Dětská zimní olympiáda je motivace, říká místopředseda ČOV Šuman

Finále hokejového turnaje mezi Prahou a Královéhradeckým krajem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

22 2016
Dětská zimní olympiáda skončila, nezapomeňte! „Slyšíme, jak sportovci sami cítí, že jsou na naprosto výjimečné akci,“ blaží Filipa Šumana, místopředsedu Českého olympijského výboru. Opona za hrami pořádanými Ústeckým krajem se zatáhla ve čtvrtek při závěrečném ceremoniálu v Chomutově.

Jak olympiáda dopadla?
S Ústeckým krajem jsme spolupracovali téměř dva roky a od začátku jsem věděl, že chtějí připravit olympiádu na nejvyšší úrovni. A dnes už můžu říct, že se to povedlo, byla perfektně zorganizovaná. Povedlo se i posunout spoustu věcí, důležitých pro to, aby začala být pro děti ještě větší motivací.

Například?
Že se povedla vytvořit atmosféra. Měli jsme olympijská sportoviště, která byla úplně zaplněná. Což má na mladé sportovce obrovsky motivující efekt, zvlášť když v hledišti fandila mladší generace. Sportoviště se povedla krásně připravit do olympijské podoby, proto sami sportovci mluví o výjimečné akci. Teď nosili dres kraje a olympiáda je motivuje, aby jednou vzali i dres národní. A případně aby se stali vzory ve svém okolí, aby se dětí do sportování zapojilo co nejvíc.

Kde bylo „vyprodáno“?
Plno bylo několikrát v Mostě, kde se konalo krasobruslení a rychlobruslení. A zmínil bych i slavnostní zahájení. Jeho úroveň ukázala, že jde udělat atraktivní program jak pro širokou veřejnost a důležité hosty, tak i pro samotné děti. Kvalita byla taková, že kdyby zahájení přenášela živě Česká televize, diváci u obrazovek by se bavili.

Stoupají i výkony?
Je vidět, že kraje si olympiády váží a starají se, aby příprava na ni byla co nejlepší. Protože prestiž mezikrajského souboje je poměrně velká. V posledních letech jsme vtáhli do hry národní svazy, aby náhodou nedošlo ke kolizi termínových listin. Takže těch víc než tisíc sportovců, kteří letos startovali, patří k naprosté české špičce. Třeba hokej pracuje s mládeží velice systémově a říkají, že v každém výběru je několik talentů se šancí dostat se na nejvyšší úroveň.

Dlouho vedl Liberecký kraj, slaví Moravskoslezský. Co vy na to?
Poslední den se boj o prvenství zamotal. Samy kraje podle zkušeností z minulosti přišly s přáním úpravy bodovacího systému. Už to není tak, že kdo získá nejvíc zlatých medailí, je automaticky vítěz. Zejména proto, že třeba u letní olympiády některý kraj dominoval v plavání, a tak jeden sport rozhodl. Nyní má každý stejnou váhu a je důležité, aby kraj dokázal být kvalitní ve všech odvětvích.

Zlatá Praha! Ve finále předvedla obrat snů

Hokejisté vývěru Prahy se radují t triumfu na dětské olympiádě.

Rukavice vyletěly do vzduchu, hokejky taky, jako by je vymrštil Ivánek z Mrazíka, teenageři v bruslích naskákali na brankáře a v rauši oslavovali obrat snů ve finále hokejového turnaje na VII. zimní olympiádě dětí a mládeže.

Hlavní město mládežnického hokeje? Praha! Zlatá Praha! Olympijský vrchol s Královéhradeckým krajem heroicky převrátila v chomutovské aréně z 1:4 na 5:4.

„Dvě třetiny jsme hráli velice špatně, pak nás trenéři nakopli. Ne doslova, ale nabudili nás,“ řehnil se útočník Ondřej Pšenička, autor dvou finálových gólů včetně toho vítězného. „Trenéři nám řekli, že jsme v těžké situaci zabojovali už den předtím a že to musíme dotáhnout do konce.“

Sparťan Pšenička rozhodl v čase 57:43. „Měl jsem štěstí, puk jsem tečoval fakt těsně,“ odfoukl si. Strhující finálové představení v hledišti hltaly dvě tisícovky fanoušků.

„Vydřené zlato. Začátek turnaje se nám moc nepovedl, ale kluci se postupně zlepšovali, vygradovalo to ve finále neskutečným obratem,“ zářil Jiří Novák, trenér Hlavního města Praha. „Je to naše malé pražské Nagano. Po dvou neúspěších ve finále jsme konečně zlatí!“

Zdrceným poraženým se po tvářích koulely slzy. Nechápali, co se stalo. „Nádherné zakončení skvělého turnaje, ale my jsme hrozně zklamaní. Byli jsme hodně blízko, jenže Praha nás v závěru obrovskou vůlí a asi i širším kádrem dokázala zatlačit. Kluky jsme nabádali, že to musíme dobojovat a umlátit, obětovali tomu všechno,“ nic nevyčítal Jiří Janoušek, trenér Královéhradeckého kraje.

Kryštof Ševců, poražený brankář, utrousil: „Je to smutný. Byla velká naděje, že půjdeme do historie jako první vítězný tým z našeho kraje. Byli jsme ale už unavení a na konci jsme to asi vypouštěli. Mysleli jsme si, že to máme jistý...“

Zlatý zápas sledovaly i legendy Pavel Patera, František Kaberle či Milan Hnilička. Svazový šéftrenér Slavomír Lener ocenil oba celky složené ze starších žáků a mladších dorostenců: „Po právu hrály finále.“

Lener si olympiádu nemohl vynachválit. „Jsem nadšený. Jak z organizace, tak z vynikající atmosféry; je to olympiáda mladých a jsou tady mladí diváci.“ Šéftrenér kvitoval i úroveň hokejového turnaje: „Jde každoročně nahoru, střední výkonnost se zvedá. Ještě bych rád viděl víc špiček, hráčů, kteří dokáží sami rozhodnout zápas. Ve finále byli, ale chtěl bych, aby nás v každém týmu okamžitě zaujalo pět šest kluků.“

Mezikrajské srovnání je podle Lenera důležité. „Hráči vidí, že co stačí v klubu, je tady málo. Je to turnaj Best of bests, sejde se 200 talentů, co v sobě něco mají.“

Nejčtenější

Další z rubriky

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Najdete na iDNES.cz