliv předržení kotouče znamená zblokovanou střelu, protože hráči jsou velcí a hokejkou daleko dosáhnou.“
Hyka – nadaný bruslař a někdejší uchazeč o stálý flek v týmu NHL Vegas Golden Knights – jen přikyvuje: „Vše se na olympiádě stává rychlejší. Pořád tady najdete skvělé hráče.“
Záhadou už jen zůstává, proč zbývající dvě čtyřčlenné skupiny čínské akce nabízejí gólově plodnější podívanou.
Pal do chumlu! Potěšíš Pešána
Kromě větších rozdílů ve výkonnosti se nabízí i prostější vysvětlení. Češi se dlouhodobě trápí v zakončení, dvoubodový úspěch znamenal pro Pešánův tým první výhru v této sezoně!
Krejčí se rozjíždí: Na Rusy musíme vlítnout! Při nájezdu pomohl tip od Orcta |
K tomu připočtěte houževnatost Dánů a jejich propracovanou defenzivu. Rusové se zatím v Pekingu zastřelují, z 63 pokusů se uchytil jen zlomek. „A to Rusové dali Dánům druhý gól až po odvolání brankáře pár vteřin před koncem,“ připomene Pešán. „Proto jsou výsledky spíš fotbalové. Týmy navíc ještě mají hodně sil.“
Stísněnější prostor nezkracuje jen rozhodovací dobu hokejistů, ale rovněž je vybízí k častějším střetům. „Pořád tu jsou osobní souboje. Na nic není čas,“ kývne i reprezentační gólman Šimon Hrubec. „Přijde mi, že všechny zápasy na olympiádě jsou jako ty sedmé v play off. Jedna maličkost rozhodne, jestli prohrajete, nebo vyhrajete.“
Ve vyrovnané bitvě mohl vyniknout třicátník Hrubec, který v rozstřelu vychytal všech pět švýcarských nájezdníků. Odvrátil tím nejhorší možný start reprezentace do olympijského klání za poslední století. Národní tým dvakrát na úvod her prohrál pouze v roce 1924, kdy Československo rozstřílela Kanada 30:0 a po ní Švédové 9:3.
Pešán si po Švýcarech oddechl: Velká úleva, atmosféra už byla napjatá |
Před sobotní třetí rundou zápasů už je jisté, že Češi se ve skupině nedostanou před svého závěrečného protivníka. Ztratili i šanci postoupit přímo do čtvrtfinále jako případný nejlepší tým z druhých míst. Co nejlepší výsledek proti Rusku ale potřebují k tomu, aby měli papírově snadnějšího soupeře v úterním osmifinále.
Co povede k dnešnímu úspěchu? Jeden z návodů vypadá docela jednoduše. Využívat možnosti, které jim skýtá užší herní plocha. Hokejisté se zákonitě víc hromadí před brankovištěm. „A každá střela, která se do chumlu dostane, může být nebezpečná,“ konstatuje Pešán. „Na můj vkus pořád od modré čáry dostáváme málo puků k brankovišti.“
A třeba se tím pozmění i olympijská rovnice, že menší kluziště nemusí nutně znamenat méně gólů.