Možný průběh úvodního semifinále naznačil už vzájemný duel obou týmů v základní skupině A. Svěřenkyně Troye Ryana v něm předčily soupeřky ve všech ohledech a připsaly si nejvyšší výhru na turnaji (12:1).
Kanada - Švýcarsko 10:3Utkání jsme sledovali podrobně |
Výrazný výkonnostní rozdíl byl znát i tentokrát. Kanaďanky vyslaly jedenašedesát střeleckých pokusů, rozjely další suverénní představení a mohou se těšit na své sedmé olympijské finále.
Z celkového triumfu se dosud radovaly čtyřikrát, dvakrát se musely spokojit s druhým místem. Před čtyřmi lety nestačily v utkání o zlato na Američanky, kterým podlehly 2:3 po samostatných nájezdech.
V Pekingu si ale svými výkony hlasitě řekly o roli hlavních favoritek. Zatím marně hledají konkurenci. Vždyť v šesti zápasech ani jednou nezaváhaly, navíc nasázely hned čtyřiapadesát branek a inkasovaly jen osmkrát.
Hráčky už před úvodním vhazováním vyzařovaly obrovskou pohodu. Získané sebevědomí si poté přenesly i do zápasu. Po ledě doslova létaly, útočné akce zakládaly s neuvěřitelnou lehkostí.
Akcie soupeřek zprvu držela ve hře Andrea Brandliová, která se ocitla pod okamžitým tlakem a palbou rychle létajících puků, ale velké příležitosti Erin Ambroseové i Natalie Spoonerové zvládla pochytat.
Během pouhých dvou minut a pěti vteřin jí ale semifinále pořádně zhořklo. V čase 7:16 se od modré čáry prosadila Claire Thompsonová. Nedlouho poté zakončily dvě povedené kombinace Jamie Lee Rattrayová a Blayre Turnbullová.
Švýcarská střídačka zareagovala oddechovým časem, ale kanadskou lavinu nezastavila. Právě naopak. Hned vzápětí tečovala kotouč do sítě Renata Fastová a smutná Brandliová přepustila místo mezi třemi tyčemi Saskii Maurerové.
Náhradní brankářka udržela nulu jen devětasedmdesát vteřin, když nedosáhla na skryté nahození od Ambroseové. V další šanci se ale blýskla nádherným zákrokem lapačkou proti Lauře Staceyové.
Ani její spoluhráčky neodešly do kabin s nulou v kolonce vstřelených gólů. Favoritky lehce polevily v koncentraci a zbytečně faulovaly. Nabídnutou přesilovku využila přesnou ranou pod horní tyč Alina Stalderová.
Sedmadvacetiletá kapitánka byla také u další úspěšné akce svého týmu. Po přestávce se asistencí podílela na trefě Aliny Müllerové, pro níž šlo už o desátý bod na turnaji.
Úvodní minuty druhé třetiny nabídly nejvyrovnanější pasáž celého utkání. Svěřenkyně Colina Mullera odhodily respekt stranou a začaly kousat. Jejich sympatické vzepětí ale netrvalo příliš dlouho.
Mezi střelkyně se dvakrát zapsala Marie-Philip Poulinová, kanadská vlajkonoška ze slavnostního zahájení, a jednou Emily Clarková. Švýcarky mohl těšit alespoň druhý gól a třetí bod Stalderové.
Závěrečné dějství se odehrálo v poklidnějším tempu. Obhájkyně stříbra z Pchjongčchangu se nikam bezhlavě nehnaly a spíše kontrolovaly komfortní náskok.
Emma Maltaisová a Jennerová, s devíti trefami nejlepší kanonýrka dosavadního průběhu turnaje, skóre už jen kosmeticky upravily na konečných 10:3.
Z individuálního hlediska se dařilo především Sarah Nursové. Členka první formace posbírala čtyři asistenci a s bilancí 4+12 momentálně vede tabulku produktivity.
Reprezentantky sice opouštěly ledovou plochu zklamané, ale zámořskému týmu vzdorovaly se ctí. Litovat mohly snad jen pokaženého začátku.
O bronzové medaile si zahrají teprve podruhé v historii. Dosud se jim to povedlo jen před osmi lety v Soči, kde dosáhly na cenný kov po vítězství 4:3 nad Švédkami.
07:16 Thompsonová (Johnstonová)
08:28 Rattrayová (Ambroseová, Fillierová)
09:04 Turnbullová (Thompsonová, Johnstonová)
09:21 Fastová (Nurseová, Jennerová)
10:40 Ambroseová (Daoustová, Spoonerová)
27:52 Poulinová (Nurseová)
28:03 Clarková (Johnstonová, Turnbullová)
33:27 Poulinová (Nurseová, Thompsonová)
43:13 Maltaisová (Staceyová, Saulnierová)
58:11 Jennerová (Nurseová)
18:37 Stalderová (Müllerová)
24:59 Müllerová (Stalderová)
29:44 Stalderová
Desbiensová (Maschmeyerová) – Larocqueová (A), Fastová, Ambroseová, Thompsonová, Zandeeová-Hartová, Bellová, Sheltonová, Staceyová – Jennerová, Poulinová (C), Nurseová – Johnstonová, Clarková, Turnbullová (A) – Spoonerová, Fillierová, Daoustová – Saulnierová, Maltaisová, Rattrayová.
Brändliová (10. Maurerová) – Christenová, Leemannová, Vallarioová, Bullová, Sigristová, Wetliová, Forsterová, Martiová – Stalderová (C), Müllerová (A), Staenzová – Raselliová (A), Rüeggová, Moyová – Zimmermannová, Lutzová, Quennecová – Enzlerová, Ryhnerová.
Rozhodčí: Nurmiová (FIN), Rapinová (USA) – Spresserová (USA), Heikkinenová (FIN)