Doporučujeme

Michal Krčmář v cíli sprintu | foto: Profimedia.cz

Ta pátá rána už byl extrém. Jak si Krčmář pročistil hlavu a střílel o top 6

  • 8
Peking (Od našeho zpravodaje) - Své zklamání z výkonu ve vytrvalostním závodě se snažil vypsat do mailů. Pak si čistil hlavu u fotbalu nebo u imitace Čínské zdi. A ono to fungovalo. Biatlonista Michal Krčmář dokončil sprint na 16. místě výsledkové listiny. A mohlo být ještě mnohem líp.

Po posledním, desátém výstřelu českého reprezentanta trenér Ondřej Rybář na střelnici vykřikl „Néé“ a zlomil záda do velkého záklonu, aby si ulevil.

„Kdybych nemusel spěchat zpátky na trať, asi bych takové gesto předvedl taky,“ zasmál se po závodě Krčmář.

V závodě, kde čistá střelba byla docela ojedinělým jevem, zasáhl předtím devět terčů a až ten poslední při stojce mu nezbělal.

„Čtyři centrové rány a pak mu ta poslední takhle uletí,“ litoval kouč.

Kdyby bývala neuletěla, mohl v cíli atakovat umístění okolo 6. místa a netřeba dodávat, že takový výsledek by náramně vzpružil morálku mužského týmu.

„Střílel jsem tu stojku docela v tempu, ale ta pátá rána už byl extrém,“ bilancoval Krčmář. „Měl jsem ji odložit a prodýchnout. Jenže občas vás to strhne. Nebyla to chyba ve stylu ‚to jsem ale jouda‘, ale chyba v zápalu boje. I když Ondra Rybář mě za tu ránu nepochválí.“

Pobyt na trestném kole jej vystrčil z první desítky, přesto v něm sprint zanechal diametrálně odlišné pocity než úterní vytrvalostní závod, v němž obsadil s pěti ranami mimo terče až 59. místo.

Krčmář při obhajobě stříbra skončil šestnáctý, sprint opanovali bratři Böové

V úterý večer se poté za svůj výkon fanouškům na Twitteru dokonce omluvil. „Cítil jsem, že jsem jim nedal to, co jim mám dávat. Že jsem k tomu závodu nepřistoupil, jak jsem měl. Jako bych to nebyl já. Jako bych ho vyhodil do vzduchu. To mě štvalo.“

Fanoušci reagovali s pochopením a snažili se jej naladit do pozitivna. Ale moc reakcí si nepřečetl.

„Po napsání toho příspěvku jsem radši vypnul sociální sítě a do dneška mám nastavenou jen minutu na den,“ vysvětloval.

Omluva příznivcům však byla jen jednou kapitolou Krčmářova usilovného čištění hlavy.

Český reprezentant Michal Krčmář (12. února 2022)

Po úterním závodě nemohl usnout, a tak ještě ve dvě hodiny v noci posílal trenéru Rybářovi dlouhý mail, v němž se snažil vypsat ze svých pocitů. „Aby trenér věděl, co vše se mi honí v hlavě.“

Stejný mail poslal i mentálnímu kouči Petru Žídkovi.

A navrch napsal své rodině: „Jsem OK, ale teď potřebuju být sám se sebou a projít si tím.“

V hlavě Krčmáře. Mentální kouč o omluvě fanouškům, chytrosti i těžké roli lídra

S Rybářem druhého dne obsah mailu rozebírali. Psycholog mu odepsal: „Jsem tam myslí s tebou.“ I taková reakce ho povzbudila. Stejně jako fotbalová Sparta a její pohárové vítězství 2:0 nad Slavií.

Krčmář je náruživým sparťanem, a tak si ve středu nenechal na počítači ujít ani přenos zápasu, končící ve dvě v noci čínského času.

„Trenér mi říkal, ať se na to vykašlu a jdu spát, ale mně to nedalo. A protože tu kvůli večerním závodům mám posunutý režim a vstávám až v deset dopoledne, nevadilo to. Řekl jsem jsem si potom, že si z houževnatosti sparťanských kluků vezmu příklad.“

Rybář zároveň vytáhl mužský tým k Čínské zdi, zhruba 600 metrů od areálu. Tedy, k Čínské zdi... „Je to jen pár balvanů a z kovových konstrukcí postavené věže, zblízka nic moc, ale zdálky to nasvícené vypadá dobře,“ glosoval Mikuláš Karlík.

Pravda, měli kvůli tomu i průšvih. Karlík si dal fotografii z imitace zdi na Instagram a ta neušla pozornosti čínských strážců olympijských pravidel.

Tři chyby, ale sedmý nejrychlejší běh. Obrovská motivace, říká Karlík

„Dostali jsme od organizátorů černý puntík, že se tam (mimo olympijskou bublinu) kvůli covidovým opatřením chodit nesmí a máme zůstávat v areálu,“ líčil Krčmář.

Přesto si výlet pochvaloval. „Ondra chtěl, abychom trochu zapomněli na biatlon, proto jsme si udělali tuhle hodinovou procházku a zafungovalo to.“

Večer před sprintem mu pak bývalý mistr světa Roman Dostál psal: „Pěkný číslo máš.“

Vylosovali mu šestatřicítku. S ní si v Pchjongčchangu v únoru 2018 běžel ve sprintu pro stříbro.

„S trenéry jsme se tomu zasmáli,“ vyprávěl. „Ale druhý den mi bylo víceméně jedno, s jakým číslem vybíhám. Nervózní jsem z něj nebyl.“

Odstartoval, vyčistil pět terčů vleže, čtyři vestoje a běžel si pro umístění, které je zároveň i solidní výchozí pozicí pro nedělní stíhačku.

„Určitě v ni bude o co jet. Do desítky není z 16. místa daleko,“ ujistil.

Na desátého Bělorusa Smolského ztrácí 9,5 sekundy. A na momentálně bronzového Tarjeie Böa 43,1 sekundy.

VÝSLEDKY: Češi biatlonovou medaili v Pekingu nezískali, dominovali Norové

„Jsem realista. Vím, jak na tom jsem a jak silní chlapíci tady závodí,“ reagoval. „O medaili úplně nepřemýšlím. Ale budu chtít ke stíhačce přistoupit stejně jako dneska ke sprintu, vydat ze sebe maximum a uvidíme, co se s tím závodem stane.“

Svoji nejpovedenější stíhačku zajel v sezoně hned zkraje zimy v Östersundu, kdy v ní poskočil z patnáctého místa na startu dokonce na čtvrtou příčku v cíli.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.