Na dětské olympiádě cepují rychlobruslaře hokejisté

Závody v short tracku, které hostí mostecký zimní stadion, to je pořádný adrenalin. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

21 2016
Prásk! Výstřel ze startovní pistole, led se štípe od bruslí, stačí první zatáčka a rychlobruslaři se válí po ledě, padají jak kuželky.

Short track neboli rychlobruslení na krátké dráze včera nabídlo na VII. zimní olympiádě dětí a mládeže scény jak z akčních filmů. A fanoušci z řad školáků na mosteckém zimáku nadšeně vřískali; přišlo jich víc než na prvoligový hokej.

„Moc hezká atmosféra,“ užíval si jeden ze sportovců Radek Doskočil, reprezentující Ústecký kraj.

Žádnou novou Sáblíkovou byste ale mezi účastníky nenašli. Klasické rychlobruslení totiž na programu není, neboť Česku zoufale chybí speciální ovál. „Na stadionu se trénuje jen technika, ale na klapačkách to nemůžou rozjet, protože na dlouhých nožích nevyberou zatáčku,“ tvrdí Martin Nosek, trenér výběru Ústeckého kraje a bývalý hokejista spjatý s Litvínovem a Chomutovem.

Noskova patnáctiletá dcera se věnuje právě rychlobruslení na dlouhé dráze. „Patří do Novis Teamu a teď je na soustředění s Martinou Sáblíkovou,“ zmínil olympijskou multišampionku. „Rychlobruslení za čala dělat před čtyřmi lety a právě přes ní jsem se dostal k trénování olympijské výpravy. Už loni jsem jivedl a teď podruhé, k sobě jsem si vybral Honzu Hranáče.“

I exlitvínovský Hranáč je bývalý hokejový obránce. „My s Martinem byli excelentní bruslaři,“ smál se Hranáč. Nosek ho už vážně doplnil: „Zrovna my neměli s bruslením problémy, jsme ze staré školy.“

Short track se jezdí na klasických kanadách nebo krasobruslích, oba trenéři tak můžou dávat odborné rady. „Děti jsme to učili, měli jsme pár tréninků, jelo se na čas a podle toho jsme udělali nominaci celého kraje,“ líčí Hranáč. Výběr se rekrutuje z hokejistů a hokejistek. „Žádný specialista na short track totiž v regionu ani není,“ zjistil Nosek.

Rohy mantinelu jsou vyložené molitanovými žíněnkami, i tak měli zdravotníci dost práce. Sem tam se ozval brekot, třeba při sprintu na jedno kolo, což je 111 metrů, si jeden závodník vyhodil rameno.

„Já naštěstí nespadl, ale špatně jsem vystartoval a pak už nešlo dostat se dopředu,“ zalitoval Doskočil, jinak hokejista Slovanu Louny. „Při rychlobruslení si člověk připadá bez chráničů lehčí, líp se bruslí. Ale zůstanu u hokeje.“

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Kandidatura Stockholmu na zimní hry 2026 získala vládní záruky

Stockholm se uchází o pořádání zimních olympijských her v roce 2026.

Necelý týden po italské kandidatuře Cortiny d'Ampezzo a Milána získal vládní záruky pro pořádání...

Česká výprava získala na zimní univerziádě šest medailí

Petra Hynčicová během mistrovství ČR v běhu na lyžích v Novém Městě.

Výprava 83 českých studentů vybojovala na zimní univerziádě v Krasnojarsku jednu zlatou, dvě...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Najdete na iDNES.cz