Doporučujeme

Olympijské kruhy kousek od pařížské Eiffelovky

Olympijské kruhy kousek od pařížské Eiffelovky | foto: AP

Německá výzva: Zablokujte Rusům olympiádu. Nenabídněme Putinovi další scénu

  • 45
Jak zabránit Rusům v účasti na olympijských hrách v Paříži, když je tam v roli neutrálních sportovců tlačí Mezinárodní olympijský výbor? Svůj recept nastínila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová. „Jsem připravena zablokovat ruským sportovcům vstup do země a tím i start na olympijských kvalifikacích na německé půdě.“

Faeserová vyzvala k stejnému kroku i další vlády: „Státy, které hostí velké sportovní akce, vůbec nejsou bezmocné. Mohou kontrolovat, zda se jich Rusové účastní.“

Skutečně? Není to tak jednoduché, jak ukázala i podzimní kauza v souvislosti se startem ruských hokejistů na zápasech NHL v Praze. I když jim česká strana odmítala udělit víza, postačila jim posléze ta z jiné schengenské země.

Muselo by nejspíš dojít k souladu celé evropské sedmadvacítky, aby se olympijské kvalifikace na jejím území staly pro Rusy, potažmo Bělorusy zcela nedosažitelné.

Hlas z Ruska: Bojkotujme olympiádu. Pro MOV nejsme ani lidské bytosti

„Zatímco Německo o tom přemýšlí až nyní, v Česku platí plošně zákaz vstupu pro občany Ruska a Běloruska za účelem sportu již od října minulého roku,“ podotkl pro MF DNES ministr zahraničí Jan Lipavský. „Ostatně tato možnost pro členské státy EU se dohodla na srpnovém Gymnichu v Praze během českého předsednictví Rady EU. Dlouhodobě se snažíme takové řešení prosazovat i na celounijní úrovni. Každým brutálním činem, kterého se Rusko na Ukrajině dopouští, se ukazuje, že to je potřeba.“

Stačí však, aby jediná země EU ruským sportovcům víza udělila, a otevírá jim tím dveře i do těch dalších. Takovou branou může být například Maďarsko, které vetovalo i některé položky v sankčních balíčcích EU. Nejnověji byl šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó opět na státní návštěvě v Moskvě.

Faeserová nicméně soudí, že orgány její země mají i tak pravomoc zajistit, aby ruští sportovci nesměli soutěžit na německé půdě.

Jak? Podrobnosti zatím neuvedla.

„Povolení účasti závodníků z Ruska by bylo fackou do tváře ukrajinských sportovců,“ řekla. „Nabídnout válečnému štváči Putinovi další propagandistickou scénu by znamenalo zradit všechny hodnoty sportu.“

Neutralita ve sportu neexistuje

Podobně tvrdou linii vyznává Polsko. Poté, co Mezinárodní šermířská federace nařídila návrat Rusů do soutěží, Polsko podmiňovalo jejich start na Světovém poháru v Poznani podpisem prohlášení, že nesouhlasí s ruskou invazí na Ukrajinu. Později se Poláci pořádání poháru zcela zřekli.

Stejně tak Německý šermířský svaz zrušil na protest proti ruskému návratu Světový pohár žen v Tauberbischofsheimu. Tedy paradoxně ve městě, kde vyrůstal a slavil své první šermířské úspěchy Thomas Bach, současný prezident MOV, jenž prosazuje opětovný start Rusů v roli neutrálních sportovců a s omezeními pro příslušníky armádních a pořádkových složek.

Bach se už obořil na evropské vlády, které kritizovaly postoj MOV k Rusku a Bělorusku, a označil jejich postoj za „politováníhodný“.

„Žádná neutralita ve sportu neexistuje,“ namítla Faeserová, která v poslední době důrazně varovala i před ruskými kybernetickými útoky a stupňující se hybridní válkou.

Její snahu o blokaci ruských sportovců ocenila rovněž česká hokejová legenda Dominik Hašek. „Toto je naprosto průlomové veřejné prohlášení od německé ministryně vnitra. Volám po něm od začátku války,“ napsal na Twitter.

Proti startu Rusů na hrách v Paříži se v únoru vyslovila též pařížská starostka Anne Hidalgová.

„Dokud budou ruská vojska bombardovat Ukrajinu, útočit na civilní obyvatelstvo i infrastrukturu a okupovat ukrajinské území, je účast ruských sportovců na mezinárodních soutěžích nepřijatelná,“ konstatovala.

Jenže francouzská vláda i prezident Emmanuel Macron jsou v tomto směru velmi zdrženliví. Rozhodnuto by podle nich mělo být nejpozději letos v červnu.

Z mezinárodních sportovních federací zatím oznámily opětovné přijetí Rusů do soutěží box, šerm a taekwondo, ochotu k takovému kroku vyjádřily zápas a gymnastika.

Proti se naopak už postavily atletika, jezdectví a sportovní lezení.

Pošle MOV Rusy do Asie?

Německo má letos pořádat například mistrovství světa v lukostřelbě a rychlostní kanoistice, které jsou i olympijskými kvalifikacemi.

„Zatím Mezinárodní kanoistická federace ICF účast Rusů v soutěžích nepovolila, ale výkonný výbor se má sejít koncem dubna, kdy je klidně možné, že vydají nové stanovisko. Pokud pak organizátor řekne, že někomu neumožní startovat, je na ICF, zda v té zemi globální kvalifikaci ponechá,“ informoval předseda českého svazu Stanislav Ježek.

Zatím však platí, že ruští vodní slalomáři nesmějí jet na červnovém Světovém poháru v Praze. Na základě rozhodnutí polské vlády nebudou ani na Evropských hrách v Krakově, kde má přitom vodní slalom část své olympijské kvalifikace.

V případě, že některé země znemožní Rusům účast na evropských kvalifikacích, MOV zvažuje variantu, že jim povolí dostat se na hry přes asijské soutěže. Přičemž MOV ujišťuje, že by tím Asie nepřišla o svá účastnická místa pro Paříž.

„To je celé divné,“ poznamenal Ježek. „Evropě by tedy ukradli například jedno místo z její kvóty, aby ho v Asii přidali pro Rusy? Nechápu, jak tohle chtějí udělat.“

Úporná snaha o protažení Rusů do olympijské Paříže bude i pro pány v čele MOV logistickým a politickým rébusem. Obzvlášť, pokud se odpor evropských i jiných zemí a sportovních federací navýší.

Ale Thomas Bach je dle všech jeho dosavadních vyjádření odhodlaný dostat Rusy na hry za jakoukoliv cenu. Proč tak činí, přestože si musí být vědom ohavností zločinů páchaných ruskou armádou i propagandistického zneužívání sportu v Rusku, se můžeme jen dohadovat.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.